2016 Rio Olimpiyat Elemeleri’nin Torino ayağında yarı final mücadelesine çıkan İtalya ve Meksika’nın mücadelesinde kazanan taraf 79-54’lük skorla İtalya oldu.

İtalya’nın maça hızlı başlamasına rağmen kısa süre içerisinde skoru dengelemeyi başaran Meksika, rakibinin Danilo Gallinari’nin sayılarıyla yedinci dakikada 16-10 öne fırlamasına mani olamadı. Çeyrek sonunda rakibini bolca faul yapmaya zorlayan İtalya, serbest atışlardan bulduğu sayılarla ilk çeyreği 19-13 önde kapadı.

İkinci çeyreğin ilk bölümünde oyun sıklıkla faullerle kesilirken, düşen tempoda Nicolo Melli’nin hareketliliğini kullanarak ona pota altında hazırlanan pozisyonlar, İtalya’nın  skor üretme tercihi oldu. On beşinci dakikasına girilirken İtalya’nın skoru 29-21‘e getirdiği karşılaşmada Francisco Cruz’un çabasıyla skora tutunmaya çalışan Meksika, yaptığı top kayıpları ve hücumda Cruz’a destek olacak birini çıkaramaması sebebiyle farkın artmasına engel olamadı. İtalya, devre arasına 38-28 önde girdi.

İkinci yarıya Marco Belinelli’nin basketleriyle giren ve farkı 15’e (43-28) çıkaran İtalya, Hector Hernandez’in önderliğinde direnmeye çalışan Meksika’nın farkı çeyreğin ilk bölümünde tehlikeli seviyelere düşürmesine izin vermedi. Hernandez’in yanında Jorge Gutierrez’in de eklenmesiyle 27. dakikada skor 48-41‘e gelirken, İtalya’nın bu durumdan da çıkışı maç genelinde olduğu gibi yine faul atışlarıyla oldu. Yakaladığı oyun ritmini çeyrek sonunda da yansıtan İtalya, son periyota 58-41 üstün başladı.

Aradaki sayı farkının da etkisiyle son periyota rahat giren İtalya, yıldızlarıyla kağıt üstünde ağır bastığı Meksika’ya karşı sahada da bu oyununu gösterdi ve rakibinin üstünlüğünü tehdit etmesine izin vermedi. Bu müsabakadan 79-54 galip ayrılan İtalya, Torino Elemeleri’nin finalinde Hırvatistan ile Rio Olimpiyatları’na gidebilmek için kapışacak.

Bireysel İstatistikler

İtalya

fiba.com

fiba.com

Meksika

fiba.com

fiba.com

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir