ING Basketbol Süper Ligi’nde küme düşen takım değişebilir! | TB ÖZEL

ING Basketbol Süper Ligi 2021-22 sezonunun tescilinde önemli bir değişim meydana gelebilir.

ING Basketbol Süper Ligi’nde 2021-22 sezonu yaklaşık iki hafta önce tamamlandı. Finalde Anadolu Efes’i deviren Fenerbahçe Beko, şampiyonluk kupasına uzandı. Öte yandan ligin alt tarafındaki çekişme ise haftalar öncesinde sona erdi. Aliağa Petkimspor, Yukatel Merkezefendi Belediyesi ve Semt77 Yalovaspor’un ligde kalmak için verdiği savaştan normal sezon sonunda yenik ayrılan taraf Yalovaspor oldu. Ancak görünen o ki bu durum değişebilir.

Semt77 Yalovaspor, bugün içerisinde önemli bir açıklama yayımladı. Yalova ekibi, tahkime başvurmuş oldukları, 17 Nisan’da oynanan ve son pozisyonda kaybettikleri Aliağa Petkimspor maçı hakkında bir duyuru yaptı. Yalovaspor yaptığı açıklamada; tahkim incelemesinin devam ettiğini ve lig sıralamasının halihazırda kesinleşmemiş olduğunu ifade etti.

Konuyla alakalı olarak kendisine ulaştığımız Semt77 Yalovaspor Genel Menajeri Murat Dönmez, sürecin gidişatıyla ilgili şu yorumda bulundu:

“Süreç devam ediyor. Biz üniversiteden aldığımız belge ve raporlarla başvuruda bulunduk. Sonrasında tahkim konuyla ilgili olarak Aliağa Petkimspor’un ve Yukatel Merkezefendi Belediyesi’nin görüşlerini aldı. Tahkim Kurulu’nun bu hafta içinde toplanmasını ve karar vermesini bekliyoruz. Kararın lehimize olacağından umutluyuz.”

“Maçın tescili lehimize yapıldığı takdirde konu TBF’ye geçecek. Federasyondan çıkacak karara göre ya Merkezefendi küme düşecek ya da lig gelecek sezon +1 takımla oynanacak. Biz BSL için gerekli olan belgeleri hazırladık ve kriterleri yerine getirdik, kararı bekliyoruz.”

Sean Armand tarafından gönderilen son saniye üçlüğüyle sonuçlanan müsabaka Yalova ekibi lehine tescil edilirse Aliağa, Yalovaspor ve Merkezefendi sekiz galibiyette eşitlenecek. Üçlü averaj sonucunda ise puan tablosunun altındaki sıralama şu şekilde olacak:

13 – Semt77 Yalovaspor 8G – 22M

14 – Aliağa Petkimspor 8G – 22M

15 – Yutakel Merkezefendi Belediyesi 8G – 22M

Böylelikle ligi 15. sırada bitiren ve bir alt lige düşen Yalovaspor, 13. sıraya yükselecek. BSL’yi puan tablosunun 14. sırasında tamamlayan Merkezefendi ise 15. sıraya gerileyecek ve yoluna TBL’de devam etmek durumunda kalacak.

Meselenin diğer tarafında yer alan ve çıkacak karara göre bir alt lige düşme tehlikesiyle karşı karşıya olan Yukatel Merkezefendi Belediyesi’nde ise Genel Menajer Evren Yenice konuyla alakalı bir değişiklik yaşanmayacağı kanaatinde:

“Semt77 Yalovaspor’un başvuruda bulunduğu mesele saliselerle alakalı. İncelemeye kalktığınız takdirde her maçta böyle saliselik sapmalar bulabilirsiniz. Hakem veya kural hatası olduğunu düşünmüyorum. Tahkimden çıkacak karar doğrultusunda da bir değişiklik olacağını sanmıyorum.”

Tahkim Kurulu’nun bu hafta içinde toplanması ve başvuruyla alakalı nihai kararı vermesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler