İlkan Karaman (@ilknkrmn): ”Hedeflerim arasında NBA’e gitmek var” | TB ÖZEL

Röportaj: Metehan Çetin, TrendBasket


Ekip arkadaşımız Metehan Çetin, Pınar Karşıyaka’nın bu yaz transfer ettiği 28 yaşındaki yeni uzunu İlkan Karaman ile bir araya geldi.

Sizleri İlkan Karaman’ın kariyerini, yaşadığı sakatlık sonrası dönüşünü ve önümüzdeki sezonlardaki hedeflerine dair birçok konunun konuşulduğu röportajımızla baş başa bırakıyoruz.

  • Basketbolun duayen isimlerinden İsmet Badem geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Onunla ilgili neler söylemek istersin?

İsmet Ağabey aramızdan hiç beklemediğimiz bir anda ayrıldı. Bütün camia onun yokluğunu uzun bir süre hissedecektir. Sevenlerine, ailesine, herkese başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

  • 2011/12 sezonu sonrası ayrıldığın Pınar Karşıyaka’ya yıllar sonra yeniden döndün. Tekrar Karşıyaka taraftarlarının desteğini arkana alarak oynayacak olmak nasıl hissettiriyor?

Herkes biliyor ki 2011’de oynadığım sezonda beni en çok motive eden şey Karşıyaka taraftarlarıydı. Bu sezon benim için çok önemli. Artık yaşadığım sakatlığın ardından iyice kendimi bulup yükselişe geçtiğim dönemde tekrar Pınar Karşıyaka taraftarının önünde oynayıp onların takıma ve bana olan desteğiyle güzel bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum.

  • Pınar Karşıyaka’ya transfer sürecin nasıl gelişti? Bu sezon ve önümüzdeki sezonlardaki hedeflerin neler?

Pınar Karşıyaka’ya transfer olma durumum geçtiğimiz sezon da vardı fakat o zaman anlaşmaya varamamıştık. Bu sezon başında da teklif alınca bu kez anlaşmaya vardık. Zaten kendi adıma söylemeliyim ki her zaman burada oynamak isteyen oyuncuların başında geliyorum. O yüzden burada olduğum için gerçekten çok mutluyum. Dediğim gibi bu sezon benim için çok önemli. Takımca ve bireysel olarak hedeflerimiz var. Kendi adıma sezonu en iyi şekilde tamamlayıp takımın da başarılı olmasıyla beraber bir basamak daha yükselmek istiyorum. Biliyorsun ki daha önce draft oldum fakat yaşanan aksiliklerden dolayı NBA’e gidemedim ama hedeflerimin arasında NBA’e gitmek var ve bu hedefler doğrultusunda çalışmaya devam ediyorum.

  • Özhan Çıvgın yönetiminde geçtiğimiz sezon Büyükçekmece’de yükselişe geçtin ve şimdi onunla yeni sezona giriyorsun. Koç hakkındaki düşüncelerin neler?

Özhan Ağabey ile kimyamız tuttu ve çok iyi bir bağ oluşturdum. Büyükçekmece’de çok iyi anlaştık ve bu benim performansıma olumlu yönde yansıdı. O da sağ olsun bana karşı desteğini hiç eksik etmedi. Benim için kişisel olarak çok değerli bir insandır. Antrenör olarak oynattığı atletizme dayalı hızlı basketbolu çok beğeniyorum. Bu sezon burada yeni bir oluşum var ve koç, kendi sistemini oluşturmaya çalışıyor. Hazırlık dönemimiz güzel geçti ve takım olarak pozitif yönde ilerliyoruz. Özhan Ağabey’in burada çok başarılı olacağını düşünüyorum.

  • Kariyerini daha büyük takımlarda geçireceğin öngörülürken yaşadığın sakatlıklar ve yapılan ameliyatların sonuç vermemesinden dolayı parkelerden uzun bir süre uzak kaldın. Bu yaşadıklarından sonra tekrar üst seviyelerde basketbol oynamak nasıl bir duygu?

Bu yaşadıklarımın sebebi hedefimin tekrar buraları hayal edip üst seviyelerde basketbol oynamak olması. O yüzden hayallerim adım adım gerçekleşiyor. Benim için her günün, her antrenmanın, her sezonun çok büyük değeri var. Harcadığım bütün emeklerin, yaşadığım bütün sıkıntıların artık sonucunu alıp karşılığını görmeye ve hedeflerim doğrultusunda ilerlememden dolayı çok mutluyum.

  • Daha önce Pınar Karşıyaka’da oynadığın dönemde bireysel istatistiğini takımın başarısının önüne koyduğuna dair eleştiriler almıştın. Oyunun direkt olarak istatistiğe yansımayan savunma gibi alanlarında yeterince istekli olmadığın konuşuluyordu. Artık daha tecrübeli bir oyuncu olarak takımının başarısını daha öne koyduğunu söylebilir miyiz? İlerleyen yıllar sana zihinsel anlamda neler kattı?

Öncelikle bireysel istatistiğimi takımın başarısının önüne koyduğum kısma katılmıyorum. Zaten beni var eden, İlkan Karaman yapan şey istatistik kısmında görünmeyen işler. Bir pozisyonda yaptığım yardım savunmam, iyi perdeleme yapmam gibi.  Burada beni taraftarların sevip arkamda durmasının sebeplerinden bir tanesi benim parkede her zaman agresif olmam. Beni ben yapan şey bunlar. Ben bugünlere gelene kadar genç oyuncuyken Fenerbahçe’de oynarken daha öncesinde TOFAŞ’ta forma giyerken de öncelikle bana verilen görevleri gerçekleştirmeye çalıştım ve ondan sonra bireysel haklarım oluşmaya başladı. TOFAŞ’ta Nihat İziç’le çalışırken benden tek istenen savunmada onun istediği şeyleri yapmaktı. Sonrasında hücumda şut atmak, bireysel bir oyun sergilemeye hak kazanıyordum. Ben her zaman öncelikli olarak kendi gösterdiğim performansı değil, takımın gösterdiği performansı önemsedim. Benim başarım, takım başarılı olursa konuşulur.

  • Vücudunda birçok dövme var. Bunların arasından senin için özel bir anlam ifade eden dövme var mı?

İki tane var. Biri boynumda olan basketbol topu ile 21 yazan. 2011/2012 sezonunu bitirdikten sonra yaptırmıştım. O sezon sonunda A Milli Takım’a gittim, NBA’de draft oldum. Benim açımdan başarılı dolu çok özel bir sezon olduğu için onun dövmesini yaptırmıştım. Bir de sol bacağımda savaşçı dövmesi var. O da geçirdiğim birçok ameliyata rağmen yılmayıp, dik durduğuma istinaden yaptım. Diğer dövmeler ise benim beğendiğim dövmelerden oluşuyor.

  • Berk Uğurlu ile akrabasın. Erving Walker ve Koç Özhan Çıvgın ise geçtiğimiz sezon birlikte mücadele ettiğin isimler. Bunları da göz önünde bulundurursak takım içerisindeki arkadaşlık ve hava hakkında neler söylemek istersin?

Daha önceden tanışanlar olsa da takım çok yeni ve herkes birbirini yeni yeni tanıyor. Takımdaki tüm oyuncular çok uyumlu, enerji çok yüksek. Güzel bir kimya oluşturduğumuzu düşünüyorum. Bunu takımın dışından gören bir insan da fark eder. Özhan Ağabey de çok ılımlı, uyumlu bir insan. Yabancılar da gelir gelmez uyum sağladılar. Kısacası pozitif ilerliyoruz.

  • Son olarak buradan Karşıyaka taraftarlarına vermek istediğin bir mesaj var mı?

Maçlarımızı izlemeye ve desteklemeye her zaman olduğu gibi geliyorlar. Bu sezon onlara güzel ve zevkli bir basketbol izleteceğiz. İnşallah takım da başarılı olacak ve güzel bir sezon geçireceğiz. Dışarıdan aldığım tepkilere bakılırsa Karşıyaka taraftarının beni sevdiğini düşünüyorum ve kendi adıma çok güzel bir sezon geçirip taraftarlara da güzel bir basketbol seyrettirmek istiyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler