İkinci final koltuğunun sahibi BAXI Manresa! #BasketballCL

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde ikinci final koltuğunun sahibi olmak için MHP Riesen Ludwigsburg ve BAXI Manresa karşı karşıya geldi.

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin ikinci yarı final müsabakasında MHP Riesen Ludwigsburg ile BAXI Manresa karşı karşıya geldi. İki ekip finalde Lenovo Tenerife’nin rakibi olabilmek için kozlarını paylaştı. Bilbao Arena’da oynanan mücadeleden Manresa 63-55‘lik galibiyetle ayrıldı. Böylelikle finalde iki İspanyol ekibi BAXI Manresa ve Lenofo Tenerife eşleşti.

İlk yarı

Ligin en iyi hücum ribaundu toplayan takımı olan Ludwigsburg karşılaşmaya titrinin hakkını vererek başladı ve üç dakika dahi dolmadan yedi hücum ribaundu çekerek buradan devşirdiği avantajla skorda öne fırladı. Manresa cephesinde ise mücadelenin ilk bölümlerinde rakibinin yavaş ayaklı ve atletik yetenekleri kısıtlı klasik uzunları Wobo ile Happ’e ikili oyunlarda saldırma, yetişemeyeceği hızlara ve yükselemeyecekleri irtifalara çıkma hedefi göze çarptı.

Kenardan gelen Elias Valtonen ile Yankuba Sima’nın savunma ribaundlarına verdiği katkıyla Manresa oyunu dengeye getirdi. Chima Moneke’nin motorunun yavaş yavaş ısınmasıyla birlikte de skor üstünlüğü İspanyolların eline geçti.

İkinci çeyreğin başında parkede Luke Maye’i gören Ludwigsburg, Justin Simon ve Tekele Cotton’ı koçbaşı gibi kullanarak her fırsatta çembere atak etti. Bunu fark eden koç Pedro Martinez çabuk bir şekilde reaksiyon vererek Moneke’yi yeniden oyuna attı. Ancak demini alan Simon rüzgar gibi esmeye devam ederek Alman ekibini az farkla da olsa önde tutmayı sürdürdü. Devre sonuna doğru ise Manresa rakibini yakalamayı başardı ve soyunma odasına 35-35 eşitlikle gidildi.

İlk yarının en çok dikkat çeken stratejik tercihi John Patrick’in sezon boyunca kısa beşlerle özdeşleşen Ludwigsburg’unun, Tremmell Darden’ın yokluğuyla da bağlantılı olarak, ilk yarının son 1.5 dakikasına kadar olan bölümde Wobo ve Happ ikilisinden en az birini sahada bulundurması, hatta zaman zaman Bartolo – Wobo/Happ’li iki uzun barındıran beşler kullanması oldu.

 

İkinci yarı

İkinci yarıda savunmalar yoğunlaşmaya ve kemik sesleri şiddetlenmeye başladı. Bu da oyunu iyiden iyiye zorlama atışlara sıkıştırırken, bireysel beceri kapasitesi yüksek olan yıldızların omuzlarındaki yükün daha da artmasına sebep oldu. Öte yandan sertlik seviyesi yüksek oyun faul haklarının üçüncü çeyrek ortası gelmeden dolmasına ve tarafların sık sık çizgiyi ziyaret etmesine yol açtı.

Maç bu randımanda giderken yetenek havuzu daha derin olan Manresa farkı üç topa kadar çıkardı. Sahada kaldığı 15 dakikada 6/6 saha içi isabetiyle 15 sayı kaydeden Yankuba Sima bu bölümlerde skorun sürükleyicisi oldu. Böylelikle final periyoduna 49-55 Manresa üstünlüğüyle gidildi.

Son çeyrekte fiziksel yoğunluk ve topa baskı seviyesi sabit kalmaya devam etti. İki takımda da yüzdeler iyice dibi görürken, tarafların üçlük yüzdeleri %15’lere, serbest atış yüzdeleri %50’lere geriledi. Ludwigsburg dördüncü çeyrekteki ilk sayılarını dört dakika geride kalmışken kaydedebildi.

Manresa böyle düşük skor hacmine sahip bir maçın son iki dakikasına sekiz sayılık çok önemli bir avantajla girdi. Ludwigsburg’un son bölümlerde sürpriz bir geri dönüşe imza atmasına izin vermeyen Manresa, potasında yalnızca 6 sayı gördüğü dördüncü çeyreğin sonrasında mücadeleden 63-55‘lik galibiyetle ayrıldı.

Çeyrek skorları:

  1. çeyrek: 17-20
  2. çeyrek: 35-35
  3. çeyrek: 49-55
  4. çeyrek: 63-55

Karşılaşmanın bireysel istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler