Hidayet Türkoğlu: “Şu anki Türk oyuncuların aldıkları sürelerden rahatsızım”

Yaklaşan Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Kurulu’nda yapılacak başkanlık seçimine tek aday olarak giren Hidayet Türkoğlu, NTV Spor canlı yayınına konuk oldu.

NBA’de uzun süre aktif basketbol oynayan ve orada hayata dair çok şey öğrendiğini aktaran Türkoğlu, eski başkan Harun Erdenay’ın da yeni yönetime yardımcı olacağını, “Harun Erdenay ile ilişkim gayet iyi. İnsanların nasıl düşündüklerini bilmiyorum ama ona teşekkür etmem lazım. O bizi yalnız bırakmayacak. Benden yönetimsel ve başkanlık anlamında daha tecrübeli. Bana yardımcı olacağını da söyledi. Artık bunu zaman içerisinde onunla konuşup, diyalog halinde olacağız. Eskiye göre daha sık gelecektir… İkimizin bir amaç için gereksiz bir şey için çarpışmasındansa beni destekleyecek. Bu benim için çok önemli. Herkesin olumlu geri dönüşleri var. Bu beni çok mutlu ediyor. Ekip olarak mümkün olduğunca şeffaf dürüst ve güvenilir bir yönetim üstleneceğiz. Beni herkes çok iyi tanır. Bu camiada bende herkesin emeği var… Başkanlığımı yapan da, antrenörlüğümü yapan da var… Bu süreçte de beni destekleyeceklerine inanıyorum.” ifadeleriyle açıkladı.

Kendisiyle birlikte gelecek yeni dönemde tüm kulüplere adil davranılacağının sözünü de veren Türkoğlu, “Tüm kulüp başkanlarıyla bire bir görüştüm. Hepsi de çok sıcakkanlıydı ve bana desteklerini de söylediler. Amaç burada geçmişi konuşmaktansa gelecekte ne yapabileceğiniz yönünde. Ben başkanlara her zaman yanlarında olduğumuzu söyledim. Beni aramalarını ve aile içerisinde bazı sorunları çözmemiz gerektiğini söyledim. Basketbola zarar gelsin istemiyorum. Hepsi de olumlu geri dönüşlerde bulundular. Benim telefonum her zaman açık. Basketbol için telefonum hep açık… Bunu tartışacağımıza biz güzel bir aileyiz. İçeride sorunlarımızı çözeceğimize inanıyorum. Eşit olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. İnsan ilişkilerine inanan biriyim. Yeni ekiple birlikte yeni bir sayfa başlayacak. Kendimize inanıyoruz; genç ve başarılı arkadaşlarla kurulu yönetim ve profesyonel  kadromuz var… Hepsinden ricam; bir geçiş süreci olarak, değişmeler olacak. Bize inanmalarını, güvenmelerini ve destek olmalarını rica ediyorum. Beraber olarak bir yerlere gelebiliriz. Şimdiye kadar da güzel geri dönüşler alıyoruz.” şeklinde konuştu.

Ülke basketbolunun uzun yıllardır tartıştığı bir konu olan yabancı sınırlaması hakkında görüşlerini paylaşan Türkoğlu, Türkiye Basketbol Birinci Ligi özelinde bu konuya dair yapılacak uygulamaları, “TBL’de yıllardır yabancı sayısını hiç anlamamışımdır. Benim ilk düşüncem kulüplerle görüşmek… TBL’deki yabancı sayısını tamamen ortadan kaldırmak ve Süper Lig’deki takımlarımızla konuşup kendilerine pilot takım seçmeleri ve Süper Lig’deki genç oyuncuları o havuzda toplayıp gelişmelerini sağlamaları…. Herkes iki yabancıdan bahsediyor… Hem iki yabancı hem de bu iki oyuncunun aldıkları sorumluluk… Hepsi taşıyıcı oyuncular. Böyle, oyuncuların kendisini geliştirmesi imkansız. Yerli oyuncular, TBL’deki takımlarda o taşıyıcı rolü üstlenip oynama şansı da yakalayacaklar. Takım sayısını da arttırmayı ve Anadolu’ya açılmayı düşünüyoruz. Anadolu’da basketbolun yayılmasını istiyoruz. Genç arkadaşlar hem takımlarında sorumluluk olarak taşıyıcı olacaklar hem süre anlamında roller alacaklar. Bu süreçte Süper Lig’deki takımlarımız da bu oyuncuları görme şansı yakalayacaklar. Bu arkadaşlar altyapıda çok başarılı olabilirler ama Süper Lig çok farklı, beklentiler de çok fazla. Fiziksel ve mental olarak hazır olamayabilirler. Onlara da haksızlık yapmak istemiyoruz. TBL’de o havuzda takım sayısını da artırınca 50-55 maç yapacaklar. Takım taşıyıcı oyunculardan olacaklar. 2 sene sonra da o takımlar, bu oyuncuların gelişimini görecekler. İsim vermek istemiyorum ama 6 yerine 4 yabancıyla bu takımlar oynayacaklar. Milli Takıma da bu oyuncular kendilerini hazırlamış olacaklar. Şu anki süreçte şu anki Türk oyuncuların aldıkları sürelerden rahatsızım. 3-5 dakikayla oyuncuların gelişmesi çok zor. Bu sürelerle kaliteli oyuncu olmaları da çok zor. Bu tip havuzun yapılması gençlerin açısından daha sağlıklı olacak.” ifadeleriyle anlattı.

Türkoğlu, doğru planlamanın NBA ile Avrupa organizasyonları arasındaki farkı belirlediğini söylerken, yönetim kadrosunu 27 Ekim’de açıklayacağını duyurdu.


Bu röportajın devamı için bu adrese göz atabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Anlaşılan TBL’de 20 takımlı yerli bir lig planlanıyor. Bunu yaparken yeni gelecek genç oyuncu havuzunu da sürekli olarak artırmak gerek. Yoksa yerli oyuncu fiyatı yükseldi şikayeti gelecektir klüplerden. Yeni oyuncu için en önemli katkı TB2L’den gelecektir. TB2L tek gruba indirilir ve 20 takımlı yapılırsa bir çok genç burada yetişecektir. Ayrıca bir gelişim ligi planlanmıyor sanırım. Bunun yerine gençleri TBL’de yetiştirmeyi düşünüyorlar. Yine de gençlerin kendi arasında oynadıkları ve lig sistemine ilk adımı attıkları bir gelişim liginin şart olduğunu düşünüyorum. Özellikle BSL takımlarını böyle bir lig için zorunlu tutmak gerekiyor. 6 yabancıya karşılık yeni gençler için fırsat oluşturmalılar. Sonrasında gençler TBL veya TB2L olarak yollarına devam edebilirler. Kapasiteli olanlar BSL den devam ederler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler