Hidayet Türkoğlu: “Shane Larkin’i ekibe dahil ettiğimiz için çok mutluyuz”

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Anadolu Ajansı’na gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Türkoğlu, A Milli Kadın Takımı ve erkek milli takımın da Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı kazanmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Yakın zamanda kurulan bu yeni ve genç ekibin, 2022 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde iyi bir performans sergilediğini belirten Türkoğlu:

“Bu performans iyi oluşum içinde olduğumuzu ve olacağımızı gösterdi. Orhun Ene’yi ve tüm ekibini kutluyorum. Çok iyi mücadele ettiler. Genç, pırıl pırıl kardeşlerimiz var. Fırsatı iyi değerlendirdiler. İyi yolda olduğumuzu söyleyebilirim.

Bu genç arkadaşlarımızın, önümüzdeki 1-1,5 yıl içinde kazanacağı tecrübelerle basketbol anlamında bizi daha iyi yerlere getireceğine inanıyorum. Şampiyonalarda her an her şey olabiliyor, turnuva oynuyorsunuz. Son saniyeye kadar mücadele edecek genç arkadaşlara sahibiz. 2022’de inanıyorum ki en hazır şekilde mücadele edeceğiz.” dedi.

Türkoğlu, genç oyuncuların gelişimlerinin devam etmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirterek:

“İlk düşüncemiz bu arkadaşların gelişimin devam ettirmesi. Oynadıkça ve süre aldıkça, sorumluluk aldıkça basketbol anlamında kendilerini geliştirmiş olacaklar. Doğal olarak da başta kendi kulüplerine sonra da milli takıma faydalı olacaklardır. Milli takım ekibimiz de kulüp antrenörleriyle bir araya gelip, çocuklarımızın gelişimi anlamında diyalogda bulundular. Bundan sonra da bu devam edecek. Gelecek vaat eden her oyuncuyu yavaş yavaş belirlemeye başladık. Böyle devam ederse geleceğimizin iyi yolda olduğunu söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

“Bizimle çalışmak istiyorsa Mehmet Okur’a kapımız her zaman açıktır.”

Hidayet Türkoğlu, Türkiye Basketbol Federasyonunun özel davetlisi olarak İstanbul’a gelen ve A Milli Takım’ın elemelerde oynadığı maçlarda oyuncular ile özel olarak antrenman yapan Mehmet Okur’a kapılarının her zaman açık olduğunu belirtti.
“ABD’de bulunurken kendisiyle diyalog içindeydik. Aramızda olmak istedi, seve seve kendisini burada misafir ettik.

Hepimiz basketbolu bıraktıktan sonra yönümüzü farklı yollara çevirdik. Ben yönetici tarafına geçtim, Mehmet Okur da antrenör olmak istiyor. Bizimle çalışmak istiyorsa Mehmet Okur’a kapımız her zaman açıktır.” dedi.

“Federasyon olarak amacımız basketbolu en iyi yerlere getirmek”

Başkan Türkoğlu, İsveç ve Hırvatistan ile oynadığımız maçlarda basketbol camiasının önemli isimlerinin de salonda yer almasıyla ilgili olarak,

“Önemli olan bu süreçte pozitif sinerji yaratabilmek. Maçlara gelen, milli takıma destek veren herkese teşekkür etmek istiyorum. Sahada çok değerli, pırıl pırıl kardeşlerimiz vardı. Hem antrenörlerin hem eski basketbolcuların desteği onları motive etmiştir. Mehmet Okur’a da bu süreçte bizimle bulunduğu için teşekkür etmek istiyoruz.

İsveç maçında Ergin Ataman, Hakan Demir ve diğer antrenörlerimiz de oradaydı. İbrahim Kutluay da geldi. Kendisi de çok önemli sporculardan biri. Mehmet Okur hem milli takımın antrenmanlarında yer aldı hem de maçlarda onlarla beraber oldu. Böyle pozitif süreçleri ekip olarak her zaman yaratmaya çalışıyoruz. Sonuçta bu arkadaşlarımızın basketbolun buralara gelmesinde büyük payı var. Biz de onların aramızda olmasından her zaman mutluluk duyduk. İnşallah böyle devam ederiz. Hep beraber olduğunuzda pozitif süreç yaratıyorsunuz. Herkesin birbirine desteği sahadaki arkadaşlara da olumlu yansıyor. Böyle bir süreç başlatmaktan ve her geçen gün bunu güçlendirmekten mutluluk duyuyoruz.”

“Shane Larkin Avrupa’nın en iyi oyuncusu”

Shane Larkin’in elemelerdeki performansını değerlendiren Türkoğlu:

“Son iki maçtaki mücadelesinden bizim gibi tüm arkadaşları da memnun olmuştur. Larkin Avrupa’nın en iyi oyuncusu. Savunmadaki mücadelesiyle de takıma büyük örnek oluyor. Onu ekibe dahil ettiğimiz için çok mutluyuz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Güzel bir jenerasyon bizi bekliyor”

Türkoğlu yeni jenerasyona duyduğu güveni belirterek:

“Zaman zaman kısa oyuncuda sıkıntı yaşıyoruz bazen uzunlarda bu oluyor. Şu an baktığımızda alttan çok kaliteli uzunların geldiğini söyleyebiliriz. Gelecekte oyun kurucu anlamında da çok kaliteli arkadaşlarımız aşağıdan milli takıma dahil olacaktır. Şu anki gidişat bizi mutlu ediyor. 1995-1997 ve 2000-2002 doğumluların milli takıma dahil olmasının ardından 2004’lülerin de katılacağını hesaplarsak güzel bir jenerasyon bizi bekliyor diyebiliriz.” dedi.

Olimpiyat Elemeleri’nde takımdan beklentileri hakkında Türkoğlu:

“Bir belirsizlik var, biz de yakından takip ediyoruz. Sanırım mart ayının ortaları gibi hem olimpiyat komitesi hem FIBA’nın katılacağı bir toplantı olacak. Haziran sonunda maçların oynanıp oynanmayacağı ya da olimpiyatların yapılıp yapılmayacağına yönelik bir toplantı olacak. Eğer maçlar yapılırsa NBA’deki arkadaşlarımız dahil olacaktır. Onların katılımıyla iyi bir grup olacağımızı düşünüyoruz. Orhun hocamız kararı verecektir. Türk halkının, mücadelesiyle mutlu olacağı bir milli takım sahada olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada çıkan ve 1992-1994 yıllarında federasyonda çalışan bir kişiyle ilgili insan kaçakçılığı suçundan soruşturma başlatıldığı iddialarını değerlendiren Türkoğlu, şunları söyledi:

“Üzüntülüyüz. Federasyon olarak son iki maçtaki başarılarımızı konuşmak, bunun keyfini çıkarmak isterken bu yazılanlar bizi çok üzmüştür. Turgay Demirel’in zamanında yapılmış olayları TBF etiketlenerek paylaşılması bizi üzmüştür. Böyle bir kurumun bu tarz şeylerle anılması burayı yöneten insanlar olarak bizi üzmüştür. Hukukçu arkadaşlarımıza da talimatı vereceğim. Gerek Cumhuriyet Başsavcılığına gerek diğer ilgili kurumlara bu konunun aydınlanması için gerekli talepler yapıldı. Turgay Demirel zamanında yapılmış bir olayın şimdi gündeme gelmesi, ki güzel jenerasyon yakaladık, bu arkadaşlarla ilgili konuşmamız gerekirken, bu süreçle karşılaşmamız bizi üzmüştür. Tüm yetkilileri göreve çağırmak istiyorum. Gerekli araştırmalar yapılsın ve Turgay Demirel döneminde neler yaşanmışsa kamuoyuyla paylaşılmasını istiyorum ki tekrar basketbolu daha iyi yerlere getirmek için çalışmalara devam edelim.” dedi.


Kaynak: Anadolu Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Sergey Bazarevich: “Milli takım pencerelerinden yanayım”

Daha önce Türkiye’de forma giyen ve antrenörlük yapan Rusya Basketbol Milli Takımı Koçu Sergey Bazarevich, sports.ru’ya; milli takım pencereleri, EuroLeague, kapalı lig ve NBA...

Shane Larkin: “Bu henüz oynayabileceğimiz en iyi oyun değil”

Anadolu Efes'in süper yıldızı Shane Larkin, THY EuroLeague'deki performanslarını değerlendirdi. Yıldız oyuncu Covid-19 nedeniyle zorlu bir süreç yaşadıklarının altını çizerken, sezon öncesi üst üste gelen...

#12DevAdam’ın Olimpiyat Elemeleri maç programı netleşti

Tokyo Olimpiyat Oyunlarında yer almak için elemelerde mücadele edecek 12 Dev Adam, iki maçında da sabaha karşı sahne alacak. 29 Haziran - 4 Temmuz tarihleri...