Hidayet Türkoğlu: “Kutsal olan tek forma milli formadır”

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Fenerbahçe Doğuş’un milli oyuncularının Dünya Kupası elemelerinde yer almayacaklarını açıklaması hakkında konuştu.

Anadolu Ajansı’na konuşan Türkoğlu, Sinan Güler, Barış Hersek, Egehan Arna, Ali Muhammed ve Melih Mahmutoğlu’nun milli takıma davet edildiğinde geleceklerine inandığını ve bu kaosun sorumlusunun FIBA ile EuroLeague olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı:

“Bizim açıkladığımız kadro 24 kişilik aday kadro. Ufuk hoca bu kadroyu 14 – 15 kişiye düşürecek. Bu kadro içinde bu arkadaşlardan olan olursa davetiye yollayacağız. Tek kutsal forma milli formadır. Davet gitmesi durumunda inanıyorum ki oyuncular da gereğini yapacaktır. Bu arkadaşlar hep milli takım için hizmet etmiş ve formamızı taşımış kişilerdir. Amaç milli takımsa, gerek kulüpler gerekse oyuncular duyarsız kalmayacaktır.

Milli takıma çağrılan herkes milli gururu yaşamak için gelmelidir. Arkadaşları gerçekten zor durumda bırakan kurumlar var. FIBA ve EuroLeague. Herkes mantıklı düşünürse burada tek kutsal formanın milli forma olduğu görecektir. Böyle şeylerde gerek sporcularımız gerekse takımlarımız konuya duyarsız kalmaz.

Vatan haini gibi söylemler çok yanlış. Bu arkadaşlar bu formayı her zaman gururla taşımıştır. Biz federasyon olarak bu tip söylemlerin hiçbir zaman yanında bulunmadık. Bu arkadaşlarımız bizim kardeşlerimizdir. Yersiz ve talihsiz bir açıklama yaptılar. Keşke bu tip şeyleri bizimle istişare edip açıklasalardı. Mutlaka belli bir boşluk içerisindeler ki böyle bir açıklama yaptılar. Mantıklı düşünüldüğü zaman kulüpler ve sporcular milli takıma layık görüldülerse sanırım reddetmeyeceklerdir.

İlk maçlarda herkesin ne kadar zarar gördüğü ortaya çıkar. Bir şeylerden zarar görünce tedbirler alınır.” 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler