Harun Erdenay: “Genç oyuncuların gelişimi için Ümitler Ligi kuracağız”

Geçtiğimiz günlerde Lig Radyo’da Mehmet Ayan’ın programına katılan TBF Başkanı Harun Erdenay, Federasyon’un gelecekteki projelerine dair önemli açıklamalar yaptı.

Basketbol çevrelerince uzun süredir tartışılan genç oyuncuların gelişimi problemiyle alakalı konuşan Erdenay, “BSL’de şu an geçerli olan yabancı sistemini 16 kulüp de istedi. Bu nedenle genç oyuncularımızın kendisini geliştirmesi, düzenli forma giyebilmesi için Ümitler Ligi yaratabiliriz. Üzerinde görüşüyoruz. Federasyondaki arkadaşlarımızla çalışmalarımız sürüyor.” diyerek bu önemli konuda olumlu bir adım atacaklarını belirtti.

Ek olarak, altyapı seviyelerinde son yıllarda yakaladığımız başarıları A takım seviyesine yansıtamama problemine de değinen Erdenay, “Altyapılarda çok başarılıyız. Devamının olması için de oyuncularımız oynayacakları takımlara gitmeli. İçlerinden mutlaka yıldızlar çıkacak. Ama 17 – 18 yaşlarından sonra artık A takım kariyerleri başlıyor. Bu nedenle kazançları az olsa da forma giyebilecekleri takımlara transfer olmalılar.” şeklinde bir yorumda bulundu.


Kaynak: Lig Radyo/Mehmet Ayan

5 YORUMLAR

  1. Federasyon başkanımız Harun Erdenay TBF sitesinde yaptığı demecinde ne kadar güzel konuşmuş! Gençlere güzel nasihatler veriyor: “Gençler parayı değil, oynayacakları yeri seçsin”. Pekala gençlere bu aklı veren TBF, kulüp yöneticileri, örnek alacakları basketbolcular(Hidayet Türkoğlu gibi), antrenörler ve sosyolojik bir gerçek olarak toplumunda önceliğinin para olmaması gerekmiyor mu? Bu gençlere söz ile değil, hal dili ile çoğu şeyi anlatabiliriz. Gençlere söylediğiniz sözlerin tesirli olabilmesi için önce sizlerin “parayı” tercih etmemeniz gerekmektedir. Son bir kaç yıldır, A Milli takımımız son on-yirmi yılın en kötü kadrosuna sahip olmasına rağmen; oyuncu, teknik heyet ve o mücadele ruhunu hisseden Türk halkı birlikteliği ile daha önceki yıllardaki (Tanjevic ile heba edilen yıllar) kadrolardan daha onurlu mücadeleler verildiğine şahit oluyoruz. Ergin Ataman bas bas bağırıyor ama dinleyen kim? Altyapılarda ki başarılar A Milli takıma yansımıyor. VTB veya Adriyatik ligine katılsın bu gençler diye ama hala Harun bey ümitler liginden bahsediyor. TBF’nin ufku bu kadar işte!

  2. sayın erdenay 2 sene önce ümitler ligi bir fayda sağlamaz denilerek rafa kaldırılmıştı.2 sene içinde ne gibi bir fayda olacağına karar verdiniz de böyle bir uygulamaya geçilebileceğini açıklıyorsunuz.zaten bu dediğinize kendiniz de inanmadığınız için yaratabiliriz gibi ucu açık bir ifade kullanmışsınız.tbf nin görevi ülke basketbolunun önünü açacak genç oyuncuların gelişimini sağlayacak projeler üretmek mi yoksa kulüplerin her dediğine koltukta oturmak uğruna evet diyip baş sallamak mı?bir federasyon başkanı olarak hiç tbl2 lig yada bölgesel lig maçları seyrettiniz mi? u20 milli takım forması giymiş bir oyuncunun bir sonraki hedefi a milli olmak değil midir? siz bu çocuklara forma giyebilecekleri bir takımda oynasınlar diyorsunuz.bsl yi yabancılarla doldurarak tbl yi de 2 yabancı ve emeklilik yaşı gelmiş türk oyuncu pazarına çevirdiniz.peki bu çocuklar 2.lig de kendilerinden 2-3 seviye düşük oyuncularla oynayıp da kendilerine ne gibi bir kazanç sağlayacaklar? 2,lig de ve bölgeselde oynayarak mı a milli seviyesine gelecekler?durum böyleyken gençler tbl de de ezilip gidiyorlar.bölgesel liglerde bile doğru dürüst 96-97 jenerasyonu oyuncular süre alamıyor.kulüplerin prangasında siz türk basketboluna oyuncu yetiştiremessiniz.80-90 defa alt yapılarda milli olmuş oyuncuları alt liglere yönlendirmek ne kadar akılcı bir davranış tebrik ediyorum sizi ve sizler gibi düşünen zihniyetleri.

  3. Hidayet basketboldan elini çekti..Yalvarıyorum sende bırak git.. Kendinden daha fazla nefret ettirme.. Dün başka , bugün başka, sen yarında bambaşka konuşursun..Sen ne biçim bir adammışsın ya..Basketbol federasyonu kimsenin çiftliği değil.. Burayı kimin yönettiği bile belli değil artık ..

  4. Ya adam resmen gerekirse kariyerinizden vazgeçin ama kulüplerle aramı bozmayın koltuğumdan etmeyin cümlesinin kibarcasını kurmuş. Diyecek bir şey yok…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler