Avrupa kupaları üzerinden ortaya çıkan FIBA-ULEB çekişmesinde FIBA’nın kulüplerı ve federasyonları dolaylı olarak tehdit ederek geçen sezon 7DAYS Eurocup’ta oynayan birçok kulübün bu sezon ilk defa düzenlenecek Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne geçmesi, istisnai bir duruma takıldı.

İsrail Ligi’nde mücadele eden Hapoel Jerusalem’in hem yerel ligde hem de Eurocup’ta oynamasına imkan veren kararın aslı ortaya çıktı. İsrail Basketbol Federasyonu hakiminin Hapoel Jerusalem’in durumuna özel verdiği karara göre FIBA’nın ülke federasyonlarını ve kulüpleri kendi turnuvalarına katılma yönünde zorlaması ve aksi bir durumda kararlarından vazgeçirmek için yaptırım gücünü kullanması yasaklandı.

İsrail’deki mahkemenin verdiği gerekçeli kararda Hapoel’in ULEB turnuvalarında oynayabileceğine ek olarak kulübün İsrail Ligi’nden men edilme endişesinin de, karardaki “FIBA, basketbol topluluğunun üyelerinin çeşitli organizasyonlardan hangisine katılacağına özgür olarak karar vermesi prensibine bağlıdır.” ifadesiyle silindiği belirtildi.


Kaynak: Eurohoops

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalru[email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir