Hack-A-Shaq’ta kural değişikliğine gidildi!

NBA, oyunu büyük ölçüde etkileyecek bir değişikliğe giderek “Hack-A” kuralını yeniledi.

Yetkili Kiki VanDeWeghe: “Kasti faullerdeki büyük artışla mücadele etmek için elde bulunan verilere ve sayısız potansiyel çözümlere bakarak attığımız bu adımların en uygunu olduğuna inanıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Faul yüzdesi düşük olan oyuncuya bilerek faul yapmak olarak tanımlayabileceğimiz “Hack-A” kuralı yönünde belirlenen değişiklikler şu şekilde açıklanabilir:

  • Şimdiki kurala göre son periyodun veya olursa uzatmanın son iki dakikası topsuz alanda yapılan faullere bir serbest atış ve kenardan başlama verilirken yeni kurala göre bu durum her periyodun son iki dakikası için geçerli olacak.
  • Topu oyuna sokma durumlarında ise top, oyuncunun elinden çıkmadan önce yapılacak savunma faulleri de bir serbest atış ve kenardan topu oyuna sokmayla sonuçlanacak.
  • Flagrant faul kuralı, tehlikeli ya da aşırı sert faullerin kasıtlı olarak yapılmasını engellemek için kullanılacak. Örneğin bir oyuncu faul yapmak için başka bir oyuncunun sırtına atlarsa bu flagrant faul olarak kabul edilecek.Bu tip fauller daha önce de flagrant olarak çalınıyordu fakat otomatik değildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler