1994 Jenerasyonu’nda 10. SıradaCk7SnLl6_400x400

Doğum Tarihi: 02.08.1994

Doğduğu Yer: Madrid (İspanya)

Boy: 2.10

Takımı: Cajasol Sevilla (İspanya ACB)

Pozisyonu: Pivot

22 Temmuz 2014, H.Can Pelister – Guillermo “Willy” Hernangomez, İspanyolların bu jenerasyondaki en önemli oyuncusu olarak ön plana çıkıyor. Real Madrid altyapısından yetişen Hernangomez, geçtiğimiz sezon başında Cajasol Sevilla’ya kiralanmıştı ve Cajasol’de iyi bir sezon geçirdiğini söylemek mümkün. Cajasol takımı zaten genç ve dinamik yapısıyla, ACB’de izlemesi en zevkli takımlardan birisiydi bu sezon. O takımda Hernangomez 37 maçta forma giydi ve maç başına 13.7 dakika sahada kaldı, 6.1 sayı-3.3 ribaund ortalamalarını yakaladı. 40 dakikaya çarptığımız zaman istatistiklerini; 17.8 sayı-9.7 ribaund yapıyor ortalaması genç oyuncunun.

Önümüzdeki sezon Real Madrid’e mi dönecek, Cajasol’de devam mı edecek yoksa başka bir opsiyonu mu seçecek, henüz belli değil. Muhtemelen Avrupa Şampiyonası’nın da bitişiyle, önümüzdeki günlerde geleceği genç oyuncunun şekillenecektir.

2.10 boyunda olan Hernangomez, oldukça kuvvetli bir vücuda sahip. Eski tip uzunlardan olan Willy, sahanın her iki alanında da boyalı alanı domine edebilen, fiziğiyle de içeriyi bir oyuncu. Vasat bir kulaç uzunluğu var ve elit atletizm yetenekleri yok. Oyunundaki en büyük defekt, atletizmi. NBA’e draft olması bekleniliyor ancak uzun vadede biraz kilo verip, atletizmini geliştirmesi gerecektir o lig için. Gücünü kullanarak, özellikle de sırtı dönük oyunlarda rakiplerini ekarte ediyor. Defansta iyi efor sergiliyor, iyi box out yaparak savunma ribaundlarını topluyor ancak en büyük sorunu çabukluk ve mobilitesi. Özellikle de ona göre ayakları daha çabuk olan rakiplere karşı pNr savunmasında zorlanıyor diyebilirim. Yardım savunmalarında ise etkili ve tam zamanında gelerek, takımına bu konuda önemli katkı yapıyor.

U20 Avrupa Şampiyonası’nda da size ve yetenekleriyle hemen hemen oynadığı her maçta İspanya adına boyalı alanda iyi işler yapan Hernangomez, turnuvanın en iyi beşine seçilme başarısı gösterdi.

Halil Can Pelister

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için: [email protected]

Website:

4 Comments

 1. CanCan - 22/07/2014

  Mevcut durumuyla Oğuz Savaş'ın biraz daha ince ve hareketli versiyonu gibi duruyor.

  1. Halil Can Pelister - 22/07/2014

   Pek katılmıyorum ama... Görüş için teşekkürler:)

 2. basketsever01 - 23/07/2014

  bnce marc gasola daha yakın negatif yönü şutu. oğuzun arkası dönük oyununu beğenmiyorum bence orta mesafede daha faydalı, ayrıca oğuzun savunma zaafı fazla,ayakları çok yavaş,

 3. Hakan - 30/11/2014

  Onunuzdeki ümit avrupa şampiyonasında yeni bir türk yıldız parlayacak ve bu pozisyon 4-5 olacak.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir