2019 FIBA Dünya Kupası’nın çeyrek finalinde Fransa’ya 79-89 yenilerek kupadan elenen ABD’nin başantrenörü Gregg Popovich maç sonundaki basın toplantısında konuştu.

Gregg Popovich’in açıklamalarından satır başları şunlar:

[5-8 klasman maçı] bizim için bir diğer maç olacak. İki takım da mücadele edip kazanmaya çalışacaktır. Söylenecek çok şey yok; bu sadece bir sonraki maç.

Koç Collet ve takımının muhteşem bir iş yaptığını düşünüyorum. Gördüğüm en iyi Fransa takımıydı çünkü sahanın iki tarafında da etkinlerdi. Sadece hücumu iyi uygulayan bir takım değil, birkaç oyuncunun kendi başlarına takıldıkları bir takım değil. Savunmada fiziksel ve hem bireysel hem takım olarak iyi oynuyorlar. Zayıf tarafta adam değişimi, ribaundlar… Birbirlerine gerçekten uyuyorlar. Derin bir kadroları var ve muhteşem bir iş yaptılar. Bu akşam harikuladeydiler.

Her mağlubiyet can acıtır. Bu durumda daha da çok acıtıyor fakat hayat devam ediyor; bu çok önemli. Biz de her takım gibi burada kazanmayı çok isterdik ama hepimiz yetişkiniz; ailelerimiz, kendi hayatlarımız var ve hayat da devam edecek.

‘Şu oyuncunuz yoktu, bu oyuncunuz yoktu’ gibi bir görüşü ortaya atmak Fransa’ya veya turnuvadaki diğer takımlara saygısızlık. Fransa bizi yendi; takımda kimin olduğunun önemi yok. Burada oynamak için tüm yazlarını feda eden, birbirleriyle hiç oynamamış bu 12 adamdan daha fazla gurur duyamazdım. Kendilerini ortaya koydular, mücadele ettiler ve bunun için payeyi hak ediyorlar. Tıpkı Fransa’nın hak ettiği gibi… Bu, ‘ABD’nin diğer oyuncuları yoktu’ savıyla ilgili değil. Diğer oyuncular diye bir şey yok; burada olan oyuncular bunlar. Harika bir iş çıkardılar ve onlarla gurur duyuyorum.

Fransa’da birçok kişi iyi oynadı. [Gobert ve Fournier] inanılmazlardı fakat onlar bir basketbol takımı. Söylediğim gibi tüm parçalar birbiriyle uyumlu, iyi savunma yapıyorlar, topu paylaşıyorlar, doğru kararlar veriyorlar, zihinsel hatalar yapmıyorlar. Adam değişme savunmamız onları rahatsız etti ve maça ortak olup öne geçtik. Nihayetinde, tecrübeleri ve uygulamadaki keskinlikleri kendini gösterdi.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir