Goran Dragic: ”EuroBasket 2017 zaferi kariyerimin en önemli olayı!” | #çeviri

EuroBasket 2017 zaferi kariyerimin en önemli olayı!

MIAMI – Geçtiğimiz ay İstanbul’da EuroBasket 2017 kupasını kaldırdıktan sonra Slovenya’nın başarısı hakkında konuşmak şu an bile Goran Dragic’in tüylerini diken diken ediyor.

Şimdilerde takımıyla beraber yeni sezona hazırlanan Miami Heat’ın 32 yaşındaki oyun kurucusu ülkesinin en yüksek seviyedeki ilk madalyasını kazanmasına liderlik etti ve aynı zamanda en değerli oyuncu ödülünün de sahibi oldu.

“Avrupa şampiyonluğu kazanmak ve dört yıl boyunca bu unvana sahip olacak olmak…  Bu, kariyerimin en önemli olayı.” – Goran Dragic

Turnuvaya madalya hedefiyle başladıklarını söyleyen Dragic, Slovenler’in yarı finalde süper güç İspanya’yı ve finalde Sırbistan’ı yenerek şampiyon olmalarının kendi beklentilerini bile aştığını itiraf ediyor.

FIBA.basketball’a verdiği röportajda Dragic EuroBasket 2017 tecrübesini, çocukluk hayalinin gerçekleşmesini, milli takımdaki oda arkadaşı Luka Doncic’i ve milli takımı bırakma kararını anlattı.

Goran, sıkı bir yazdan sonra tekrar Miami’desin. Yoğun geçen birkaç aydan sonra nasıl hissediyorsun?

İyi hissediyorum. Biraz yorgunum ama yeni sezon için hazır hale geleceğimi düşünüyorum. Bu durum benim için sorun olmayacak çünkü halihazırda 16 maç oynamış olduğum için formda hissediyorum. Sezon öncesi takım kimyasının en iyi hale gelmesine yardımcı olmak için buradayım ve yeni sezonu iple çekiyorum.

EuroBasket 2017 öncesi milli takımla hazırlıklara başladığınızda bu kadar başarılı bir yaz geçireceğinizi düşünüyor muydunuz?

Bir madalya kazanacağımızı bekliyor (burada biraz duraksıyor) umuyorduk ve hedefimiz buydu. Aslında daha çok üçüncülüğü hedefliyorduk ama bu tarz turnuvalarda ne olacağını kestiremezsiniz. İyi gününüz de olabilir, kötü gününüz de. İyi oynarsanız her şey mümkün. Biz bunu ispatladık ve altın madalya kazandık. En iyi takımları yendik – İspanya, Sırbistan, Letonya, Fransa. Azımsanacak bir şey değil bu. Turnuva boyunca çok iyi oynadık. Turnuvanın her anından keyif aldık.

Slovenya’nın Avrupa’yı fethedip, şampiyon olacağını ne zaman anladınız?

Muhtemelen EuroBasket başlamadan önceydi. Hırvatistan ile iki maç oynadık. Birini evimizde 11 sayıyla kazandık ve seyircisizdi. Diğerini ise seyirci ve medyanın önünde oynadık ve yakın geçen bir maçtı. Hırvatistan çok sayıda yetenekli oyuncudan kurulu harika bir takım. Turnuvadan önce oynadığımız bu iki maçın özgüvenimizi arttırmamıza yardımcı olduğunu ve takımda harika bir kimya oluşturduğunu söyleyebilirim. Tabii ki her maç önemli, özellikle ilk tur. Biz burada Finlandiya, Yunanistan ve Fransa’yı yendik ve kendimize turnuvayı kazanmak için bir şansımız olduğunu daha çok söylemeye başladık. Fakat kolay olmayacağını biliyorduk. İkinci turda kaybedersek eve döneceğimizin farkındaydık. Oynadığımız en zorlu maçlardan biri Letonya’ya karşıydı. Bu kesin.

“Milli takım kariyerimi sonlandırmanın en iyi yolu kupayı kazanmaktı.” – Goran Dragic

Son dönemde takımın gelişmesinde Koç Igor Kokoskov’un çok büyük rolü vardı. Onun takıma ne kattığını düşünüyorsun?

Tecrübesini ve Amerikan zihniyetini kattı. Uygulayacağımız birçok setimiz ve sistemimiz vardı ve bunları uygularken herkes çok rahat hissediyordu. Hızlı ve tempolu oynuyorduk ama aynı zamanda yarı saha basketbolu oynamayı da biliyorduk. Onu Phoenix’teki çaylak yıllarımdan beri tanıyorum ve kendisi harika bir koçtur. Herkesin saha içinde ve dışında ihtiyacı olan huzurlu ortamı sağlar. Kendisini ve etrafındakileri hep kontrol altında tutar. Takım kaptanından sahada en az süre alan oyuncuya kadar herkesi başarabileceğimize inandırdı ve başardık.

Liderliğine gelirsek… Bir liderin ruhuna sahipsin ve bunu saha içinde ve dışında gösterdin. Bu özelliğin hakkında ne düşünüyorsun? Kupayı kazandıktan sonra bir basketbolcu olarak daha eksiksiz hissediyor musun?

Evet, kesinlikle. Rekabetçi biri olarak her zaman şampiyonluklar ve madalyalar kazanmak istersiniz. Tamam, FIBA U20 Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştım ama çok genç olduğum için fazla süre alamamıştım. Slovenya Basketbol Ligi’nde şampiyonluk kazanmışlığım da var ama EuroBasket’i kazanmak her çocuğun rüyasıdır. Avrupa şampiyonluğu kazanmak ve dört yıl boyunca bu unvana sahip olacak olmak… Bu, kariyerimin en önemli olayı. Umarım, bir gün NBA şampiyonluğu da kazanırım ve bunun için her gün çalışıyorum.

Harika bir turnuva geçiren Luka Doncic hakkında ne söylersin?

Muazzam bir turnuva geçirdi. Igor’dan (Kokoskov) takımdaki her bir oyuncu ve personele kadar herkes ona yardımcı oldu. Turnuvadan önce bazı insanlar ve medya onun her maç 20 sayı atması gerektiğini söylüyordu. Ve ben hep “Hadi ama, sakin olun biraz. O daha 18 yaşında. Bırakın kendi oyununu oynasın. Harika olacak.” dedim. İlk iki maçta biraz gergindi ama üçüncü maçtan itibaren açıldı ve turnuvanın sonuna kadar inanılmaz bir seviyede oynadı. Takımda önemli bir faktördü ve çok yönlü olmamızı sağladı. Hücumda da savunmada da iyi, iyi pas veriyor ve şut atıyor. O çok özel biri.

Luka Doncic, Kristaps Porzingis ve Lauri Markkanen EuroBasket 2017’de harika performanslar sergilediler. Avrupalı yeni nesil yetenekler hakkındaki fikrin nedir ve rekabet seviyesi hakkında ne düşünüyorsun?

Çok çekişmeli bir turnuvaydı. Markkanen? İnanılmaz bir oyuncu. Ona karşı oynadık. Topla oynayabilen ve iyi şut atan bir uzun. Kristaps Porzingis’e, Luka Doncic’e ve turnuvada parlayan diğer yıldızlara bakın. Avrupa basketbolu için bu çok iyi. Bunlar Avrupa basketbolunun ve tabii ki NBA’in yeni yüzleri.

Turnuva sonrasında milli takımı bırakma kararı aldın…

Milli takım kariyerimi sonlandırmanın en iyi yolu kupayı kazanmaktı. Milli takımda bir daha oynamayacağım ve Igor da takımın başında olmayacak. Ayrıca 32 yaşına giriyorum. Ailemle vakit geçirmek istiyorum ve vücudum da yaşlanıyor. NBA sezonu da oldukça uzun.


Orijinal kaynak |  FIBA – Triumph at FIBA EuroBasket 2017 is the highlight of my career, says Dragic

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler