Geriden gelen Rusya, hata yapmadı ve adını yarı finale yazdırdı! | #EuroBasket2017

Günün ilk çeyrek final karşılaşmasında kozlarını paylaşan Rusya ve Yunanistan nefes kesici bir mücadele sergiledi. Son çeyreğinde ayrı bir rekabete tanık olunan karşılaşmadan 74-69’luk bir skorla galip gelen Rusya yarı finale çıkmayı başardı!

Hakem düdüğüyle beraber başlayan karşılaşmada ilk sayılar üç sayılık isabet bulan Kostan Sloukas’tan gelirken Rusya ise ilk skorunu Timofey Mozgov’un serbest atış çizgisinden gelen basketiyle elde etti. Ardından Voronsevitch’in sırtı dönük oyunuyla hücum opsiyonlarını genişleten Rusya, oyunun savunma kısmında da etkili bir performans gösterse de tecrübeli oyuncularını kullanan Yunanistan da hücumlarından boş dönmedi. Çeyreğin ikinci beş dakikasına girilirken üst üste top kayıpları Rusya’nın başını ağrıtırken geçiş hücumunda skor üretmeyi başaran Yunanistan liderliği de ele geçirdi. (15-13) Shved’in kenara gelmesiyle oyuna ağırlığını koyan Calathes, pota altına yaptığı nefis asistlerle çeyrek sonunda takımına ivme kazandırdı ve Yunanistan ikinci çeyreğe 24-17 önde girdi.

Karşılaşmanın ikinci on dakikalık bölümüne iyi bir hücumla başlayan Rusya, Fridzon ile üç sayı elde ederken hücum ribaundlarında da aktif bir rol oynadı. Rakibinin 5-0’lık serisini bozarak tek başına ayrı bir 5-0’lık seri yapan Calathes Yunanistan’ı taşırken Priztezis’in de katkısıyla fark bir anda çift hanelere çıktı. (33-22) Farkın çift hanelere çıkmasıyla Calathes ve Sloukas’ın kenara geldiği Yunanistan’da oyun düzeninden uzaklaşılırken avantajı değerlendirmek isteyen Ruslar adım adım farkı kapatmaya çalıştı. Devrenin sonlarına doğruysa sayı bulmanın zorlaştığı, savunmadaki önemin arttığı bir oyunun önem kazanmasıyla iki ekip de hücum da aktif bir rol üstlenemedi. Son dakikaları Rusya’nın baskınlığında oynanan çeyrek ise 37-31 Yunanistan önderliğinde tamamlandı.

Mert İşleyen / TrendBasket

İkinci devreye hızlı bir başlangıç yapan Yunanistan’da Printezis kritik bir üç sayılık isabet bulurken rakibine karşılık vermek isteyen Shved de başka önemli bir üçlüğe imza attı. Shved’in ardından tekrar bir üç sayılık katkı veren Printezis, Rusya’ya şans tanımazken molaya gidildi. Henüz ikinci devrenin başı olmasına rağmen acele atışlar kullanan Rusya oyunu zorlamasının karşılığını alamadı ve Yunanistan oyunun ritmini lehine çevirdi. Ancak çeyreğin son 3 dakikasına girilirken Shved’e yardıma gelen Mozgov ve Voronsevitch ile üst üste sayılan bulan Rusya hızlı bir şekilde farkı 4’eindirdi. (49-45) Rusya’nın geri dönüşüyle birlikte iyicene dağılan Yunanistan son çeyreğe 51-49 önde girdi.

Final periyoduna başlarken ilk hücumu kullanan Rusya, maçtaki en değerli oyuncusu Shved’in bulduğu hızlı sayılarla skoru eşitleyip öne geçti ve karşılaşmayı yeniden başlattı. (55-53) Üç çeyrek boyunca kurduğu baskı kırılan Yunanistan, tehlikeden Calathes ile çıkarken oyunun bu dakikalarında karşılıklı basketlere tanık olundu.Savun sertliğinin üst seviyeye çıktığı, faul düdüklerinin daha sık çalındığı ve oyunun sürekli durduğu bu dakikalarda Shved’in serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla Rusya, maç boyunca elde edemediği üstünlüğe ulaştı. (65-59) Bunun üzerine molaya giden Yunanistan, top kayıplarını engelleyemedi ancak savunmada da vites arttırarak oyuna tekrardan dahil oldu. Her sayının ayrı bir değer kazandığı bu sekansta bitime 44 saniye kala Khostov’un iki sayılık isabeti skoru 70-66’ya getirdi. Burada son molasını kullanan Yunanistan, fırsatı değerlendiremedi ve Rusya 74-69’luk önemli bir galibiyet alarak yarı finale adını yazdırdı.


Maçın İstatistikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler