Geleceğin Yıldızları #31: Luka Samanic

1000 (2)

Geleceğin Yıldızları bölümüne çok ara verdik. Gerek şampiyonalar olsun, gerek de şampiyonalar öncesindeki okul dönemi olsun yeni yazılar yayınlamamızı etkiledi. Bu içerik ile birlikte daha istikrarlı olmaya çalışacağım, umarım başarabilirim. Her neyse, gelelim Geleceğin Yıldızları bölümümüzün yeni konuğuna. Yeni konuğumuz, Barcelona Lassa’nın ve Hırvatistan’ın yeni umudu olan 2000 doğumlu Luka Samanic.
Hırvatistan’ın son dönemlerde çıkardığı komple oyuncuları düşünürsek, herhalde güzel bir liste çıkartırız. Benim yaş kategorimden başlayacak olursak; Dario Saric, Mario Hezonja gibi komple oyuncular çok göze çarpıyor ve kariyerlerinin zirvelerine ulaşmış durumdalar. Bir diğer yetenek olan Dragan Bender de ,az önce bahsettiğim oyuncular gibi fiziğiyle dikkat çeken ve her pozisyonda oynayabilen bir isim. O da bu sene ile birlikte NBA’de forma giyecek ve draftlarda dördüncü sıradan seçildi. Şimdi ise alttan yine bu isimlere benzer bir yetenek geliyor. İşte o da Luka Samanic. Luka Samanic 9 Ocak 2000 doğumlu ve 16 yaşında. Basketbol kariyerine Zagad‘da başlamış olan Hırvat prospect, daha sonrasında İspanyolların gözünden kaçmadı ve Barcelona’nın yolunu tuttu. Şimdi ise Katalan ekibinin başarısı için ter döken Samanic, geçtiğimiz sene içerisinde de ismini yavaş yavaş duyurmayı başardı. Özellikle de fiziğiyle taraflı tarafsız herkesin tabiri caizse dudağını uçuklatan Samanic, oyununa her gün bir şeyler katmaya devam etti. Hırvatistan, TBF U16 Turnuvası‘na katılmadığı için onu Samsun’da izleme fırsatımız olmadı ancak U16 Avrupa Şampiyonası öncesinde Treviso’da düzenlenen Adidas Eurocamp organizasyonunda parkedeki yerini aldı. Adidas Eurocamp etabı da çok önemli bir organizasyondur. Tüm NBA takımlarının gözlemcileri her zaman bu kampı yakından takip ederler. Nitekim de Samanic, iyi bir Treviso etabının ardından asıl hedeflenen yerin, yani U16 Avrupa Şampiyonası‘nın yolunu tuttu. Hırvatlar da Radom’daki şampiyonanın madalya adaylarından biri olarak gösteriliyorlardı. İlk turda da bizim grubumuzda yer aldılar. Açıkçası turnuvaya da iyi başlayamadılar. Çok zorlu geçen Almanya maçında Luka Samanic olmasaydı, herhalde açılışı mağlubiyet ile yapacaklardı. Diğer karşılaşmalarda da Samanic, takımın hep en önde olan ismi oldu. Yarı final mücadelesine kadar da tüm karşılaşmaları çift hane ile noktaladı. Özellikle de yarı final öncesindeki Polonya ve İsveç maçlarına damga vurdu diyebiliriz. Yarı final etabı ile birlikte de muazzam oyununu herkese gösterdi ancak takımına madalyayı kazandıramadı. Özellikle de bronz madalya mücadelesinde bizim başımıza fazlasıyla bela oldu. O maçta dışarıdan 4 üçlük bularak potamıza 24 sayı bırakan Samanic, 12 de ribaund aldı. Ödülünü de turnuvanın ”En İyi Beş” oyuncusu arasına seçilerek aldı. Bana göre sonuna kadar da hak etmişti. Muazzam fiziğiyle ve özgüveniyle takımının Polonya’daki lideri oldu ve şampiyonayı 17.7 sayı-10.4 ribaund-2.7 asist-2.9 blok ortalamaları ile noktaladı.

CqZPHS3WIAEiQun
Gelelim Luka Samanic‘in özelliklerine. Fiziğiyle başlayalım. Luka, muazzam fiziğiyle dikkat çeken bir oyuncu. Benim de en çok beğendiğim oyuncu modeline uyuyor. Boyu tam anlamıyla 2.08M ve kulaç uzunluğu da yaklaşık 2.10M. İnce yapısıyla daha da gelişeceğinin sinyallerini veriyor. Ayrıca bir numaradan, dört numaraya kadar hemen hemen her pozisyonda oynayabiliyor. En sevdiği bölge tabii ki Kısa Forvet pozisyonu. Fakat ben U16 Avrupa Şampiyonası’nda rakiplerin oyun kurucularını da savunduğunu gördüm. Hatta ve hatta sanırım bronz madalya mücadelesinde takımımızdan Mustafa Kurtuldum ile savunmada eşleşmişti ve tam sahada hiç sırıtmamıştı. Ayak koordinasyonu oldukça iyi durumda. Ayrıca iyi de bir atlet. Estetik smaçlarına da turnuva boyunca şahit olduk. Fiziğini bırakıp oyununa baktığımız zaman da hayran olmamak elde değil. Uzun boyuna rağmen fundamentali çok iyi durumda ki ben bu tür oyunculara bayılırım. Ayrıca ribaundlarda oldukça efektif. Radom’u double-double ortamaları ile kapattı ve son iki maçta 13 ribaund ortalaması tutturdu. Şampiyona boyunca oyunun hücum bölümünde de takımının en iyi ismiydi. Sorumluluk alma konusunda yaşıtlarının bir tık üstünde diyebiliriz. En kritik anlarda hiç tereddüt etmeden bulduğu pozisyonları zorlayan, dış atışları sokabilen bir oyuncu Luka Samanic. Son olarak da asist ve blok ortalamaları da  oldukça iyi seviyelerdeydi. Bu istatistikler de onun saha görüşünün ve pas yeteneklerinin ne kadar iyi seviyelerde olduğunu gösteriyor.


Luka Samanic‘in geliştirmesi gereken özelliklerine de biraz değinelim. İlk olarak saha içinde 40 dakika kalmayı öğrenmesi gerekiyor. Zaman zaman mental olarak oyundan kopabiliyor ve kendisi de bunun farkında. Konsantrasyon konusunda level atladığı zaman çok daha tehlikeli bir oyuncu olacaktır. Ayrıca U16 Avrupa Şampiyonası boyunca üç sayı çizgisinin gerisinden %33 ile oynadı. Evet, yarı final ve üçüncülük karşılaşmalarında yüzdeleri oldukça iyi idi fakat daha istikrarlı seviyelere çıkması gerekiyor. Ancak şut mekaniği bana göre iyi durumda ve bu sıkıntısını da zamanla aşacaktır. Oyunun boyalı bölge kısmında da ince bir fiziğe sahip olması, onun yüzdelerini şampiyona boyunca etkiledi. Temas alma konusunda da henüz istenen seviyede olmaması nedeniyle içeriden %43 ile oynadı. Bu oran, çok da iyi değil açıkçası. Ayrıca top kayıplarını da minimize ettiği takdirde, daha komple bir oyuncu olacaktır.
Sözün özüne gelecek olursak Luka Samanic muazzam bir potansiyel. Gerek fiziğiyle, gerekse de saha içinde yaptıklarıyla gelecekte adından sıkça söz ettireceğini bize rahatlıkla gösteriyor. Basketbol scoutları da onun ileride NBA yapabileceğini düşünüyorlar. Hırvat yeteneklerin son yıllarda hangi seviyelerde olduklarını düşünürsek de bu hedef Luka Samanic için hayal değil. 2000 jenerasyonun da bana göre en potansiyelli üç isminden biri. Sağ olsun Luka Samanic de röportaj isteğimi kırmadı. Haydi o halde Luka’nın düşüncelerine geçelim.

Geri1 of 2

Geleceğin Yıldızları #31: Luka Samanic

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler