Geleceğin Yıldızları #14: Federico Mussini

mussidoriGeleceğin Yıldızları’nda bu haftaki konuğumuz yine Konya’daki U18 Avrupa Şampiyonası’nda gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken İtalyan oyun kurucu Federico Mussini. İtalya’da Reggio Emillia forması giyen 1996 doğumlu oyuncu, NCAA’den de St. Johns, Gonzaga, Virginia ve Davidson gibi takımların ilgisini çekti. Geleceğine Reggio Emillia ile görüştükten sonra karar verecek olan Mussini’nin kariyerine en azından bir sene daha İtalya’da devam etmesi bekleniliyor.

MAÇ SAYISIDKSAYIRİBAUNDASİSTTOP KAYBITOP ÇALMA
932.122.64.02.12.41.4

Mussini, U18 Avrupa Şampiyonası’nda izlemesi en keyifli oyunculardan birisiydi. Belki de fiziksel dezavantajı yüzünden işi A Takım seviyesinde çok zor olacak olan 18 yaşındaki genç yıldız, şutör kimliği ve aynı zamanda açık alandaki etkili oyunuyla dikkat çekiyor. Oyun tarzı ve yetenekleri röportajda belirttiği idolü olan Golden State Warriors’ın yıldızı Stephen Curry’e çok benziyor diyebiliriz.

Kendisinin oyunuyla ilgili şurada bir şeyler yazmıştım Konya’nın ardından. Burada ise daha çok Mussini’yi dinleyelim…

Adı-Soyadı: Federico Mussini

Takımı: Reggio Emillia (İtalya)

Boyu: 1.83cm

Kilo: 64kg

Kulaç Uzunluğu: 1.88cm

Basketbol oynamaya nasıl başladın ve ne zaman?

4 yaşında annemin tavsiyesiyle bir basketbol okuluna gittim ve o günden bugüne basketbol oynuyorum.

Basketbol idolün kim?

Stephen Curry.

Konya’daki U18 Avrupa Şampiyonası senin ve takımın açısından nasıl geçti?

Oldukça iyi bir tecrübeydi. Çok mutluyum çünkü önemli oyuncularımızın eksik olmasına rağmen önümüzdeki sene düzenlenecek olan U19 Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandık. Benim açımdan da çok iyi geçti, turnuva başlamadan önce düşündüğümden çok daha iyi bir turnuva geçirdiğimi söyleyebilirim.

Geleceğinle ilgili son durum ne? Kolejden hangi takımlar seninle ilgileniyor?

İlk öncelikle Reggio’nun benimle ne yapmak istediğine bakacağım ve onun ardından karar verebilirim. Kolejden Gonzaga, St. Johns, Virginia ve Davidson gibi okullar benimle iletişime geçti. Amerika’da oynamak yararlı bir tecrübe olabilir ama kendi şehrim için de oynamak beni gururlandırır.

Gelecekteki hedeflerin?

Olabileceğim en iyi oyuncu olmak istiyorum. Fiziksel ve teknik olarak çok çalışmam lazım. Herkes hayal ettiği gibi bende NBA’i hayal ediyorum ancak buna ulaşmanın ne kadar zor olduğunu da biliyorum.

Güçlü ve zayıf yönlerin sence neler?

İyi bir şutör ve pasör olduğumu düşünüyorum, keza hızlıyım ve top hakimiyetim de iyi. Vücudum ve bununla bağlantılı olarak defansımı geliştirmem gerekiyor.

Kendi yaş grubundan hangi oyuncuları beğeniyorsun?

Egemen Güven ve Tolga Geçim’i beğeniyorum, ikisi de arkadşaım. Domantas Sabonis ve Marko Arapovic de bu jenerasyondan iyi uzunlar. ’97 jenerasyonundan ise Mikhayliuk, Bender ve Korkmaz diyebilirim.

Takım arkadaşın Flaccadori ile birlikte çok iyi oynuyorsunuz ve “Mussidori” lakabı takıldı ikinize. Ne dersin buna?

Bu çok iyi bir soyad! 🙂 Diego benim en iyi arkadaşım ve müthiş bir oyuncu da. Onunla birlikte oynamayı çok seviyorum.

Peki eğer Donzelli, La Torre ve Oliva gibi oyuncular Konya’da olsaydı, şampiyon olabilir miydiniz?

Oliva, Donzelli ve La Torre ile birlikte turnuvada sonuna kadar gitme konusunda çok iyi bir şansımız olurdu çünkü hepsi çok iyi oyuncular.

Halil Can Pelister – twitter.com/HCanPelister

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler