ZORAN

Sitede bu bölüm şu 1 aylık dilimde biraz daha hareketli olacaktır. Geleceğin Yıldızları’nın 13. bölümünde konuğumuz U18 Avrupa Şampiyonası’nda Karadağ milli takımını temsil eden, 1996 doğumlu, 2.13 uzunluğundaki pivot Zoran Nikolic.

18 yaşındaki genç pivotun U18 Avrupa Şampiyonası’nda yakaladığı maç başı istatistikler şu şekilde:

MAÇ SAYISIDKSAYIRİBAUNDASİSTTOP KAYBIBLOK
924.49.410.11.73.21.0

Karadağlı oyuncu, kariyerine İspanya’da devam eden Balkan bölgesinden gelen oyunculardan sadece bir tanesi. Şu anda İspanya’da nereden baksanız 15’in üstünde U16-U18 seviyesinde Balkan bölgesinden gelip, İspanya’da basketbol kariyerine devam eden oyuncu var. Karadağ, Sırbistan gibi ülkelerden bu kadar oyuncunun kendi ülkelerinde değil de, İspanya’da oynama nedenini Zoran’a röportajda sordum.

Çok güçlü bir vücuda, bir pivot için de her şeyiyle iyi bir uzunluk ve fiziğe sahip olan Zoran, çok iyi bir ribaundçu ve low-post’ta topu aldığında en azından şu ana kadar altyapı seviyelerinde durdurulması çok zor bir oyuncu.

Önümüzdeki sene Badalona’nın ikinci takımında ağırlıklı olarak oynayacak olan Karadağlı genç yıldız, birkaç sene içinde Badalona A takımında da ciddi süre ve roller almaya başlayacaktır.

Lafı fazla uzatmadan, röportaja geçelim…

Adı-Soyadı: Zoran Nikolic

Takımı: Joventut Badalona (İspanya)

Boyu: 2.13cm

Kilo: 112kg

Kulaç Uzunluğu: 2.20cm

Basketbol oynamaya nasıl başladın?

8 yaşındayken Basket diye küçük bir kulüpte basketbol oynamaya başladım. Ağabeyim zaten oynuyordu ve ben de bir deneyeyim dedim.

Basketbol ve hayat idolün kim?

Hiçbir zaman bir basketbol idolüm olmadı ama her zaman ağabeyime, ülkedeki başarılı oyunculara Divac, Savic, Bodiroga gibi izledim. Hayatımdaki idollerim hala ailem.

U18 Avrupa Şampiyonası bireysel ve takım açısından nasıl geçti?

Bireysel olarak iyi bir deneyimdi. Avrupa’da kendi yaş grubumdaki oyuncularla üst seviyede oynayabileceğimi gördüm. Takım olarak iyi oynadık fakat A Division’da ilk kez oynuyorduk ve tecrübe ile şans eksikliği oldu diyebilirim.

Sanırım birkaç sakatlık geçirdin, şu anda nasıl hissediyorsun ve o sakatlıklardan bahsedebilir misin?

Ayağımı ciddi bir şekilde burktum ve neredeyse ayak bağlarım kopacaktı. Şu anda çok daha iyi hissediyorum ve çok iyi durumdayım.

Güçlü yönlerin ve geliştirmen gereken yönlerin neler?

Güçlü yönlerim, low post oyunlarım, ribaundlarım ve pas yönüm. Daha çabuk olmam gerekiyor ve daha istikrarlı bir şekilde orta mesafe şutu atmam gerek.

Önümüzdeki sene hangi takımda oynayacaksın ve hedeflerin neler?

CB Prat Joventut’ta oynayacağım ve umarım Joventut Badalona A Takımı ile de birkaç maça çıkarım. Birkaç yıl içerisinde ACB’de oynamaya başlamak ve daha sonra elbette her basketbolcunun hedefi olduğu gibi belki de NBA.

İspanya’ya gelmendeki sebep neydi? Balkanlardan birçok oyuncu artık kendi ülkeleri yerine, İspanya’daki takımlarda oynamayı seçiyor…

Ben İspanya’ya daha iyi basketbol altyapısı olduğu için geldim. Burada daha iyi koçlar ve elbette daha büyük bir mücadele var. Bence birçok Balkan oyuncuları benimle aynı nedenlerden dolayı buraya geliyor.

İleride Türkiye’de oynamak ister misin?

Türkiye ligi her yıl geçtikçe daha da güçleniyor ve şu anda Avrupa’nın en güçlü liglerinden birisi. Bence her oyuncu burada oynamak ister.

Kendi jenerasyonundan beğendiğin oyuncular kimler?

Bence Marko Arapovic, Tolga Geçim ve Radovan Djokovic şu anda çok potansiyele sahip. Umarım bir ara birlikte oynarız.

Boş zamanlarında neler yapıyorsun?

Boş zamanlarımda müzik dinlemeyi, video oyunları oynamayı, kitap okumayı ve elbette de arkadaşlarım ve ailemle vakit geçirmeyi seviyorum.

Karadağ basketbolunu nasıl görüyorsun?

Birçok yetenekli oyuncuya sahip bir ülkeye göre gelişme cidden biraz yavaş bence.

Halil Can Pelister – twitter.com/HCanPelister

Halil Can Pelister

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir