Gaziantep Basketbol’dan Anadolu Efes karşısında önemli galibiyet! #BSL

ING Basketbol Süper Ligi‘nde 14. haftada Anadolu Efes, Sinan Erdem Spor Salonu’nda Gaziantep Basketbol’u ağırladı. Başından sonuna kadar çekişmenin hat safhada olduğu ve özellikle son çeyreğinin nefesleri kestiği karşılaşmada Gaziantep Basketbol, deplasmanda güçlü rakibi Anadolu Efes’i 83-93 yendi.

Anadolu Efes ilk beşi: Shane Larkin, Elijah Bryant, Buğrahan Tuncer, Chris Singleton, Filip Petrusev

Gaziantep Basketbol ilk beşi: Harun Apaydın, İsmail Cem Ulusoy, Alpha Kaba, Ryan Luther, Quentin Peterson

Liderin sadece bir mağlubiyet gerisinde olan Anadolu Efes ile üst sıralardaki yerini korumaya çalışan Gaziantep Basketbol arasında oynanan karşılaşmanın ilk çeyreğinin ilk yarısı karşılıklı sayılarla ve başa baş ilerken, TV molası sonrası ritim arttıran lacivert beyazlılar bulduğu üst üste üç sayılık isabetlerle farkı sekiz sayıya kadar çıkardı. Çeyreğin geri kalanında dengelenen oyunla beraber ilk çeyrek 26-22 Anadolu Efes üstünlüğü ile geçildi.

İkinci çeyreğin ilk sayıları, Tutku Açık hocanın öğrencilerden geldi. Üst üste buldukları beş sayı ile çeyreğin başında öne geçmeyi başardılar. Etkili performansına devam eden Gaziantep Basketbol, 11 sayılık seri yakalayarak durumu 26-33 getirirken, adeta şoku yaşayan Anadolu Efes ikinci çeyrekte ilk sayısını çeyreğin yarısına gelirken buldu ve farkı beşe indirdi. Çok geçmeden bu sefer Anadolu Efes’te Larkin, Bryant ve Beaubois’nın devreye girmesiyle 10-0 seri yakaladı ve ilk yarının bitimine üç dakika kala durumu 38-38’e getirdi. Çeyreğin sonunda dengelenen oyunla beraber biraz daha öne çıkan ekip Anadolu Efes oldu ve ilk yarıyı 45-44 önde tamamladı. Anadolu Efes’te Petrusev 12 sayı ile oynarken, Gaziantep’te QJ Peterson 19 sayı ile ilk yarıya damgasını vurdu.

Üçüncü çeyreğin ilk üç dakikası karşılıklı sayılar ile geçildi. Anadolu Efes’in üçüncü çeyreğin ortalarına doğru hücumlardan eli boş dönmesini iyi değerlendiren Gaziantep Basketbol, durumu 52-59’a getirdi. Gaziantep’in hucümdaki etkinliğinin faullerle durdurmak isteyen Anadolu Efes, çeyreğin bitimine dört buçuk dakika kala takım faülü haklarını bitirdi. Yedi sayıya çıkan farkı çeyrek için Beaubois ve Larkin’in üç sayılık isabetleri ile kapatan lacivert beyazlılar, çeyreğin son bir buçuk dakikaya sadece 62-62’lik eşitlikle girdi. Yakaladığı ritmi devam ettiren Anadolu Efes çeyreğin sonunu da iyi oynarak son çeyreğe 67-62 önde girdi.

Son çeyreğe etkili başlayan kırmızı siyahlılar 9-0’lık seri ile çeyreğin ilk üç dakikasını 71-67 önde girdi. Maç boyunca etkili bir oyun sergiliyen Alpha Kaba son çeyreğe de etkili başladı. Anadolu Efes ikinci çeyrekte yaşadığı problemi son çeyreğe de yansıdı ve üç buçuk dakika boyunca sayı üretemedi. Anadolu Efes’in yaşadığı sayı problemine çözüm rakip koç Tutku Açık’tan geldi. Yaptığı itiraz sonucunda aldığı teknik faul sebebiyle ikiden üçe çıkan atış sayısı farkı bir anda bire inmesine yardımcı oldu. Karşılaşmanın bitmesine beş dakika kalan tüm faul haklarını doldurdu Gaziantep Basketbol.

https://twitter.com/TrendBasket/status/1474769951915446279?s=20

Sinirlerin iyice gerildiği karşılaşmada Erten Gazi’nin yaptığı faul sonrası üstüne bir de teknik faul alması farkı yediye çıkararak durumu 72-77’ye getirdi. Karşılaşmada son iki buçuk dakikaya girilirken devamlı gelen karşılıklı sayılarla beraber skor 80-82’ye geldi. Karşılaşmanın sonuna gelirken gösterdikleri eforla beraber Gaziantep Basketbol’da yorgunluk belirtileri iyice arttı. Son iki dakikaya girilirken alınan Ergin Ataman molası, beklenen etkiyi gösteremedi ve Anadolu Efes üst üste iki top kaybı yaptı. Son bir dakikaya girilirken farkı yediye çıktı ve skor 80-87’ye geldi. Son hücumlarda isabeti bulamayan Anadolu Efes evinde Gaziantep Basketbol’a 83-93 kaybetti.

Çeyrek Sonuçları:

  1. Çeyrek: 26-22
  2. Çeyrek: 19-22
  3. Çeyrek: 22-18
  4. Çeyrek: 16-31

Karşılaşmanın detaylı istatistiklerine ulaşmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler