Gasol, Kobe Bryant için kaleme aldı: ”Adanmışlık, eşsiz bir şeydir” #MambaDay | Çeviri

Kobe Bryant, Lakers’ın bu Çarşamba yapacağı sezon finalinin ardından emekli olduğunda, NBA tarihine en büyük kazananlardan, en büyük skorerlerden ve en zengin karakterlerden biri olarak geçecek. En iyi takım arkadaşı olarak hatırlanmayacak, eğer birçoklarınca ligin en bilge oyuncularından biri olarak anılan Pau Gasol’un fikrini önemsemiyorsanız.

Gasol, 1 Şubat 2008’de Grizzlies’den Lakers’a takas edildi. Takip edenler ise üst üste üç NBA finali, iki şampiyonluk ve sonsuza kadar sürecek bir dostluktu. Kobe’nin İspanyol yardımcısını betimlediği şekilde Beyaz Kuğu (“Gasol’un Siyah Kuğu olmasına ihtiyacım var!”)*, birlikte geçirdikleri altıdan fazla yıla bir göz atıyor ve bu başarıları tekrar gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini merak ediyor.

Jeff Gross/Getty Images Sport
Jeff Gross/Getty Images Sport

Lakers’daki ilk günümde takımla Washington DC’deki Ritz Hotel’de buluştuk. Gecenin bir buçuğunda kapım çalındı. Kobe’nin pek uyumadığını sonradan öğrendim. Yatağa oturdum, sanırım, ve o da televizyonun yanındaki masaya oturdu. Beni takıma buyur etti ve ardından bana “gitme” zamanı olduğunu söyledi. Kazanma zamanıydı. Onu yeniden zirveye çıkarabileceğimi hissetmişti ve bunu bildiğimden emin olmak istedi. “Bu bizim şansımız”, dedi. Güçlü ve anlamlıydı.

Mükemmel bir şekilde uyumluyduk.

Üçgen hücumun büyük kısmı birbirinizle çalışarak sorunları gidermeye ve birbirinizi anlamaya bağlıdır. Oyunu anlıyordum. Bu konuda titizdim. Bence o bunu takdir etti. Bence bunu canlandırıcı bir şey olarak gördü. Başlangıçtan itibaren iyi ilişki kurduk. İkimiz de başarılı olmak için birbirimize ihtiyacımız olduğunu biliyorduk.

Jed Jacobsohn/Getty Images Sport
Jed Jacobsohn/Getty Images Sport

NBA’de birçok maç var, rutine bağlamaya başlamak kolay. O herkesi diken üstünde tutuyordu. Antrenmanda insanları zorlardı. Trash talk yapardı. Herkese göre değildi. Bazı oyuncular bununla baş edemez, ama ben umursamadım. Bu, onun sizi motive etme ve daha fazlanızı vermeye zorlama yöntemiydi. Rahat etmek kolay. O, kimsenin rahat etmemesini sağlardı.

Onunla oynarsanız, muazzam oyuncuların neden muazzam olduklarının canlı kanıtına bakıyor olursunuz. Bu [muazzamlık] kazayla olmaz. Bu, o seviyeye yükselmek ve orada kalmak için duyulan bir saplantı. O adanmışlık, o bağlılık, çok eşsiz bir şeydir. Onu bulmazsınız. Kobe, daha iyi olmama, oyunu daha detaylı bir şekilde görmeme ilham verdi.

2009 Finali’nde Magic’i yendik ve herkes mutluydu, ama işler onun için farklıydı. Özel bir anlamı vardı. Basketbol onun hayatıydı ve kazanmak onun ibadetiydi. Ailesinden, ki onun için aşırı önemliydi, hiçbir şey almıyorum; ama basketbol çok derin bir anlama sahipti.

Jesse D. Garrabrant/Getty Images
Jesse D. Garrabrant/Getty Images

Benim de bir parçası olacağım Chris Paul takası Aralık 2011’de veto edildiğinde, Kobe bir ağabey gibi bana destek oldu. Bir noktada Lakers’a, “Eğer onu takas edecekseniz, yapmanız gerekeni yapın ve onu takas edin. Eğer etmeyecekseniz, onu rahat bırakın ve oynamasına izin verin.” dedi.

Saha dışında o kadar fazla birlikte takılmıyorduk, ama sonlara doğru birkaç defa bire bir yemek yedik ve eski günlerden konuştuk. 2014’te Lakers’dan ayrılma yönünde karar vermekteyken, Redondo Beach’teki evime geldi. Lakers’da kalmamı istediğini ve onunla birlikte savaşıp kariyerlerimizi birlikte bitirmek istediğini söyledi. Bunlar onun sözleriydi. Ona kalbimde bir değişikliğe ihtiyacım olan bir noktada olduğumu söyledim. Hava değişikliğine ihtiyacım vardı. Ona “Artık senin için oynamamaya karar verdim.” demek, hayatımda yaptığım en zor şeylerden biriydi.

Bulls’a katıldım çünkü kendimi bir başka şampiyonluk kazanacak bir duruma sokmak istedim. [Şampiyonluğu] daha yapabilmiş değilim. Kobe’yi çok özlüyorum. Onun varlığını özlüyorum. Onun o tavrını özlüyorum. Çok fazla oyuncu bu tavra sahip değil.

Elsa/Getty Images
Elsa/Getty Images

Beyaz Kuğu, Siyah Kuğu, bütün bunlar beni üzmedi. Sinirlerimi bozmadı. Bunlar beni umursadığını gösterdi. Onunkisi zor aşktı. Beni zorluyordu çünkü benden daha fazlasını bekliyordu. Birisi sizi umursadığında, sizi zorlar. Eğer umursamıyorsa, sizi göz ardı eder. İşte o zaman kaygılanmalısınız.

Belki şımarıklık ama kazanmanın nasıl hissettirdiğini biliyorum ve o hissi çok seviyorum. Ruh halimi değiştiriyor. Beni etkiliyor. Kazanmanın kariyerimi uzatacağını ve daha fazlasını yapmak için beni motive edeceğini düşünüyorum. Kobe’nin etrafında olmak hayatıma bir etki yaptı. Bu yaz serbest oyuncu olacağım ve bunu şimdiden düşünüyorum. Kalan yıllarımı maksimuma çıkarmak istiyorum. Tekrar özel bir şeyin parçası olmak istiyorum.


*: Şubat 2011 tarihli bir röportajda Kobe Bryant’ın Pau Gasol için kullandığı, “Memphis’de bir numaralı oyuncuyken bile, her zaman çok kibardı. Çok beyaz kuğu. Onun siyah kuğu olmasına ihtiyacım var.” ifadeleriyle İspanyol oyuncuya Darren Aronofsky’nin ünlü “Beyaz Kuğu” filmine gönderme yapan bir lakap kazandırdı.

İçeriğin orijinal hali Sports Illustrated’in internet sitesinden alınmıştır. Pau Gasol’un söylemlerinin Lee Jenkins tarafından kaleme alınmasıyla oluşturulmuş bu yazının İngilizce aslına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler