Galatasaray Odeabank’tan kusursuz zafer! #Eurocup

ULEB Eurocup Sekizli Final’in rövanş karşılaşmasında Galatasaray Odeabank, ilk maçta 67-64 mağlup olduğu Pınar Karşıyaka’yı Abdi İpekçi Spor Salonu’nda konuk etti.

Karşılaşmaya Stephane Lasme ve Errick McCollum’un etkili oyunuyla başlayan Galatasaray Odeabank, Pınar Karşıyaka’nın çembere atak ettiği hücum organizasyonlarının etkisini kırmayı başaramayınca ilk bölümde oyunun dengesi bozulmadı. Çeyreğin ikinci bölümünden itibaren boyalı bölge savunmasını daha sert kılmaya çalışan ancak Colton Iverson’ın üçüncü faulünü almasıyla oyuncu rotasyonu daralan Pınar Karşıyaka, Kerem Gönlüm’ün beş numarada yer aldığı görece kısa bir beşle mücadele etmek durumunda kaldı.

İki ekibin de karşılıklı olarak hücumdan boş döndüğü son bölümde Göksenin Köksal’ın hücum ribaundu pozisyonunda yaptığı faul sonrası Kenny Gabriel, serbest atış çizgisine geldi. Hakemlerin kalan süreyi ayarlamakla fazlasıyla uğraştığı bu sekans sonrası çizgide (1/2) atan Amerikalı oyuncu skoru dengeye getirince ilk dakikalık bölüm 20-20 eşitlikle sonuçlandı.

Galatasaray Basket (@GSBasketbol)
Galatasaray Basket (@GSBasketbol)

İkinci çeyreğe Errick McCollum’un hücumdaki kusursuza yakın performansıyla başlayan Galatasaray Odeabank, savunmada da agresiflik düzeyini yukarı çekince Pınar Karşıyaka üst üste top kayıpları yaptı. Vladimir Micov’un kaydettiği üç sayılık basketin ardından bir top kaybı daha yapan İzmir temsilcisinde Koç Ufuk Sarıca mola almak zorunda kaldı. (28-24)

Mola dönüşünde Vladimir Micov ve Caleb Green ile üç sayılık isabetler bulan Galatasaray Odeabank, seyircisinin de desteğini arkasına alarak aradaki sayı farkını açmayı başardı. Pınar Karşıyaka’nın yüksek tempoda devam eden oyunda savunmaya kötü yerleşmesi ve merkez-forvet kaymalarını yavaş yapması sonucu parkedeki egemenliğini iyiden iyiye hissettiren sarı kırmızılı ekip, zorlu mücadelesinin ilk yarısını 43-32 önde kapatmayı başardı.

Üçüncü çeyreğe ilk yarının son bölümünde yakaladığı oyun üstünlüğünü perçinleyerek başlayarak Galatasaray Odeabank, üç sayı çizgisinin gerisinde yakaladığı etkileyici yüzde ve kusursuza yakın hücum performansı neticesinde 54-38 öne geçince Koç Ufuk Sarıca mola almak zorunda kaldı.

Koç Ufuk Sarıca’nın molasının ardından oyundaki egemenliğini sürdürmeye devam eden ve hem hücumda hem de savunmada inanılmaz bir oyun ortaya koyan Galatasaray Odeabank, çeyrek finalistin belli olacağı karar çeyreğine 68-51 önde girmeyi başardı.

Galatasaray Basket (@GSBasketbol)
Galatasaray Basket (@GSBasketbol)

Karar çeyreğine de üçüncü çeyrekte yakaladığı tempoyu koruyarak başlayan Ergin Ataman’ın ekibi, Sinan Güler’in üst üste kaydettiği basketler neticesinde aradaki farkını iyice açtı ve tempo ve heyecanın bir an olsun düşmediği maçı Pınar Karşıyaka adına geri dönülemez noktaya getirdi. (79-54)

Final çeyreğinin son beş dakikalık bölümünde hata yapmayan ve gerek tepe gerekse de forvetten oynanan ikili oyunlar ile sonuca giden Galatasaray Odeabank, ilk maçta 67-64 mağlup olduğu Pınar Karşıyaka’yı oldukça üstün bir oyunla 93-65 mağlup ederek ULEB Eurocup’ta çeyrek finale yükselen ilk ekip oldu.

Salon

Abdi İpekçi Spor Salonu / İstanbul

Hakem üçlüsü

Daniel Hierrezuelo, Sergio Silva, Gentian Cici

Bireysel istatistikler

live.euroleague.net
live.euroleague.net
live.euroleague.net
live.euroleague.net

Şut dağılım göstergesi

live.euroleague.net
live.euroleague.net

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler