Furkan Korkmaz: ”Gelecek yıl NBA’de oynayabilirim” | DraftExpress

NBA Draft öncesi oyuncuları tanımak ve tanıtmak adına onlarla röportajlar yapan DraftExpress’in son konuğu Anadolu Efes’in yıldızı Furkan Korkmaz oldu.

Altyapıda sayısız başarılara imza atan, yeni jenerasyonun en çok umut bağlanan isimlerinden Furkan Korkmaz, oyun tarzı ve NBA Draft 2016 hakkındaki planları gibi çeşitli konular hakkında konuştu. İşte o röportaj:

“Dün akşam önemli bir galibiyet aldınız. Bir parçası olup da oyuna katılamak nasıl bir duyguydu?”

“Unicaja Malaga’ya karşı oynamayı tabii ki istedim ama asıl önemli olan galibiyeti almak. Zaman zaman konsantrasyonumuzu kaybettiğimiz oldu. Euroleague’deki durumumuz adına çok önemli bir maçtı. Kazandık, çok mutluyum. Oynamak istedim tabii ama önemli olan kazanmaktı.”

“Geçen sezon için beklentilerin çok yüksek olduğunu, önemli bir rolün olduğunu söylemiştin. Bu durum şu anki sezonu zorlaştırıyor mu? Rekabetçi ve beklentilerin çok olduğu bir takımda her karşılaşmaya katılamamak senin için nasıl bir duygu?”

“Bazen büyük bir baskı yaratıyor üstümde. Dakika alabildiğim sürelerde elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Bazen oynuyorum, bazense oynamıyorum, tamamen koçun kararına bağlı. Söylediğim gibi dakika bulduğumda elimden geleni yapıyorum. Draft sebebiyle çok önemli bu benim için, çok umutlarım var. Biraz daha süre bulsam daha da iyisini yapacağım.”

“Ayakkabılar olmadan boyun kaç?”

“Ayakkabısız 2.03.”

“Belki de sorun bu olabilir mi? Bir şutör için fazla uzunsun ama fiziksel olarak yeterince olgun değilsin.Belki üç numara oynayabilirsin. Aldığın sürenin kısıtlı olmasının sebebi bu olabilir mi?”

“Olabilir. Hala daha uzamaya devam ediyorum. Bazen iki numara bazen de üç numara oynuyorum, hatta bir numara oynadığımız zamanlar da oluyor. Euroleague’de oyuncular çok hızlılar, onları savunmak çok zor olabiliyor. Belki de sebebi bu olabilir.”

“Koçun Dusan Ivkovic, yetmiş iki yaşında, Avrupa’da efsane koçlardan biri. Euroleague şampiyonlukları ve Avrupa Şampiyonası madalyaları var. Her gün ondan bir şeyler öğrenmek, onunla antrenmanlar yapmak nasıl bir duygu senin için?”

“Geçen seneden beri beraberiz onunla, ikinci yılımız şimdi. Dediğin gibi, o bir efsane. Çok fazla zaferleri, madalyaları var. Onunla çalıştığım ve onun takımında oynadığım için çok mutluyum. Çok fazla şey öğrendim. Mesela, zayıf yönlerimden birisi savunmam. Ivkovic de savunma mantığında olan bir koç. Benim için iyi bir şey bu. Ondan çok fazla şey öğreniyorum.”

“Amerika’dan, dünyanın her tarafından insanlar bu röportajı izleyip seni tanıyacaklar. Basketbol dışında kendin hakkında neler söyleyebilirsin?”

“Basketbolu çok seviyorum, bunun gibi şeyler söyleyebilirim.  Avrupa’da çok önemli sayılan bir takımda oynuyorum. Anadolu Efes çok büyük bir takım. Euroleague’de tek bir hedefimiz var, o da Final Four. Herkes bu hedef için çok çalışıyor. Biraz daha süre olmak, kendimi göstermek istiyorum.”

“Basketbolla uğraşmadığın zamanlarda neler yapmaktan hoşlanırsın?”

“Basketbol dışındaki vakitlerimde öncelikle ailemle vakit geçiriyorum. Çünkü çok yoğun bir programımız var. Boş vakit bulduğumda ailemle, eski okul arkadaşlarımla vakit geçirmeye çalışıyorum, gezmeye çalışıyorum.”

“Sen ve Cedi Osman geçen All-Star Smaç Yarışması’nda Darth Vader kostümüyle güzel bir gösteri hazırladınız. Nereden esinlendin? Büyük bir Star Wars hayranı mısın?”

“Star Wars serisini iki kere izledim. Cedi, Jedi, Star Wars’ta asker, biliyorsunuz. İki hafta düşündük, çünkü özel bir şey hazırlamaya çalışıyorduk. Geçen sene Kenny Gabriel’e karşı kaybetmiştim, bu yıl kazandım. Özel ne yapabiliriz diye düşündük ve iyi bir gösteri sergiledik.”

“Türkiye ve aynı zamanda dünyanın diğer taraflarında nasıl bir reaksiyon oldu?”

“Büyük bir tepki beklemiyordum aslında. Ama gerçekten çok büyük bir tepki aldık. Çok iyi bir şey benim için, çok mutluyum. Çok güzel bir reaksiyondu.”

“O smaçta kafan neredeyse panyaya çarpıyordu. Normal mi bu senin için?”

“Sanırım zıplama dürtüm var, bu yüzden bu kadar yakın oluyor panyaya. Tek adımda zıplayan biriyim, o şekilde zıplamayı seviyorum. Daha kolayıma geliyor, benim için normal.”

“Atletizmin nereden geliyor, ailenden mi?”

“Hayır, ailemden değil. Küçükken NBA’den smaç videolarını her izlediğimde kendime, ‘Smaç basmalıyım, bunu çok seviyorum.’ derdim. Çok denedim. Sonrasında sıçramam gelişti.”

“Büyürken başka sporlarla da ilgilendin mi?”

“Sadece koşu. On yaşımdayken okul takımındaydım.”

“Bir gün NBA Smaç Yarışması’na katılma gibi bir planın var mı?”

“Tabii ki, NBA Smaç Yarışması’na katılmak benim hayalim.”

“Büyürken ne kadar NBA izledin?”

“Hedefim NBA, orada oynamak. Bunu söyleyebilirim.”

“Türkiye gibi basketbol konusunda önde gelen bir ülke. Ne kadar istek, ne kadar artış var bu konuda? Çok fazla hayranınız var. Bu seni etkiliyor mu?”

“Ailemden arkadaşlarıma kadar herkes bir şeyler bekliyor. Kendim için, kariyerim için, ailem için her türlü sorumluluğu almaya hazırım. Her gün yeni bir şey gösteriyorum. Bunun için çalışıyorum.”

“Takımında NBA Draft’ına seçilen dört oyuncu var.Her birinin ayrı bir deneyimi var. Cedi daha geçen sene seçildi. Diebler seçildi ama henüz oynamadı. Dario Saric ve Derrick Brown da var. Onlarla bunun nasıl bir tecrübe olduğu hakkında konuştun mu hiç?”

“Tabii ki konuşuyoruz bunun hakkında. Derrick Brown’la daha özel bir ilişkim var. Gerçekten iyi birisi, onunla olduğum için çok mutluyum. Cedi de aynı zamanda. Yaşlarımız yakın ve o da Türk. Her gün NBA hakkında konuşuyoruz. Kendimi nasıl geliştireceğim, NBA için kendimi nasıl hazırlayacağım… Dario Saric’le de öyle. Çok iyi bir oyuncu, oyununu çok beğeniyorum. Bu da onlarla her gün bunun hakkında konuşmamın sebebi.”

“Önümüzdeki bahar, yaz ve draft hakkındaki planların neler?”

“Öncelikli hedefim, Anadolu Efes’in hedefi. Draft seçiminde olmak da var tabii ama ondan önce süre alıp kendimi göstermem gerek.  Şu anlık yeterli değil. Sonrasında da tabii,  milli takım var.”

“Önümüzdeki yıl NBA’de oynama ihtimalin var mı?”

“Olabilir.”


Kaynak |

*DraftExpress

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler