Fransa’daki #EuroLeague ve #BasketballCL maçlarına aşı engeli!

Fransa Spor Bakanlığı’nın son aldığı karara göre aşısız oyuncular Fransa’da oynanacak olan EuroLeague ve BCL maçlarında forma giyemeyecek.

Fransa Spor Bakanlığı radikal bir karar aldı. Bundan böyle Fransa’daki tüm spor alanlarında aşı pasaportu uygulamasına geçilecek. Spor Bakanı Roxana Maracineanu sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda kanunun geçtiğini, yürürlüğe girdikten sonra da aşısız olan hiçbir taraftar veya sporcunun spor alanlarına giremeyeceğini duyurdu.

Bu karar EuroLeague takımlarını doğrudan ilgilendirecek. Bundan böyle takımlar Fransız ekibi LDLC Asvel ile oynayacağı deplasman karşılaşmasına aşılarını olmamış oyuncularını götüremeyecek. Muhtemelen aynı durum Monte Carlo sınırları içinde yer alan AS Monaco deplasmanı için de geçerli olacak. Çünkü Monte Carlo’ya girmek için de Fransa topraklarına iniş yapmak gerekiyor.

Aynı şekilde Basketbol Şampiyonlar Ligi takımları da bu karardan hayli etkilenecek. Ekipler artık aşı pasaportuna sahip olmayan oyuncularını SIG Strasbourg ve JDA Dijon’a konuk olduğu maçlarda kullanamayacak. JDA Dijon Play-In aşamasında VEF Riga’yı geçtiği takdirde temsilcimiz Galatasaray NEF’le aynı grupta yer alacak. Kendi eşleşmesini kazanırsa Beşiktaş Icrypex de yoluna aynı gruptan devam edecek. Bir diğer temsilcimiz Pınar Karşıyaka da Lenovo Tenerife’yi elediği senaryoda Son 16 aşamasının L grubunda SIG Strasbourg ile aynı gruba düşecek.

Kulüplerin bu karara karşı nasıl pozisyon alacağı ve ilerleyen dönemlerde bu durumla alakalı ne gibi sorunların yaşanabileceği şu an için büyük soru işareti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler