FIBA, sosyal medyada zirveyi kaptı

İngiltere’deki Red Torch ajansının 2020 sosyal medyada spor raporuna göre FIBA’nın sosyal medya platformları, Olimpik Spor Federasyonları arasında liderliğe yükseldi.

35 Uluslararası Olimpik Spor Federasyonu arasında genel sıralamada FIBA, 2019 yılının birincisi FIFA’yı geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. 

FIBA 2019 Basketbol Dünya Kupası, sosyal medyada 1 buçuk milyar video görüntülemesi ile büyük bir başarı sağlayarak FIBA’nın Facebook’ta birinci, Instagram’da ikinci sıradaki yerini korumasını ve Twitter’da ikinci sıraya yükselmesini sağladı. FIBA, ortalama bir uluslararası federasyondan 5,6 kat daha fazla Facebook video görüntülemesi aldı ve tüm video görüntülemelerinin yüzde 31’ini elde etti.

Yapılan analizlerde; Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube sosyal ağları dikkate alındı. Araştırmada genel sıralamada birinci FIBA olurken, ikinci Dünya Ragbi Federasyonu (WR), üçüncü Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB), dördüncü Dünya Badminton Federasyonu (BWF) ve beşinsi ise Dünya Atletizm Federasyonları Birliği (World Athletics) oldu. Geçen senenin birincisi FIFA ise altıncı sırada yer aldı.

Yayınlanan araştırmada 1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında 35 Uluslararası Olimpik Spor Federasyonu’nun sosyal medya performansları gözlemlendi. Buna göre; bütün federasyonların belirtilen dört sosyal medya platformundaki toplam takipçi sayısı 155 milyon 500 bin. Toplam takipçilerin yüzde 54’ünü Facebook kullanıcıları oluştururken, Instagram ve Twitter yüzde 18’erini, YouTube takipçileri ise yüzde 10’unu oluşturuyor.

Rapora göre federasyonların takipçileri ile en çok etkileşime girdikleri platform ise Instagram olmaya devam etti. Takipçilerle girilen 434 milyon 800 binlik toplam etkileşimin yüzde 75’ini (325,2 milyon) Instagram oluştururken, yüzde 18’ini (79,9 milyon) Facebook, yüzde 5’ini (22,1 milyon) Twitter ve yüzde 2’sini YouTube oluşturuyor. Öte yandan rapora göre; yapılan paylaşımların yüzde 49’u Twitter, yüzde 23’ü Facebook ve yüzde 14’er lik kısımları ise Instagram ve YouTube üzerinden gerçekleştiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler