FIBA, Brezilya Basketbol Federasyonu’nun üyeliğini askıya aldı

Bir yıldan uzun süredir çeşitli sebeplerden ötürü ulusal federasyonlara ve kulüp takımlarına dolaylı ve doğrudan tehditler yağdıran FIBA, ulusal federasyonlara bir yaptırım daha uyguladı.

14 Kasım Pazartesi günü FIBA Yönetim Kurulu’nun yaptığı toplantıdan çıkan sonuca göre Brezilya Basketbol Federasyonu’nun FIBA’nın aktivitelerine katılma hakkı askıya alındı. Yönetim Kurulu’nun söz konusu federasyonun yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğunu ve FIBA yönetmeliklerinde geçen birtakım zorunlulukları yerine getirmediğini belirlemesi üzerine bu tip bir yaptırıma gidildiği açıklandı.

  • Yerine getirilmeyen ve Brezilya’nın üyeliğinin askıya alınmasına sebebiyet veren zorunluluklar şunlardan oluşuyor:
  • Basketbolun ülkedeki tam hakimiyetinin eksikliği, üçüncü kişilerin milli takımın finansmanına ve seçilmesine müdahalede bulunması
  • Yaklaşan seçimler öncesi bir reform veya yeniden yapılandırma planının olmaması
  • Rio de Janeiro’da düzenlenmesi planlanan 3X3 Dünya Turu ayağının düzenlenmesinin sağlanamamasına ek olarak, altyapı turnuvaları ve 3×3 Dünya Şampiyonası gibi turnuvalara katılım gösterilmemesi
  • Ön süre verilmesine karşın, FIBA’ya uzunca bir süredir yapılmayan ödemeler

FIBA yönetimi almak zorunda olduğu bu karardan dolayı üzüntüsünü ifade ederken, Brezilya’nın üyelik durumunu 28 Ocak 2017’deki toplantıda yeniden ele alacağını bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler