Fenerbahçe’nin kimlik arayışı: ”Bugün, yarına dünle beslenerek yol alır” | #Brecht

Fenerbahçe, Olympiakos’tan ikili averajı almayı başaramasa da dördüncü çeyrek başında Ekpe Udoh önderliğinde taraftarın yaktığı geri dönüş ateşi takımın gerçek kimliğini hatırlamasını sağladı. Bu, mevcut durumda oldukça önemli bir karşılaşmanın kazanılması açısından hayati değer taşısa da içerisinde barındırdığı anlam, bir maçın son çeyreğine sığdırabileceklerimizden çok daha fazlasına sahip.

Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)
Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)

Perşembe akşamı Ataşehir’de oynanan maçın hikayesinden başlayarak özelden genele bir yol izleyip, sarı lacivertlilerin bu sezon sık sık başını yakan oyun içi iniş çıkışlara değinmek istiyorum. Olympiakos maçını konuşmaya başlayacak isek de odak noktamız, attığı tüm sayılardan bağımsız olarak Bogdan Bogdanovic olmalı. Sırp yıldız, Fenerbahçe’nin hücumdaki en önemli organizasyon lideri olmasının yanı sıra takımının kısa savunmasındaki en kilit oyuncu, zira kendisinin hücum tarafında sahip olduğu meziyetleri halihazırdaki oyuncu pazarı içerisinde bulmanız söz konusu olsa da savunmada ortaya koyduğu dolu dolu kimliği, onun yokluğunda telafi edebilmeniz pek mümkün değil. Avrupa standartlarında, hücumda yapabileceklerinin tavanı bu denli yüksek olan bir oyuncuda bu inatçı ve topsuz oyunu fevkalade bilen savunma karakterini izleyebilmek, iki yarı sahada da bütünlüğü sağlayabilmek açısından Fenerbahçe adına oldukça kıymetli.

Bogdanovic’in zaferin önünü açan tutumundan yola çıkarak Koç Zeljko Obradovic’in ekibine gelelim… Fenerbahçe, kendisini başarıya taşıyan; geçen yıl EuroLeague’de Final Four oynatan, finalde muhteşem geri dönüşe imza atmasını sağlayan, lig ve kupa şampiyonluklarını getiren formülün takım savunmasına sıkı sıkı sarılmaktan geçtiğini fark etmek zorunda. Sarı lacivertliler, savunmayla var olan, parkede savaştığı her saniye rakiplerinin birkaç adım önüne geçen bir oyuncu grubuna sahip ve bu oyuncu grubu, tüm bu unsurlardan birazcık dahi uzaklaşsa rakipler için ziyadesiyle tanınır ve oyunu yorumlanabilir noktaya geliyor. Bu noktaya gelindiği zaman ise haftalık, maçtan maça veya maç içinde iniş çıkışlar yaşamak kaçınılmaz olduğu gibi, bir süre sonra geri dönüşlerdeki kusursuza yakın çabanız da rakipler için aşina oldukları bir duruma dönüşmeye başlıyor.

Geri1 of 4

Olympiakos karşılaşması ve psikolojik çıkarımlar…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler