Fenerbahçe Spor Kulübü hakem kararları konusunda sessizliğini bozdu! #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague’de dün akşam Fenerbahçe Beko ile lider FC Barcelona arasında bir karşılaşma oynandı.

Fenerbahçe Beko, EuroLeague’in çift maç haftası kapsamında FC Barcelona’yı dün akşam Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda ağırladı. Son dakikasına kadar heyecanlı geçen maçta nefesler tutuldu. Nikola Mirotic’in kaydettiği son saniye basketiyle kazanan taraf 76-74 skorla Barcelona oldu. Bu karşılaşmanın ardından Fenerbahçe Spor Kulübü cephesinden bir açıklama yayınlandı.

Üst üste ikinci yenilgisini alan sarı lacivertliler, oynadıkları son maçın da ardından hakem kararları hakkındaki sessizliğini bozdu. Gece saatlerinde kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada hakemlerin aleyhlerine karar verdiklerinin altı çizildi. Yakın geçmişte oynadıkları üç EuroLeague maçında da hakem kararlarının tartışmaya fazlasıyla açık olduğu belirtildi.

Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından yayınlanan resmi açıklama şu şekilde:

”Erkek Basketbol Takımımız Fenerbahçe Beko, 2006-2007 sezonundan bu yana mücadele ettiğimiz ve A lisansı sahibi takımlardan biri olduğumuz Turkish Airlines EuroLeague’de, organizasyonun marka değerine her daim en yüksek önemi göstermiştir. Bu prensibimiz, bizler için kabullenilmesi en zor hakem kararlarıyla belirlenen maçlardan sonra dahi değişmemiş ve EuroLeague organizasyonunun bütünlüğü gözetilerek hareket edilmiştir.

Ancak 2021-22 sezonunun başından bu yana şahit olduğumuz, artarak devam eden ve tüm basketbol kamuoyunun da tanıklık ettiği üzere kabul edilemez bir hal alan hakem hataları, Kulübümüzün bu konuda sessiz kalmasını imkansız hale getirmiştir.

Yakın geçmişte oynadığımız üç karşılaşmada; 7 Ekim tarihinde oynanan Panathinaikos, 21 Ekim tarihinde oynanan Real Madrid ve son olarak 26 Ekim tarihinde oynanan Barcelona mücadelelerinde, fazlasıyla tartışılabilecek kararlar kazananı belirlemiştir. Bu kararların büyük çoğunluğu, maçların en kritik anlarında, mücadelelerin akışını ve maçın kimyasını değiştirecek şekilde verilmiş, daha önce tanıklık etmediğimiz birçok sportmenlik dışı faul kararını içermiştir. Üstelik bu kararlar, önceki karşılaşmalarda yine EuroLeague hakemleri tarafından uygulanan standartlarla çelişecek şekilde alınmıştır.

Aynı zamanda, geçmiş dönemde yapılan benzer hakem hatalarında, EuroLeague tarafından da durumun kabul edildiği ve mağduriyet yaşayan kulüplerden resmi olarak özür dilendiği de tarafımızca bilinmektedir.

Bu ana dek sükunetimizi ve duruşumuzu korumamıza rağmen, yaşanan son olaylardan sonra bu tavrımızı sürdürmemiz imkansız hale gelmiştir. Kulübümüz, köklü bir geçmişe sahip olduğu ve önemli yatırımlar yaptığı erkek basketbolda, Türk basketbolunun varlığı ve güçlü sponsorlarıyla en önemli paydaşlarından biri olduğuna inandığımız Turkish Airlines EuroLeague’in en değerli ortaklarından biridir ve hakem yönetimlerinin adil olmayan bu etkisini hiçbir şekilde kabul etmemektedir.

Fenerbahçe Spor Kulübü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler