EuroLeague’de ilk 11 haftanın öne çıkan verileri… | DERLEME

EuroLeague sezonu için hazırlamak için biraz geç kaldığımı (alt tarafı 11 hafta) kabul etsem de bundan mütevellit, İspanyol ekip arkadaşımız Iago Lopez Laz’ın hazırladığı haftalık verilerin belirli açılardan sunumunu sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Her hafta, düzenli olarak yapabileceğimden emin olamasam da sözü çok da uzatmadan geride bıraktığımız 11 haftanın toplam değerlerinin nazarımda öne çıkan başlıklarını aktarmak istiyorum.

Organizasyonun kurumsal hesaplarından elde edilebilecek temel verileri mümkün mertebe seçmemeyi tercih edip, Iago’nun bireysel dökümleri üzerine daha fazla yoğunlaşmayı tercih edeceğim.

Öne çıkanlar

 • İlk 11 hafta sonunda ligin en yüksek saha içi yüzdesiyle mücadele eden takımı CSKA Moskova (51.43%) olurken bir önceki sezonun şampiyonunu temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş 50.93% ile takip ediyor.
 • Saha içi yüzdesinde olduğu gibi üç sayı yüzdesinde de lider ve takipçisi aynı takımlar. Koç Itoudis’in ekibi 41.56% ile üç sayı atarken sarı lacivertliler 41.53% ile bu alanda başarı sağlıyor.
Veriler: Iago Lopez Laz
Veriler: Iago Lopez Laz
 • Rakiplerine en yüksek saha içi yüzdesiyle oynama şansı veren takım ise Kızılyıdız. (51.49%) Sırbistan temsilcisinin bu alandaki en büyük rakibi ise 11. haftada 100 sayı atmayı başardığı lacivert beyazlı temsilcimiz Anadolu Efes. (50.0%)
 • (+/-) verimlilik değerlendirmesinde ise (+11.4) ile CSKA Moskova zirvenin sahibi olurken en yakın takipçisi yine Zeljko Obradovic’in ekibi Fenerbahçe Doğuş oldu. (7.1%)
 • Son dönemde adını sık sık zikrettiğimiz True Shooting* istatistiğinde 62.13% ile CSKA Moskova yine zirvede yer alırken en yakın takipçileri 60.79% ve 60.08% ile Fenerbahçe Doğuş ve Zalgiris Kaunas.
 • Rakiplerini en düşük true shooting yüzdesinde tutmayı başaran takım Olympiakos iken (52.41%) ligin net true shooting yüzdesinde en verimli ekibi 6.64% ile Fenerbahçe Doğuş oldu.
 • Hücum ve savunma verimlilikleri bildiğiniz üzere epey mühim… 11 hafta sonunda ligin en verimli takımı (hücum-savunma) CSKA Moskova olurken (15.6) verimlilikten en uzak takımı ise (-11.1) ile Unicaja Malaga olarak ön plana çıktı.

  Veriler: Iago Lopez Laz
  Veriler: Iago Lopez Laz
 • Peki, kendi evinde en başarılı takım? Takdir edersiniz ki ben de CSKA Moskova’yı ilk sıraya yazmaktan biraz sıkıldım ancak yine zirvedeler net rating kategorisinde de… (15.7) CSKA Moskova’nın hemen ardından gelen ekibi tahmin etmesi de pek zor değil: OAKA atmosferini şimdiye değin oldukça iyi kullanan Panathinaikos ikinci sırada yer alıyor. (15.1)
 • Net rating kategorisinden devam edelim. Deplasman performansıyla en fazla fark yaratan takım CSKA Moskova (15.4) iken ikinci sırada Fenerbahçe Doğuş var. (11.7) Ligin bu alandaki en kötü takımı ise Unicaja Malaga. (-20.2)
 • 100 pozisyona vurulduğunda EuroLeague’in en çok top kaybı yapan takımı 19.6 ile Zalgiris Kaunas. Yine 100 pozisyonda en çok ribaund alan takım 52.1 ile Maccabi FOX Tel Aviv, Neven Spahija etkisi.
 • Asist… Ligin 100 pozisyonda en çok asist yapan takımı 28.3 ile FC Barcelona, ikinci sırada ise 27.5 ile Fenerbahçe Doğuş var.
 • Takımlar pozisyonları nasıl bitiriyorlar? 100 pozisyonda 14.28 kez çizgiye giderek bu alanda zirveye yerleşen Valencia Basket’in yanı sıra Maccabi FOX Tel Aviv, iki sayılık atış ile bitirme konusunda lig lideri. (34.62)
 • Bir üst maddenin devamı… Yine Valencia Basket bizlerle: İspanyol temsilcisi 100 pozisyonda 14.03 ile ligde hücumları en fazla sayıda üç sayı ile bitiren takım konumunda yer alıyor. Zalgiris Kaunas ise 19.65 gibi yüksek bir değerle 100 pozisyonun neredeyse beşte birini top kaybı ile neticelendiriyor, bunu değiştirmek istediklerine eminiz.

  Veriler: Iago Lopez Laz
  Veriler: Iago Lopez Laz
 • Hücumları en fazla rakip savunma ribaundu ile sonuçlanan, bir başka deyişle rakip boyalı bölgede ek bir tehdit yaratmaktan en uzak takım Kızılyıdız. (36.80)
 • Maccabi FOX Tel Aviv, 100 sayısının 63.84’ünü iki sayı, Valencia Basket 37.76’sını üç sayı olarak bulurken Olympiakos 100 sayının 19.56’sını serbest atış çizgisinden elde ediyor.
 • Yeniden Neven Spahija’nın takımındayız: İsrail temsilcisi 100 sayının 36.93’ünü üç sayı çizgisinin gerisinden yerken potasında en fazla iki sayılık basket gören takım 57.41 ile Barcelona Lassa.

*True Shooting: Basketbolda hücum eden oyuncunun ne kadar efektif hücum ettiğini ölçmeye yarayan bir istatistik türü. TS hesaplaması şu şekilde cereyan ediyor: “Oyuncunun ürettiği toplam sayı/(2*(oyuncunun denediği toplam atış sayısı+(.44*oyuncunun denediği toplam serbest atış sayısı)))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler