EuroLeague Oyuncular Birliği’nin tanıtıcı basın toplantısı bugün düzenlendi!

Eski EuroLeague oyuncusu Bostjan Nachbar, Fenerbahçe Doğuş’tan Gigi Datome ve CSKA Moskova’dan Kyle Hines, kurulacak olan EuroLeague Oyuncular Birliği’nin tanıtıcı basın toplantısında yer aldı.

 

Bu tarihi toplantının açılış konuşmasında söz alan Nachbar, bu kurumun tamamıyla oyuncular tarafından yönetileceğini vurgularken, birliğin oyuncuların saha içi ve saha dışında gelişim sağlamalarına yönelik olduğunu belirtti. Nachbar’ın ifadelerinin tamamı şu şekilde:

Basketbol kariyerim boyunca Avrupa’nın en yüksek seviyesi için bir birliğin çok gereksinim duyulan bir şey olduğunu her zaman hissettim. Son altı aydır oyuncularla iletişim halindeyim, onları organize ediyorum ve onların onayıyla Oyuncular Birliği’ni kurmak için gerekli adımları attım. Oyunculardan gördüğüm güven ve destek için müteşekkirim ancak şunu akıllarında tutmalılar ki bu birliğin gidişatı sadece onlar tarafından belirlenecektir. Hedefim, EuroLeague oyuncularının kariyerlerini geliştirecek, haklarını savunacak ve kariyerlerinin sırasında ve sonrasında kendi refahları için çalışabilmelerine ön ayak olacak bir organizasyon kurmak.

 

TrendBasket’in Nachbar’a “Avrupa ülkelerinin farklı hukuk sistemlerine sahip olması Avrupa Birliği’nde dahi kanunların uygulanmasını zorlaştırmakta. Oyuncular Birliği gibi bir mesele söz konusu olduğunda kulüpler ve ülkeler uyum gösterecek mi?” şeklindeki sorusuna Nachbar’dan,”EuroLeague tarafından bunun yapılması için teminat verildi. EuroLeague takımlarla, kulüplerle sürekli iletişim içinde. Bu konuların üstesinden gelebileceğiz.” yanıtı geldi.

Sloven eski basketbolcu ayrıca birliğin şimdilik EuroCup takımlarını dahil etmesinin turnuvadaki takımların değişkenlik arz etmesinden ötürü zor olacağını vurgularken, bu konuda iletişime açık olduklarının da altını çizdi.

Toplantının panel kısmında Nachbar’ın ardından sözü alan Kyle Hines, EuroLeague oyuncularınca atılan bu önemli adımı turnuvanın en iyi halinde kalabilmesinin sağlanması için önemli gördüğünü açıkladı. Birlik fikrinin ortaya atılmasını organik bir süreç olarak tanımlayan Birleşik Amerikalı oyuncu bugüne kadar birlikte oynadığı birçok takım arkadaşının farklı dönemlerde, benzer sorunlardan muzdarip olmasının eninde sonunda birlik fikrini doğurduğunu anlattı.

Datome ise gelişmeye açık bir organizasyon olarak gördüğü EuroLeague’in en önemli parçaları olarak tanımladığı oyuncuların karar alma aşamalarında söz hakkına sahip olması açısından birliği gerekli bulduğunu konuşmasında belirtti. İtalyan oyuncu ayrıca maçları sezon içinde oynanan Dünya Kupası Elemeleri’ne EuroLeague takvimi yüzünden katılamamasının ve bu durumda oyunculara söz hakkı verilmemesinin bir Oyuncular Birliği fikrinin fitilini ateşlediğini de söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler