EuroBasket 2015 | Makedonya

Son dönemlerde düzenlenen Avrupa şampiyonalarında turnuvaya renk katan ekiplerinin başında Makedonya gelir. Hiçbir turnuvada ağır ağabey olamadılar ama bir şampiyonanın olmazsa olmazı olan “can yakan takım” rolünü de başarıyla üstlendiler. Özellikle, McCalebb’in yeni parladığı dönemde onun önderliğinde kurdukları takım, hala Makedonya denince görsel turnuva hafızası 2000’lerin başına dayanan jenerasyonun aklına gelen ilk görüntüdür.

Eurosport
Eurosport

 

Petar Naumoski!

Naumoski en az ülkesi kadar , belki daha da fazla, bizim ülkemizde sembol olmuş bir isim. Özellikle o zamanki ismiyle Efes Pilsen kadrosunda yaptıklarıyla,bir jenerasyona basketbolu ve oyun kurucuları sevdirdi. Şimdi de ülkesinde federasyon başkanlığı görevini sürdürüyor. Parkede olmayacak olsa bile onun gibi bir sembolun ülke basketbolunun zirvesinde olması güzel bir resim.

Kadro ne alemde?

Makedonya kadrosu ilk bakışta heyecan veren bir kadro gibi görünmüyor. Derinlemesine analiz ettiğinizde ise yine heyecan vermiyor. Ülkenin resmi isminde yer alan Yugoslavya kelimesine rağmen, bu ekolün belki de en zayıf oyuncu üretimine sahipler. Oyuncuların büyük bir kısmı kendi ülkesinde forma giyiyor. Geri kalanlar ise genelde düşük seviyeli takımlarda. Yılların istisnası hala bir istisna tabii ki; Pero Antic. Antic, geç başladığı NBA macerasını, çok rahat bir şekilde devam edebilecekken, iki sene sonra sonlandırdı ve yeteneklerini Boğaz’a taşıdı. Antic, hiçbir zaman takımı taşıyan bir oyuncu olmadı ancak Makedonya’nın ondan beklentisi, özellikle bu kadroda, büyük olacaktır. O hiç girmeyecek gibi duran ancak en kritik anda “laps” sesi eşliğinde sayıya dönüşen üç sayılık hançerleri elbet her rakibinin gözünü korkutacak. Ayrıca tecrübesi her zaman bir faktör. Tecrübe demişken, Vlado Ilievski hala kadroda. Türkiye’de de iki kere izlediğimiz Ilievski inatla oynamaya devam ediyor. Kendisi takımın da kaptanı zaten. Türkiye’den bir tanıdık isim de Predrag Samardziski. Olin Edirne, Mersin Bşb ve son olarak TED Ankara Kolejliler forması giyen 29 yaşındaki pivot büyük ihtimalle ilk beş pivotu olarak parkede olacak.

euroleague.net
euroleague.net

 

No McCalebb No Party

Makedonya devşirme tercihini Amerikalı forvet Richard Hendrix’ten yana kullandı. Hendrix iki sezondur Rusya’da Kuban forması giyiyordu bu sene ise Malaga yolunu tuttu. Hem forvet hem pivot pozisyonunda oynayabilen 28 yaşındaki oyuncu şüphesiz ki çok değerli bir oyuncu. Ancak o bugüne kadar hep tamamlayıcı yıldızlardan oldu. Kendisi yaratan, bitiren, sürükleyen bir oyuncu değil. Doğru sistemlerde rolünü çok iyi şekilde oyuna yansıtan ve çok etkili olabilen bir oyuncu. Bu anlamda McCalebb ile ciddi anlamda farklı bir oyuncu. Aslında Makedonya’ya bu tarz bir oyuncudan öte, takımı sürükleyecek bir kısa daha mı iyi olurdu diye düşünemeden edemiyor insan. Elbette Hendrix’in en iyisini vermesi Makedonya’nın planı olacak ama bunu başarsa bile yeterince farklılık yaratabilir mi, bu bir soru işareti.

Tahmin

Makedonya’nın büyük bir uyum yakalamadığı sürece bu kadrosuyla turnuvanın etkenlerinden biri olması beklenilmiyor. Hatta eğer FIBA’nın garip sıralama algoritmasıyla gruplar bu kadar dengesiz değil de adaletli bir güç dağılımına sahip olsa ilk gruptan çıkmaları bile zor olurdu. Ancak nispeten dişlerine göre bir gruba düştüler ve buradan bir tur daha devam etme şansları var. Yine de eğer istedikleri ritmi yakalayamazlarsa ilk tur sonunda turnuvaya veda edebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler