Ersin Görkem: ”Hedefimiz Süper Lig”

TBF TV, Türkiye Basketbol Ligi’nin önemli ekiplerinden Acıbadem Üniversitesi’nin tecrübeli oyuncusu Ersin Görkem ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdi. 

-Yeni kurulmuş bir ekipsiniz. Nasıl başladı sezon, nasıl geçiyor sizin adınıza ligde ilk haftalar?
Ersin Görkem: Yeni bir ekip olduğumuz için hazırlık döneminde birçok maç yaptık ve her hafta performansımızın üzerine koyarak devam ediyoruz. Beklentimiz sezon sonunda play-offlar oynanırken güçlü olabilmek ve Süper Lig’e çıkacak pozisyonu alıp bir sonraki sezona Süper Lig ekibi olarak başlamak.

-Acıbadem’in ciddi yatırımları ve yüksek hedefleri var. Bu durum takıma nasıl yansıyor ve uzun vadeli hedefler için nasıl motive oluyorsunuz?
Ersin Görkem: Bu durumun hem pozitif hem negatif yönleri var. Pozitif olarak oyuncuları motive ettiğini söyleyebilirim. Negatif olarak da her takımın bize karşı performansını zorlayarak direnç göstermesi hali mevcut. Bizim ise her maçı kazanmamız gerekiyor. Böyle noktalar oyuncularda ister istemez bir stres oluşturabiliyor. Neticede basketbolun doğasında var olan şeylerden bahsediyoruz. Başarılı olmak için böyle yollardan geçmek gerekir. Yoğun stres ile de galibiyete ulaşmamız lazım. Ben takımın havasına, kimyasına bakınca bir oyuncu olarak her maçı kazanabileceğimizin ışığını görebiliyorum. Tabii önemli olan ligin sonudur. Son haftalarda takımın formunun en üst düzeyde olması gerekir. İnşallah biz de bunu başarırız.

-Ligin sonu da sizin için bir hayli zor olacak. Play-off motivasyonu normal sezon motivasyonundan farklı oluyordur mutlaka…
Ersin Görkem: İki sezon önce aynı durumu Darüşşafaka Doğuş takımı ile yaşadım. Karşılaştığınız tüm rakipler size karşı performanslarının yüzde yüzü ile oynayıp şu algıya sahip oluyorlar: “Kaybetsek de fark etmez, ama kazanırsak çok büyük avantaj sahibi oluruz”. Bu noktada bizim play-off tempomuzun sağlam olması çok önemli hale geliyor. Örneğin iki sezon önce İBB, sezon sonunda ritmini bulup Süper Lig’e yükselmişti. Şu anda bizim için alışma dönemi sürüyor ancak bilincinde olduğumuz konu asıl önemli zamanların sezon sonunda karşımıza çıkacağı. Play-off’a sezonu lider bitirerek girmek de önem taşıyor. Eşleşmelerde güçlü olup o maçları da çok iyi oynayarak tamamlamalıyız.

-Türkiye Basketbol Ligi’nde mücadele ederken burada Süper Lig’e nazaran daha sert bir basketbol oynanması sizin takımınıza nasıl yansıyor?
Ersin Görkem: Bu ligde sert olmazsan, kaybedersin. Biz bunun bilincindeyiz. Her geçen gün güçlenmemiz gerektiğini biliyor ve bunu sahaya yansıtıyoruz. Bazı pozisyonlarda faul düdükleri çalınıyor, bazılarında çalınmıyor. Süper Lig’den bayağı farklı bir lig. Bu durumu ancak burada oynayan bilebilir. Sertliğinizi sahada yansıtmanız gerekiyor, yoksa ne kadar tecrübeli, ne kadar kariyerli bir oyuncu olursanız olun ve ne kadar kaliteli bir takımda oynarsanız oynayın her rakip sizi yenebilir. Başantrenörümüz Alp Bayramoğlu başta olmak üzere herkes bize bu gerçekleri aktarıyor. Umuyorum ki biz de gerekli forma kısa zamanda ulaşacağız.

-Alp Bayramoğlu’ndan bahsetmişken, kendisi ile takımın diyaloğunun nasıl olduğunu sorsak?

Ersin Görkem: Alp Ağabey basketbolun içinden gelen ve oyuncuyken kendini ispatlamış bir isim. Sonuçta oyuncunun ruh halinden çok iyi anlayan bir hoca. Bize beklentilerini net olarak dile getiriyor. Her hafta bize gerek sözlü olarak gerek antrenman temposu ile bizden istediklerini yansıtıyor. Alp Ağabey ile çalışıyor olduğumuz için şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Birinci lig ortamını gerek oyunculuğunda gerek antrenör olarak yaşamış olması da çok önemli.


  • Röportaj, TBF TV tarafından gerçekleştirilmiştir. 
  • Röportaj: Şansın Tokyay
    Kamera: Kubilay Öztürk
    Fotoğraf: Fehmi Özgüler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler