Erkek basketbolda NCAA şampiyonu bu sabah belli oluyor!

Kolej basketbolunun zirvesi Mart Çılgınlığı’nın artık sonuna gelindi. Kadın basketbolda dün sabah belli olan NCAA şampiyonu, erkek basketbolda bu sabah belirlenecek.

2017 Mart Çılgınlığı’nın final mücadelesinde bir köşede 20 Final Four, 10 final ve beş şampiyonlukla NCAA tarihinin en başarılı takımlarından biri olan North Carolina var. Diğer köşede ise bugüne kadar en fazla Elite Eight aşamasına gelebilen ve tarihindeki ilk NCAA finaline çıkacak olan Gonzaga bulunuyor.

Güney Grubu’nun seri başı olarak turnuvaya giren North Carolina bu aşamaya kadar sırasıyla Texas Southern, Arkansas, Butler, Kentucky ve Oregon engellerini geçti. Takımdaki 14. sezonunu geçiren koç Roy Williams‘ın yol göstericiliğindeki Joel Berry II, Kennedy Meeks, Justin Jackson gibi yıldızlar North Carolina’nın en güvendiği isimler.

Diğer yandan West Coast Conference gibi zayıf bir konferansta bulunmasına karşın elit bir program olmayı başaran Gonzaga, Batı Grubu’nun seri başı olup South Dakota State, Northwestern, West Virginia, Xavier ve South Carolina’yı yendi final yolunda. Geniş bir rotasyona sahip, zaman zaman hem atletik hem de fiziki üstünlükle öne çıkabilen bir takım olan Gonzaga adına kilit isimler; Nigel Williams-Goss, Przemek Karnowski, Josh Perkins gibi tecrübeliler ve birinci sınıf öğrencisi pivot Zach Collins.

South Carolina karşısında birçok parçasından olumlu katkı alan Mark Few’un ekibinde özellikle Perkins’in yüksek yüzdeyle ve topu domine etmeden atacağı sayılar kritik öneme sahip. Buna ek olarak North Carolina’nın geçiş hücumlarının savunulması şampiyonluk yolundaki bir başka kilit. 2.16 boyundaki, 130 kiloluk dev Karnowski’nin ayak çabukluğu bu savunma stratejisini uygulamakta problem teşkil edebileceğinden, daha mobil Collins’in daha çok süre alacağını görebiliriz. Genel olarak bakıldığında ise Gonzaga’nın maçın temposunu iki veya üç guard ile sahada kalarak kontrol etmeye çalışması olası.

Tempolu ve direkt oyunuyla rakiplerine sezon boyu zor anlar yaşatan North Carolina da ise odak nokta, bu düzenin merkezindeki dişli Joel Berry II’ın fiziki durumu. Oldukça fazla yük çeken son sınıf öğrencisi guard’ın oyuna koyacağı ağırlık, Roy Williams’ın ekibini rahatlatacak veya zora sokacak. Ek olarak, Gonzaga’nın alan savunmasına ve ters eşleşmelerle kafa karıştıran düzenlerine karşı gününde olması gereken bir başka isim Justin Jackson. 2.03’lük forvetin beceri, güç ve atletizm kombinasyonu onu başlı başına bir eşleşme problemi haline getiriyor. 2017 NBA Draftı’nda lotaryadan seçilmesi beklenen Jackson’ın savunmacısı ve savunacağı isim, North Carolina adına taktik savaşlarını başlatacak domino taşı etkisi yapabilir.


04.20: Gonzaga – North Carolina

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler