Ergin Ataman: FIBA’nın saçmalığı yüzünden Dünya Kupası’na gidemiyoruz”

Mili takım başantrenörü Ergin Ataman, Belçika mücadelesi sonrası mikrofonların başına geçti.

12 Dev Adam, Dünya Kupası Elemeleri kapsamında I Grubu’ndaki son maçında Belçika’ya konuk oldu. Milli takımımız, Belçika’yı 28 sayı farkla 82-54 mağlup ederek sahadan galibiyetle ayrıldı. Karşılaşmanın ardından başantrenör Ergin Ataman, açıklamalarda bulundu.

Karşılaşmayı tribünden takip eden gurbetçiler hakkında konuşan Ergin Ataman, maçın gelirini depremzedeler için Türkiye’ye bağışlayan Belçika Basketbol Federasyonu’na teşekkürlerini sundu.

“Bir kez daha ne kadar birbirine kenetlenmiş bir millet olduğumuzu gördük. Belçika’da şu anda milli takımımızın maçında salonun neredeyse tamamı Türklerle dolu. Maçın belirli bir anında, burada depremzede vatandaşlarımız için getirilen bütün atkılar ve kaşkoller sahaya atıldı. Bunun dışında gördüğüm kadarıyla 5.000 euro’luk bir çeki, TBF Asbaşkanımız Hüseyin Beşok’a verdiler.”

“Belçika federasyonuna da çok teşekkür ediyorum. Maç boyunca sürekli olarak Türkiye’nin yanında olduklarını anonslarla belli ettiler. Maçın gelirini de ülkemize bağışladılar. Bu şunu gösteriyor ki biz Türk milleti olarak yalnız değiliz. Bütün Avrupa ve bütün Dünya bizimle beraber. İnşallah bu zor günleri aşacağız. Ülkemizde çok önemli kayıplarımız oldu. Hepimiz çok üzgünüz.”

Koç Ataman, maç ile ilgili düşüncelerini belirtirken Türkiye’nin Dünya Kupası’na katılamayacak olması hakkında şunları söyledi:

“Maça geldiğimiz zaman; maalesef Dünya Kupası elemelerinde daha önceden hakkımızı kaybetmiştik. Sonuçta burada Türkiye’ye ve milli takıma yakışan, en azından burada bizi desteklemeye gelen Türklerin gücünü göstermeye gelen gurbetçilerimize çok net ve farklı bir galibiyet hediye ettik.”

“Genç bir jenerasyonla bugün buraya geldik. 25, 26 yaş ortalaması olan, çok genç oyuncularımız var. Tabii ki gönül isterdi ki A Erkek Milli Takımımız Dünya Kupası’nda olsun. Ama bu da bence FIBA’nın saçmalığından başka bir şey değil. Bu eleme maçlarının büyük bir bölümünde NBA’deki oyuncularımızın hiçbirini kullanamadık. EuroLeague oyuncularımızın çoğunu kullanamadık. Sonuçta da FIBA’nın bu pencere saçmalığı yüzünden milli takımımız Dünya Kupası’nda yer alamayacak.”

“Çok kaliteli bir jenerasyonumuz var. NBA’de ülkemiz için mücadele eden çok değerli oyuncularımız var. Dünya Kupası elemeleriyle bu dönem bitti. Bu yaz Olimpiyat Oyunları Elemeleri oynanacak. Oraya tam kadro katılıp Olimpiyat Elemeleri’nin ilk turunu geçmek istiyoruz. Bugün burada galibiyetten öte Türk basketbolseverlerin ve Belçika’nın küçük bir şehri olan Mons’da yaratılan atmosfer bence tüm dünyaya Türkün gücünü bir kez daha gösterdi. Hepsine çok teşekkür ediyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler