Ergin Ataman: “Başarıya gitmek için dominant olmanız gerekiyor, bu benim felsefem!”

Turkish Airlines EuroLeague’de de mücadele eden Galatasaray Odeabank’ın başantrenörü Ergin Ataman, NTV Spor’da katıldığı programda soruları yanıtladı. 

NTV Spor’da Şansın Tokyay’ın sunduğu Basketbol Havası programının ilk bölümüne konuk alan Ataman, birçok soruyu yanıtladı. Deneyimli koç, kuralcı yapısı ile ilgili kendisine yöneltilen soruya: “Kuralsız disiplin olmaz. Disiplinin olmadığı yerde dominantlığınızı gösteremezsiniz. Sonuçta benim dominantlığım bir diktatörlük değil ama yıldız oyuncuları bir çatı altında toplayıp onları bir hedefe götürmeniz gerekiyor. Onların önünde bir lider olmanız gerekiyor. Bunu sadece teknik anlamda değil, insani anlamda da göstermeniz gerekiyor. Bu sebeplerle başarıya gitmek için dominant olmanız gerekiyor. Bu benim felsefem fakat burada kendime özel bir parantez açmak istiyorum. Şartlara göre o kurallara esneklik gösteriyorum. Kural budur, bu kurala uyulmazsa olmaz diye bir genellemem her zaman için yoktur. Zaman zaman bir takım kuralların dışarısına çıkmak gerekiyor. Sadece somut olarak kurallar, disiplin üzerine giderseniz çekilmez bir hal alırsınız. Zaman zaman  çekilmez olduğumu biliyorum ama esnekliklerim de var.” cevabını verdi.

Çalıştığı en özel üç oyuncuyu da belirleyen Ergin Ataman: “Yardımcı antrenörken Peter Naumoski ile çalıştım ama daha sonra Siena’yı çalıştırmaya başladığımda ilk transfer ettiğim oyunculardan birisi oldu. Avrupa Kupası’ndaki ilk şampiyonluğumda Peter Naumoski’li kadro vardı. Onun dışında söyleyebileceğim iki oyuncudan bir tanesi Deron Williams. Lokavt döneminde NBA’in en önemli yıldızlarından biriydi. Kimse Deron Williams’ın Beşiktaş’a gelip oynayacağına o dönem inanmıyordu ama biz Yıldırım Demirören, Erdoğan Demirören ve Şeref Yalçın ile çok güzel bir politika izleyip kimse inanmazken Deron Williams’ı Türkiye’ye getirdik. Bir diğer oyuncu ise Beşiktaş’ta ve Galatasaray’da başarılar kazandığımı Carlos Arroyo. Bu üç isim için beraber oynadığım üç özel oyuncu diyebilirim fakat ekstra bir Türk isim eklemek gerekirse o da Sinan Güler.” dedi.

Ergin Ataman, programın ilerleyen dakikalarında basketbol işinin yoğunluğuna değindi. Basketboldan sıkılmadığını fakat yaptığı işin yorgunluğa yol açtığını sözlerine ekleyen 51 yaşındaki başantrenör: “Programınız bazen o kadar fazla yoğunlaşıyor ki basketbol dışında hiçbir şey yapamadığınız zamanlar oluyor. Örneğin son üç yılda hem Galatasaray hem A Milli Basketbol Takımı’nı çalıştırırken neredeyse 12 ayın her gününde basketbol ile meşgul oluyorsunuz. Bu sıkılmak değil fakat bir yorgunluğa yol açıyor. Hoca olarak sorumluluklarınız var ve bu yorucu bir meslek.” ifadelerini kullandı.

İlerleyen dakikalarda programın kısa soru ve kısa cevap bölümünde çeşitli soruları yanıtlayan Ataman, Ülker Sports Arena’yı atmosferi en sıcak deplasman olarak gösterip Fenerbahçe’nin oyun kurucusu Bobby Dixon’ı eli sıcak olduğunda rakipte olmak istemediği oyuncu olarak belirtti. Galatasaray Odeabank’ın Sırp forveti Vladimir Micov ise maç sonunda topu teslim edeceğiniz en serinkanlı oyuncu sorusunun yanıtı oldu.

İlk bölümü oldukça keyifli bir şekilde geçen Basketbol Havası, NTV Spor ekranlarında ilerleyen haftalarda devam ederken programın gelecek haftaki konuğu Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Koordinatörü Ömer Onan olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler