Enes Kanter Çin hükümetine tepkisini sürdürüyor #NBA

Enes Kanter, sosyal medya platformlarından yayınladığı Çin hükümetine tepki videolarının ardından protestosunu farklı boyutlara taşıdı.

NBA’de bu sezon Boston Celtics’te yer alan Enes Kanter, geçtiğimiz günlerde ”Tibet için Özgürlük” sloganıyla sosyal medya hesaplarında video paylaşmış, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’den acımasız bir diktatör olarak bahsetmişti.

Çin hükumeti de bu duruma sessiz kalmamış, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin konuyla ilgili yaptığı açıklamada Enes Kanter’in dikkatleri üzerine çekmeye çalıştığını dile getirmişti. Ardından hükumet, yaşanan olaylar sonrasında Boston Celtics maçlarını yayından kaldırılmış, Çin medyasında yer almayacağını bildirmişti.

Tüm bu olaylar sonrasında Enes Kanter, geri adım atmadı. Takımının Charlotte Hornets ile oynadığı maça çıkarken giydiği ayakkabılarla protestosunu sürdüren Kanter, bu kez ünlü spor markası Nike’ın işçileri köle gibi çalıştırdığını iddia etti. Nike’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan adaletsizliklere ses çıkardığı için beğenileri topladığını fakat aynı özveriyi Çin’deki adaletsizlikler için göstermediğini dile getirdi.

“Çin söz konusu olduğunda Nike sessiz kalıyor. Çin’deki polis vahşetine değinmiyorsunuz. LGBTQ topluluğu hakkında ayrımcılıktan bahsetmiyorsunuz. Çin’deki azınlıkların baskısı hakkında tek kelime etmiyorsunuz.”

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler