En çok şampiyonluk yaşayan oyuncular – #EuroLeagueWomen | GALERİ

Final Four heyecanının yaşanacağı EuroLeague Women’da en çok şampiyonluk yaşayan koçları mercek altına aldık.

Final Four heyecanının ülkemizde yaşanacağı EuroLeague Women‘da bu tarifsiz heyecan öncesinde organizasyon tarihinde en çok şampiyonluk yaşayan oyuncular ve kısaca organizasyon tarihini ele alalım.

1959’da düzenlenmeye başlayan organizasyonda birbirinden değerli oyuncular sahne aldı. Uzun yıllar Sovyet takımlarının egemenliğinde ilerleyen ligde ara ara İtalyan takımları da varlık gösterse de genel hatlarıyla Letonya, Bulgaristan, Rusya ve Çekoslovakya takımları ekseninde bir rekabet dönüyordu.

1996’da EuroLeague Women adını alarak yeniden markalaşan organizasyon, Avrupa Kadınlar Şampiyon Kulüpler Kupası adıyla devam ederken sahip olduğu rekabet yapısını sürdürdü. Bu döneme dair kaynaklarımız oldukça sınırlı olsa da kabaca bir göz attığımızda bile organizasyon dünya basketbolunda iz bırakmış isimlere ev sahipliği yaptığını bize gösteriyor.

1960-1982 yılları arasında TTT Riga hâkimiyetinde geçen organizasyonda milenyum dönemine gelindiğinde bile Eski Sovyet/Rus takımlarının etkinliği vardı.

Bu etkinliği zaman zaman Türk, İtalyan ve Macaristan takımları kırsa da bunlar çok kısa döneme yayılan üstünlüklerdi. Zira ilk şampiyonluğunu 2003’te tadan UMMC Ekaterinburg, 2010’dan sonra da dört şampiyonluk elde etmişti. Spartak Moskova da 2007-2010 arasına dört şampiyonluk sığdırarak Eski Sovyet/Rus takımlarının organizasyondaki etkinliğini perçinlemişti.

İşte böyle bir ortamda gelişen ve WNBA’den sonra dünyanın en büyük kadın takımları organizasyonu olan EuroLeague Women’da birbirinden değerli isimler sahne aldı.

Bu içeriğimizde de bu organizasyonun tarihine adını altın harflerle yazdırmış, en çok kupa kaldıran, seyirciyi büyüleyen oyuncuları sizler için derledik.

Sovyet efsanelerinin başı çekeceği ancak milenyum döneminin etkisiyle ABD’li oyuncuları da sıklıkla göreceğimiz listemizle sizi baş başa bırakıyoruz. EuroLeague Women’da en çok şampiyonluk yaşayan oyuncular!

Geri1 of 10

EuroLeague Women kısa tarihi ve içeriğe giriş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler