En çok şampiyon olan koçlar – EuroLeague Women | GALERİ

Final Four heyecanının yaşanacağı EuroLeague Women’da en çok şampiyonluk yaşayan koçları mercek altına aldık.

Final Four heyecanının ülkemizde yaşanacağı EuroLeague Women‘da bu tarifsiz heyecan öncesinde organizasyon tarihinde en çok şampiyon olan koçlar ve kısaca organizasyon tarihini ele alalım.

1959’da düzenlenmeye başlayan organizasyonda birbirinden değerli koçlar sahne aldı. Uzun yıllar Sovyet takımlarının egemenliğinde ilerleyen ligde ara ara İtalyan takımları da varlık gösterse de genel hatlarıyla Letonya, Bulgaristan, Rusya ve Çekoslovakya takımları ekseninde bir rekabet dönüyordu.

1996’da EuroLeague Women adını alarak yeniden markalaşan organizasyon, Avrupa Kadınlar Şampiyon Kulüpler Kupası adıyla devam ederken sahip olduğu rekabet yapısını sürdürdü. Bu döneme dair kaynaklarımız oldukça sınırlı olsa da kabaca bir göz attığımızda bile organizasyon dünya basketbolunda iz bırakmış isimlere ev sahipliği yaptığını bize gösteriyor.

1960-1982 yılları arasında TTT Riga hâkimiyetinde geçen organizasyonda milenyum dönemine gelindiğinde bile Eski Sovyet/Rus takımlarının etkinliği vardı.

Bu etkinliği zaman zaman Türk, İtalyan ve Macaristan takımları kırsa da bunlar çok kısa döneme yayılan üstünlüklerdi. Zira ilk şampiyonluğunu 2003’te tadan UMMC Ekaterinburg, 2010’dan sonra da dört şampiyonluk elde etmişti. Spartak Moskova da 2007-2010 arasına dört şampiyonluk sığdırarak Eski Sovyet/Rus takımlarının organizasyondaki etkinliğini perçinlemişti.

İşte böyle bir ortamda gelişen ve WNBA’den sonra dünyanın en büyük kadın takımları organizasyonu olan EuroLeague Women’da birbirinden değerli isimler sahne aldı.

Bu içeriğimizde bu organizasyonun tarihine adını altın harflerle yazdırmış, en çok kupa kaldıran, takımlarını zirveye çıkaran isimleri derledik.

Bir koçun aynı takımda uzun süre kalması geleneğine pek sık rastlamadığımızdan üç ve daha fazla şampiyonluk yaşayan koçları sizlere tanıtmakta zorlansak da nispeten kısa bir listeyi oluşturabildik.

Modern EuroLeague Women’da çok başarılı olsa da tarihin efsaneleri karşısında liste dışında kalan birçok önemli isim de oldu…

Lafı fazla uzatmadan sizi bu kısa ama öz listemizle sizi baş başa bırakıyoruz. EuroLeague Women’da en çok şampiyon olan koçlar!

Geri1 of 7

EuroLeague Women kısa tarihi ve içeriğe giriş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Leo Westermann Zalgiris’e dönüyor #EuroLeague

Sezonu FC Barcelona'da geçiren Fransız oyun kurucu Leo Westermann, önümüzdeki sezon için Zalgiris Kaunas'a dönüyor. Litvanyalı muhabir Donatas Urbonas'ın aktardığı bilgilere göre FC Barcelona forması...

Jan Vesely, Fenerbahçe Beko’dan başka bir takımda oynamayı düşünmüyor! #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague temsilcilerimizden Fenerbahçe Beko'nun süper yıldızı Jan Vesely, sarı lacivertlilerden başka bir takımı düşünmüyor. Yıldız oyuncunun yeni menajeri Misko Raznatovic, oyuncusu hakkında çıkan...

Ergin Ataman iki yıl daha Anadolu Efes’te! #EuroLeague

Anadolu Efes, takımla geçirdiği üç buçuk yılın ardından Ergin Ataman'la iki yıl daha yola devam edileceğini açıkladı. Son olarak Real Madrid'i eleyerek Fianl Four'a kalmayı...