Ekpe Udoh Malaga’nın kabusu oldu, Fenerbahçe namağlup! #Top16

Fenerbahçe, Turkish Airlines Euroleague Top 16 7. Hafta mücadelesinde İspanyol temsilcisi Unicaja Malaga’yı Ülker Sports Arena’da konuk etti. İkinci çeyrekten itibaren sergilediği müthiş performansla karşılaşmadan 78-59 galip ayrılan Fenerbahçe Top 16’daki yedinci maçından da galibiyetle ayrıldı ve bu turun ilk bölümünü yenilgisiz tamamlamayı başardı.

Karşılaşmaya Jan Vesely ve Ekpe Udoh’un boyalı bölgeden kaydettiği basketlerle başlayan sarı lacivertli ekip, savunmada hemen hemen tüm ikili oyun değişimlerinde rakibinin karşısında kalmayı başardı. Boyalı bölgede organize olmakta zorlandığı için oyunun hareket merkezini üç sayı çizgisinin gerisine taşıyan Unicaja Malaga karşısında Fenerbahçe, ilk beş dakikalık bölümü 8-5 önde geçti.

Televizyon molasının dönüşünde hücum etmekte zorlanan Fenerbahçe’de Melih Mahmutoğlu, Bogdan Bogdanovic’in yerine oyuna dahil oldu ve ilk hücumunda üç sayılık basketi kaydederek sarı lacivertli ekibin yarı sahadaki takım organizasyonuna yeni bir perspektif kazandırdı. Melih Mahmutoğlu’nun kaydettiği üç sayılık atışın ardından hücumda üst üste pozisyon hataları yapan Fenerbahçe, Mindaugas Kuzminskas’ın son saniyede kaydettiği üç sayılık baskete rağmen ilk on dakikalık bölümü 16-15 önde kapattı.

Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)
Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)

İkinci çeyreğe Luigi Datome ve Bobby Dixon’ın üst üste kaydettiği iki üçlükle başlayan Zeljko Obradovic’in ekibi, bir anda aradaki sayı farkını çift hane dolaylarına çekmiş oldu. Bobby Dixon’ın yaptığı top kaybı sonrası Unicaja Malaga’nın hızlı hücum neticesinde ürettiği baskete engel olamayan ve hemen ardından gelen hücumda Nemanja Nedovic’in de kaydettiği üç sayılık basket sonrası çeyrek başında yedi sayıya kadar çıkan fark dörde indi. (24-20)

Zorlu mücadelenin hava atışından itibaren inanılmaz bir savunma eforu sarf eden Ekpe Udoh, müthiş bir boyalı bölge performansı sergilerken oyunun iki bölümünü de domine etmeyi başardı. Bu bölümde savunma agresifliğini oldukça yukarı çeken sarı lacivertli ekip, Ricky Hickman’ın kaydettiği üç sayılık basketle tıkanan hücum organizasyonlarına da yeni bir soluk getirmeyi başardı. Unicaja Malaga, çeyreğin son bölümünde neredeyse tüm hücumlarda serbest atış çizgisine gitse de istediği isabetleri bulamayınca Fenerbahçe, soyunma odasına 41-28 önde gitti.

Üçüncü çeyreğe Ekpe Udoh’un alçak post oyununda kaydettiği basketle başlayan Zeljko Obradovic’in ekibi, savunmada maçın genelinde konsantrasyon seviyesini korumayı başarsa da hücumdaki akıcılığı kaybetmekten kurtulamadı. Hücum süresini kötü kullanmasının yanı sıra toplu hareketlenmelerde de top kayıpları yapan Fenerbahçe’ye Gigi Datome’nin üç sayılık basketi nefes aldırdı. (50-36)

Hücumda yeniden set akıcılığını kazanmak adına çeyreğin ikinci bölümünde Bogdan Bogdanovic-Ricky Hickman ikilisine dönen Zeljko Obradovic, önce Gigi Datome’nin kaydettiği üç sayılık basket, hemen ardından da Ekpe Udoh’un müthiş asistinde Ricky Hickman’ın basketiyle skoru 59-40 yapınca Joan Plaza mola almak zorunda kaldı. Mola dönüşünde iki ekip de karşılıklı basketler buldu ve final çeyreğine Fenerbahçe 61-45 önde girmeyi başardı.

Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)
Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)

Final çeyreğine Berk Uğurlu’nun kaydettiği basket ile başlayan Fenerbahçe, savunmada maçın büyük bölümünde sergilediği organize ve agresif görüntüden uzaklaşmaya başlayınca Unicaja Malaga, aradaki sayı farkını azaltmayı başardı. (63-51)

Final çeyreğinin çok büyük bölümünde hücum organizasyonlarını Nemanja Nedovic üzerinden organize eden Unicaja Malaga karşısında Bogdan Bogdanovic-Jan Vesely ikilisiyle skor üreten Fenerbahçe, çok kısa bir süreliğine kaptırır gibi olduğu oyun kontrolünü yeniden ele geçirerek zorlu karşılaşmadan 80-59 galip ayrıldı ve Turkish Airlines Euroleague Top 16’daki yedinci maçında yedinci zaferini elde ederek bu turun ilk bölümünü yenilgisiz tamamlamış oldu.

Bireysel istatistikler

euroleague.net
live.euroleague.net

Malaga
live.euroleague.net

Şut dağılım göstergesi

euroleague.net
live.euroleague.net

Salon

Ülker Sports Arena / Ataşehir, İstanbul

Hakem üçlüsü

Robert Lottermoser, Milija Vojinovic, Damir Javor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Achille Polonara: “Fenerbahçe’de olmak rüya gibi” #EuroLeague

Fenerbahçe Beko, yeni sezon öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi. TrendBasket ekibinin de katılım sağladığı Metro Enerji Spor Salonu’nda yapılan medya gününde Fenerbahçe Beko'nun yeni...

FC Barcelona ve Nikola Mirotic maaş konusunda anlaşamıyor #EuroLeague

Nikola Mirotic, FC Barcelona'nın kendisine teklif ettiği maaş indirimini kabul etmedi. Turkish Airlines EuroLeague ekiplerinden FC Barcelona'da futbol dahil olmak üzere birçok branşta bütçe sıkıntısı...

Achille Polonara: “Fenerbahçe’den gelen teklif benim için öncelikti” #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague’deki temsilcilerimizden Fenerbahçe Beko’nun yeni transferi Achille Polonara, yeni sezon öncesi açıklamalarda bulundu. Yeni sezon hazırlıklarını Topuk Yaylası Tesislerinde sürdüren Fenerbahçe Beko’da Achille...