Dusan Alimpijevic: “Beşiktaş’ı ait olduğu yere geri getirmek istiyoruz”

Beşiktaş başantrenörü Dusan Alimpijevic, Sırp basınına açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş’ın çiçeği burnunda koçu Dusan Alimpijevic, ülkesinde kapsamlı bir röportaj verdi. BasketballSphere’e konuşan Alimpijevic, Bursaspor’dan ayrılık sürecini anlatırken Beşiktaş ile olan hedeflerinden de söz etti.

İlk olarak Frutti Extra ile Bursaspor arasındaki sponsorluk ilişkisinin sona ermesinden ve bunun gerekçelerinden bahseden Sırp koç, yeşil beyazlı ekibin yönetimi hakkında da gerçeği çarpıttıkları yönünde iddialarda bulundu:

“Hepimiz için sürprizdi. Hiçbir gösterge yoktu, özellikle de kulübün hiç borcu olmadığını düşünürsek. Avrupa’da ve dünyada bir kriz var. Türkiye’de de bu oldukça bariz şekilde görülüyor. Belki de sebeplerinden biri enflasyon sebebiyle doların Türk lirası karşısında anormal bir yükseliş yaşamasıydı. 2.5 yıl önce geldiğimde 1 dolar 6.5 TL’ydi, şimdi ise neredeyse 27 TL. Kulübe bütün girişlerin TL, tüm çıkışların da dolar olduğunu düşününce karar bu sebeptendi diye düşünüyorum.”

“Yönetim de taraftarların büyük baskısı altına girdi. Herkesin ayrılabileceğini kabul ettiler ancak (taraftara karşı) en az hazırlıklı oldukları benim ayrılışımdı. Bunu kabullenmek istemediler. Kulüp yönetimi gerçeği saklamak istedi ve gerçek, kulübün benim kontratımdan çıkmak için benden ve menajerimden yardım istediğiydi. İki taraf adına da çıkış opsiyonu olmayan kapalı bir kontrattı ve sponsorluk bitince ekonomik olarak bunu karşılayamayacaklarını düşündüler. Ayrılığı isteyen onlardı fakat bunu taraftarlardan saklamaya çalıştılar.”

Dusan Alimpijevic, devamındaki Beşiktaş geçişini ve bu transferdeki Nedim Yücel etkisini de şu sözlerle dile getirdi:

“Sonrasında ait olduğu seviyeye geri dönmek için iyi bir planı olan Beşiktaş geldi. Sunumları inanılmazdı. Kulübün hem organizasyona hem de altyapıya ne kadar önem verdiğini gördüm. Ayrıca 20 milyona yakın da bir taraf desteğine sahipler.”

“Buraya gelişimde büyük payı var. Anladığım kadarıyla başkanın planı da takıma beni getirmekti. Onunla daha önce başarılı bir şekilde birlikte çalıştım. Profesyonellikten de öte, harika bir ilişkimiz var.”

37 yaşındaki koç, Beşiktaş’ın başında geçireceği ilk sezonda hedeflerinin ne olduğu konusuna da değindi:

“Beşiktaş’ı daha ilk yılda ait olduğu yere geri getirmeyi denemek yönünde amaçlarımız var. Geçen sezon zayıf bir başlangıç yapılmıştı ve kulüp sezon sonunda sıkıntıya girmişti. Beşiktaş’ın bu yatırım, altyapı ve organizasyon kalibresiyle ligde kalmak için savaşmıyor olması gerek.”

“Bu yıl BTK EuroCup’a başvuru yapıldı ve bu iyi bir şeydi. Buraya gelmemin şartlarından biriydi. İki organizasyonda da (BTK EuroCup/Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi) playoff’lara kalmak istiyoruz. Bunu başardıktan sonra adım adım gideceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler