Devrim niteliğinde karar: #NCAA oyuncuları daha fazla para kazanabilecek

Son zamanlarda daha yüksek sesle konuşulan NCAA oyuncularının “hak edilen miktarda” para kazanamama durumu mahkeme kararıyla çözüldü.

Eğitimine devam ederken bir yandan da aktif spor yaşantısını sürdüren oyuncular, bundan böyle organizasyondan daha fazla para kazanabilecek.

Yüksek Mahkeme’nin verdiği karara göre sporcular, bir milyar dolar ekonomik hacme ulaşan sektörden daha fazla para kazanacak. NCAA’in çehresini büyük ölçüde değiştirecek olan bu karar neticesinde sporcular, gündelik yaşam kalitesini şimdiye kıyasla çok daha artıracak düzeyde paralar kazanabilecek. Aynı zamanda eğitim bursunun da oranı artabilecek.

Öğrenci/sporcuların yakınları ve destekçileri, NCAA’in bilet satışı, TV yayınları ve pazarlamaya açık ticari mallardan her yıl milyarlarca dolar para kazanmasına rağmen sahadaki isimlerin bu gelir kaleminden yararlanamaması nedeniyle sert eleştiriler yapıyordu. Örneğin 2016 yılında NCAA, March Madness organizasyonunun yayın haklarının sekiz yıllık ihalesini 1,1 milyar dolar bedelle görüştü.

Eğitim ve spora katılım sürecine dair son derece olumlu karşılanan bu karar neticesinde oyuncular profesyonel yaşama hazırlanırken yüksek kazançlardan da mahrum kalmayacak. Şimdiye kadar birçok oyuncu hiçbir ücret kazanmadan spor yaşantısını sürdürüyor ve yalnızca okul ücretini kapsayan burslar kazanabiliyordu.


Kaynak: CNN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler