Devrim niteliğinde karar: #NCAA oyuncuları daha fazla para kazanabilecek

Son zamanlarda daha yüksek sesle konuşulan NCAA oyuncularının “hak edilen miktarda” para kazanamama durumu mahkeme kararıyla çözüldü.

Eğitimine devam ederken bir yandan da aktif spor yaşantısını sürdüren oyuncular, bundan böyle organizasyondan daha fazla para kazanabilecek.

Yüksek Mahkeme’nin verdiği karara göre sporcular, bir milyar dolar ekonomik hacme ulaşan sektörden daha fazla para kazanacak. NCAA’in çehresini büyük ölçüde değiştirecek olan bu karar neticesinde sporcular, gündelik yaşam kalitesini şimdiye kıyasla çok daha artıracak düzeyde paralar kazanabilecek. Aynı zamanda eğitim bursunun da oranı artabilecek.

Öğrenci/sporcuların yakınları ve destekçileri, NCAA’in bilet satışı, TV yayınları ve pazarlamaya açık ticari mallardan her yıl milyarlarca dolar para kazanmasına rağmen sahadaki isimlerin bu gelir kaleminden yararlanamaması nedeniyle sert eleştiriler yapıyordu. Örneğin 2016 yılında NCAA, March Madness organizasyonunun yayın haklarının sekiz yıllık ihalesini 1,1 milyar dolar bedelle görüştü.

Eğitim ve spora katılım sürecine dair son derece olumlu karşılanan bu karar neticesinde oyuncular profesyonel yaşama hazırlanırken yüksek kazançlardan da mahrum kalmayacak. Şimdiye kadar birçok oyuncu hiçbir ücret kazanmadan spor yaşantısını sürdürüyor ve yalnızca okul ücretini kapsayan burslar kazanabiliyordu.


Kaynak: CNN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

TB ÖZEL | Dev basketbol organizasyonu NCAA hakkında merak ettiğiniz her şey!

TB ÖZEL | Dev basketbol organizasyonu NCAA hakkında merak ettiğiniz her şey! Her sene NBA'e geleceğin yıldızlarını servis eden kolej ligi, gerek saha içi ve...

Stanford 29 yıl sonra NCAA şampiyonu

Bir yıllık pandemi arasından sonra kaldığı yerden devam eden Mart Çılgınlığı kadın basketbolunda sezonu sona erdirdi. Stanford ile Arizona arasındaki final nefes kesti. San Antonio'da...

NCAA March Madness Elite 8 şekillenmeye başladı

NCAA March Madness heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. Dün oynanan maçların ardından adlarını Elite 8 arasına yazdıran ilk dörtlü belli oldu. Mart turnuvasında Baylor, Arkansas,...