Dersimiz: İngiltere

U18 Avrupa Şampiyonası bugün Letonya’da başlıyor. 3 farklı şehirde (Liepaja, Riga, Ventspils) oynanacak olan grup aşamasında Genç Erkek milli takımımız Hırvatistan, Ukrayna ve İngiltere ile birlikte D Grubu’nda (maçlar Liepaja’da) bulunuyor. Finaller ise Riga şehrinde oynanacak.

Ay-Yıldızlılar ilk maçta İngiltere ile bugün saat 21:00’de Liepaja’da karşı karşıya gelecek.

A Grubu’nda saat 14:00’te Litvanya ile Fransa, hemen ardından 16:15’te de Sırbistan ile Slovenya Ventspils şehrinde ilk galibiyet için mücadele edecek. B Grubu’nda ise ilk maçta saat 18:45’te Yunanistan ile Çek Cumhuriyeti, ardından da Rusya ile Bosna Hersek saat 21:00’de grubun ilk maçında yine aynı şehirde karşılaşacak.

Çapraz grubumuz olan C Grubu’nda ise ilk maç saat 16:15’te İtalya ile İspanya arasında oynanacak. Türkiye-İngiltere maçının hemen öncesinde ise saat 18:45’te ev sahibi Letonya ile Bulgaristan kozlarını paylaşacak. Grubumuz ve Liepaja’daki ilk maç ise saat 14:00’te turnuvanın favorileri arasında gösterilen Hırvatistan ile Ukrayna arasında oynanacak.

Sakatlık Haberleri

  • Bilindiği üzere grubumuzda rakibimiz olan Hırvatistan’da FC Barcelona forması giyen 1995 doğumlu Mario Hezonja yok.
  • B Grubu’nda mücadele edecek olan Bosna Hersek’te Nedim Buza, FC Barcelona’ya yeni transfer olan Emir Sulejmanovic, Amar Alibegovic ve Milenko Predic de forma giyemeyecek.
  • A Grubu’nda bulunan Sırbistan ise Letonya’da Dusan Ristic, Nikola Rebic, Marko Tejic, Marko Guduric, Doko Salic ve Nikola Jokic gibi önemli isimlerden yoksun olacak. 

Ben de bugün oynayacağımız İngiltere’yi sizler için yakından inceledim…

Rakibin Sesi: Steve Bucknall, İngiltere U18 Milli Takım koçu

 “Dengeli bir takımız ve bütün oyuncularımız her şeyi verebilecek kapasitede. Çok iyi bireysel yeteneklerimiz var. Kesinlikle çok zor bir gruptayız ve turnuvanın 2 favorisi Türkiye ve Hırvatistan’a karşı oynayacağız. Hedefimiz A Ligi’nde mücadele etmek ve turnuva sonunda burada kalmayı başarmak”

Takım Kadrosu

Numara  OYUNCU POZİSYON BOY TAKIM DOĞUM YERİ
4 Jules Dang Akodo PG 1.95 U.Olimpija Yaounde
5 Morayoninuoluwa Soluade SF 1.98 U.Malaga Londra
6 Luke Nelson PG 1.92 Reading Londra
7 Dwayne Lautier-Ogunleye SG 1.85 Bristol Westminster
8 Tyrell Isaacs PG 1.80 Westminster Londra
9 Benjamin Mead PF 2.04 Ipswich Ipswich
10 Dwayne Orija SG 1.94 Westminster Londra
11 Tamas Okros SF 2.04 Bristol Debrecen
12 Kingsley Okoroh C 2.15 Findlay Prep Watford
13 Benjamin Lawson SF 2.09 Hemel Storm Welwyn 
14 Terr’el Martin-Garcia PF 1.97 NASSA Lewsiham
15 Kavell Bigby-Williams PF 2.06 NASSA Londra

Bu İsimlere Dikkat

İngiltere takım olarak gerçekten çok tehlikeli, iyi oyuncuları var. İçeride eğitimini Amerika’da sürdüren 2.15’lik pivot Kingsley Okoroh ve 2.09’luk power-forvet&pivot Benjamin Lawson’a sahipler. Dışarıda da en son Londra’daki NIJT’te izlediğimiz guard Luke Nelson ve İspanya’da geçtiğimiz sezonu LEB Silver takımlarından Clinicas Rincon’da geçiren guard Morayoninuoluwa Soluade var. Kamerun doğumlu, Union Olimpija’dan guard Jules Dang Akodo ve 2.06’lık power-forvet’i Kavell Bigby-Williams da yine İngilizlerin göze çarpan yetenekleri.

Savunma

Bu maçta İngiltere’den Luke Nelson’ı durdurmak için Berk Uğurlu’ya görev verilebilir. Koç Ömer Uğurata’nın Berk ile yaptığımız röportajda dediği gibi, Berk kendi jenerasyonun Avrupa’daki en iyi toplu oyuncu savunmacılarından biri. Bu turnuvada zaten çok önemli hücum silahlarına sahibiz (Kenan, Metecan Cedi, Egemen vs.) ondan dolayı Berk’ten beklenti genellikle savunma olacaktır. Nelson tarzı guardları tutmaya zaten Berk Uluslararası birçok organizasyonda (Jordan Brand, Avrupa Şampiyonası, NIJT) oynadığı için alışkın. Burada işi hatta daha kolay. Ondan beklenen muhtemelen öncelikle savunma katkısı olacaktır. Luke Nelson, NIJT Londra’nın en iyi guardlarından birisiydi. Muhtemelen bu turnuvada da İngilizlerin en büyük silahlarından birisi olacak. Atletik, mobil bir oyun kurucu. Şut tercihlerinde baskı olduğu zaman problem yaşıyor (bu noktada işte Berk Uğurlu kullanılmalı diye düşünüyorum), çok iyi bir top hakimiyeti var ve savunmada zaaf varsa bunu hemen değerlendirebilecek deliciliğe sahip. Zaman zaman maçın içinde 2 guard oynamak -ki ben İngilizlerin de Akodo-Nelson ikilisiyle oynayabileceğini düşünüyorum- yararımıza olabilir.

İngilizlerin 2.15’lik içerideki silahı olan Kingsley Okoroh’u durdurmakta mutlaka Egemen Güven veya Emircan Koşut’a düşecektir. Çok atletik bir oyuncu değil Okoroh. Yani ‘patlayıcı’ özelliği çok iyi olan bir uzun değil. Fakat iyi bir savunmacı. Fenerbahçe’yi NIJT Roma’da ‘yakan’ isim olan Sırp Djoko Salic’i turnuvada postta eşleştiği zaman durdurabilen nadir uzunlardan biri olmuştu o turnuvada Okoroh. Elbette 18 yaşındaki genç pivot çok iyi ribaundçu. Şunu net söylemeliyim, iyi savunma yapıldığı takdirde 10+ sayıyı geçebilecek bir hücumcu değil. Egemen kadar hücumda çok yönlü değil mesela. Kısıtlı. Hele ki onu tanıyarak, izleyerek savunma yaparsanız Spars maçında olduğu gibi tek hanelerde kalabilir.

Solak olan diğer uzunları Benjamin Lawson da yine dikkat edilmesi gereken bir oyuncu diye düşünüyorum. Lawson iyi bir ribaundçu değil ancak şut özelliği olan, içeriye drive bile edebilen, mobil bir uzun. Onunla birlikte uzun rotasyonunda yine Kavell Bigby-Williams da NIJT’te iyi iş yapmıştı. Uzun rotasyonu İngilizlerin bizim kadar iyi olmasa da, kötü değil.

Hücum

Benim takip ettiğim idmanlar kadarıyla hücumumuzun önemli bir kısmı pick&roll oyunları. Elinizde çok iyi pick&roll oynayabilen kısalar ve iyi de bitirici iki 5 numara (Egemen-Emircan) olunca, pick&roll oyunları çok değerli bir hal alabiliyor. Rakipte mutlaka bu oyunlara önlem alacaktır diye düşünüyorum.  Pick&roll oyunlarımızı İngilizler durduramazsa, maçı hücum açısından rahat geçeceğimizi düşünüyorum.

Luke Nelson’ın deliciliğinden bahsettiysek, elbette Kenan Sipahi’nin de bahsetmemiz lazım. Bu turnuvaya Kenan Sipahi ’95-’96 jenerasyonlarının en iyi guardı olarak giriyor. Burada herkes hemfikir. Kenan’ın takımın lideri olduğunu da net bir şekilde söyleyebiliriz. Onun patlayıcılığı ve basketbol zekası hücumda takıma önemli katkı sağlayacaktır.

Oyununun bazı bölümlerinde Egemen-Emircan ikilisiyle oynayabiliriz. Savunmada iki çemberi iyi savunan oyuncu, hücumda da ikisi de pota altında topu doğru yerde, doğru zamanda buluşturduğunuzda rahatça bitirebilen uzunlar. Bu bölümlerde kısaların bu ikiliyi doğru şekilde ‘beslemesi’ şart.

Keza Metecan Birsen’i de 4 numara olarak görebiliriz. Metecan 4 numarada özellikle post-up’tan skor üretebiliyor. Zaten ribaundlara hep giren bir oyuncuydu. Genelde de Metecan’ın 3 numarada da oynasa post-up oyunlarını bol bol göreceğimizi tahmin ediyorum.

Cedi Osman bence hücumcu olarak bu jenerasyonda Avrupa’da ilk 3 sırada kendisine yer bulur. Cedi’nin 2011’deki U16 Avrupa Şampiyonası’nda Hırvatlara, yani Hezonja’ya karşı 33 sayı attığı maç akıllarda. Bu sezon Pertevniyal ile önemli tecrübeler kazandı, fiziksel olarak 1 sene öncesine göre daha iyi durumda.

Ve elbette Okben Ulubay. Geçtiğimiz yıl U16’da MVP olan Okben, bu takımda da önemli silahlardan birisi. Jenerasyonun en iyi oyuncusu mu, tartışılır. Fakat Okben’in ‘yaratıcılığı’ ve ‘basketbol zekası’ tartışılmaz. Fakat -TB Podcast’te Uğur Türker’in dediği gibi- şu önemli: Okben kiminle birlikte oynayacak? Okben’i kenara koyup, ondan şut-skor katkısı beklemek yanlış olur. Okben tarzı oyuncular her zaman topu ister. Dolayısıyla bu kadar bolluğun olduğu bu takımda Okben’in nerede ve ne zaman kullanılacağı elbette koç Taner Günay tarafından hesaba katılmıştır.

Bu isimlerin yanı sıra Oğulcan Baykan’ın gününde olmasıyla birlikte oynayacağı kısa sürede takıma şut isabetleriyle çok iyi katkı verebileceğini düşünüyorum. Keza Türkiye Şampiyonası’nın “En iyi forveti” seçilen Doğukan Şanlı’nın da bu takımda daha çok savunması -evet, savunması. Beşiktaş’ta oynarken fazla göremeyebilirsiniz- ve ceza şutu kullanılacaktır koç Taner Günay tarafından.

VİDEO

NIJT’ten kesitler…

’95 doğumlu olanları -çoğu zaten öyle- Biraz daha yakından tanımak için…

Unicaja Malaga’ya transfer olan, takımın önemli isimlerinden Mo Soluade için hazırlanan mixtape.

 Önümüzdeki yıl kariyerine Amerika’da, UC Irvine Üniversitesi’nde devam edecek olan, takımın en önemli oyuncusu olarak adlandırılan Luke Nelson için hazırlanan klip.

Son Söz

İyi başlangıç her zaman önemlidir. Çok söyledik ama kesinlikle hafife alınacak bir takım değil İngilizler. Önemli bireysel yetenekleri olan, açıkçası ne oynadığı da pek belli olmayan bir takım NIJT’te de izlediğimiz kadarıyla. Bu maçtan alınacak bir galibiyet bizim açımızdan güzel bir başlangıç olacaktır. Devamına da bakarız zaten… Adım, adım. Motto bu olmalı!

Can Pelister - twitter.com/canpelister

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler