Derin Erdoğan: “Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacağım”

A Milli Kadın Basketbol Takımı oyuncularından Derin Erdoğan; Avrupa Şampiyonası’na hazırlık süreci, turnuvaya dair beklentiler ve Amerika tecrübesi hakkında TrendBasket’e konuştu.

Slovenya ve İsrail’in ortaklığında düzenlenecek Avrupa Şampiyonası öncesinde hazırlıklarını tamamlayan A Milli Kadın Basketbol Takımımız, Slovenya yolculuğu öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Milli takım oyuncuları ve idari ekibi, düzenlenen medya gününde açıklamalarda bulunurken, ülkemizi NCAA’de temsil eden ve milli takımın genç üyeleri arasında yer alan Derin Erdoğan da TrendBasket editörü Hüseyin Karagöz’ün sorularını yanıtladı.

İlk olarak turnuvaya hazırlık sürecinden bahseden 2002 doğumlu oyuncu, ağır bir kamp dönemi geçirdiklerini ve hazır durumda olduklarını ifade etti:

“Slovenya’da bir kondisyon kampımız olmuştu. Orada kuvvet ağırlıklı, ağır bir kamp geçirdik. O zamandan beri de kuvvet ve kondisyon anlamızda çok yol katettiğimizi düşünüyorum. İyi durumdayız. Bu son birkaç günü daha konsantre geçirmemiz gerekiyor sadece.”

Milli takım kariyerinin ilk büyük turnuvasına katılacak olan Derin Erdoğan, kendisi açısından süreci “Ben iki senedir alt yapılardan A Takıma geliyordum ancak sadece antrenmanlara çıkıyordum. Bu yüzden herkesi tanıyorum ve aramız iyiydi. Şu an resmi olarak A Milli Takım dönemimdeyim diyebilirim. Koçlar ve oyuncular bize alışmamız için ekstra yardımcı oldular” diyerek özetlerken, hislerini de şöylelikle dile getirdi:

“Çok heyecanlıyım. Elime geçen bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacağım. Karşımızda da zorlu rakipler olacak. Hepimizin hedefi 3/3 yapıp birinci çıkmak fakat hepimizi zorlu günler bekliyor.”

Basketbol ve eğitim hayatını ABD’de, Northeastern Üniversitesi’nde sürdüren 20 yaşındaki milli oyuncu, geride kalan kulüp sezonuna dair de şunları söyledi:

“Son bir senem kaldı Amerika’da. Bu sezon konferansımın en iyi beşine ve turnuvanın en iyi beşine seçildim. Ayrıca normal sezonda şampiyon olarak okul tarihine geçtik. Kişisel olarak çok iyi bir sezonu geride bıraktım. O yüzden de çok mutluyum. Northeastern Üniversitesi’ne transfer olup orada oynamam hem oyun tecrübesi hem de özgüven açısından çok yol katetmemi sağladı.”

Erdoğan son olarak, kariyerinin demlenme yıllarını Avrupa yerine ABD’de geçiriyor olmak ile ilgili ise “Faydasını gördüğümü düşünüyorum. Benim amaçlarımdan birisi okulu bitirmek. Avrupa’da biliyorsunuz hem okul hem basketbol birlikte götürmek zor oluyor. Amerika’ya gitme amaçlarımdan birisi buydu. Bana her açıdan çok faydalı oldu” ifadelerini kullandı.

Amerika macerasına 2020 yılında Arizona ile start veren Derin Erdoğan, orada geçirdiği iki yılın ardından 2022/23 sezonunun başında Northeastern’a geçiş yaptı. Transfer sonrasında etkileyi bir performans ortaya koyan Derin, 31 maçta forma giydiği sezonu 15.0 sayı, 3.2 ribaund ve 4.0 asist ortalamalarıyla tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler