NBA yönetiminden Perşembe günü yapılan bir açıklamaya göre Temmuz ayının ilk gününde başlayan moratoryum dönemi beş gün kısaltıldı.

Yahoo! Sports’dan Adrian Wojnarowski’ye göre, NBA’de transfer döneminin başladığı tarih olan 1 Temmuz’dan itibaren lig yönetiminin hesap denetimini sağlayabilmesi ve salary cap seviyesini belirleyebilmesi adına koyduğu moratoryumun 11 Temmuz yerine 6 Temmuz’da sona ermesi NBA ve Oyuncular Birliği’nin ortak kararıyla kabul edildi. Böylece, 2016 transfer döneminde takımlar kadrolarına katacağı oyuncularla ilgili her türlü işlemlerini 6 Temmuz’dan sonra yapabilecek.

Bu kuralın değişmesinin ve “DeAndre Kuralı” olarak anılmasının en büyük sebebi ise geçen yaz Dallas Mavericks’le prensipte anlaşmışken son anda vazgeçip Los Angeles Clippers’da kalan pivot DeAndre Jordan. Mavericks ile 2015’in Temmuz ayının ilk günlerinde anlaşan Jordan, daha sonra Blake Griffin, Chris Paul ve Doc Rivers başta olmak üzere takım arkadaşları tarafından ikna edilip Clippers ile olan kontratını uzatmıştı ve bu hareket basketbol çevrelerinden tepki almıştı. NBA’in bu tip olayları sınırlamak için moratoryum süresini kısalttığı söyleniyor.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir