2010 yazında LeBron Cleveland’dan ayrılırken arkasında bir enkaz bırakmıyordu. Fakat kadro önemli rol oyuncularından oluşmasına rağmen LeBron’un ayrılığını mental açıdan içine sindirememiş ve bu da ligin dibine demir atmalarına hasıl olmuştu. Çok değil LeBron’un gidişinin 1 sene sonrası draftta 1 numaradan seçme hakkını kazanan Cavaliers organizasyonu, parasını Duke’un genç süperstar adayı Kyrie Irving’e yatırmış ve paralarının hakkını yavaş yavaş almaya başlamışlardı. Şimdi ise kazanç sağlama zamanı!

Anthony Bennett, Chris Grant
2013 draftında yeniden 1. sıradan seçim hakkını kazanan Cavaliers, sürpriz bir şekilde Anthony Bennett’i seçti. NCAA’de pozisyon başına en çok sayı bulan oyuncu olmasına rağmen, geçirdiği omuz ameliyatı yüzünden draft pre work outlarına çıkamaması hakkında büyük bir soru işareti oluşturuyordu. Buna rağmen Cavs bu riski aldı ve Bennett’i seçti. Pre-season’daki Orlando maçının son periyodunda 14 sayı birden atınca da herkes bir anda ona umut bağlar oldu. Bennett’in yanı sıra kadroya Jarrett Jack, Sergey Karasev, Earl Clark ve de tabii ki en önemlisi Andrew Bynum eklendi. Buna ek olarak Byron Scott’la yollar ayrılıp Mike Brown yeniden coachluğa getirildi.
4-14-13-kyrie-irving-usa
ANAHTAR OYUNCU
Anahtar oyuncu tabii ki Kyrie Irving’ten başkası değil. An itibariyle belki de ligin en iyi üç point guardından biri. Sene sonunda başa koyduğumuz ”belki” kalkar ve oradaki konumunu perçinlemiş olur. Kyrie’ye bu sezon en çok yardım etmesi beklenen oyuncu hiç kuşkusuz Andrew Bynum. Geçtiğimiz sezon hiç oynamamasına rağmen saç stilleriyle lige damgasını vuran ”koca oğlan”ın, bu sene sağlıklı kaldığı takdirde Cavs organizasyonuyla saç stilleri dışında da lige tekrardan damgasını vurabileceğini göstermesi lazım. Tabii üstüne basa basa söylemekte fayda var: ”sağlıklı kalabilirse”. Bynum’la beraber Kyrie’nin has adamlığını yapabilecek diğer bir oyuncu ise hiç kuşkusuz: Dion Waiters. Geçtiğimiz sene gösterdiği performansla potansiyelini kanıtlayan genç oyuncunun, bu sene geçtiğimiz sene bıraktığı noktadan devam edip gelişimini sürdürmesi tüm Cavs taraftarlarının en büyük dileklerinden bir tanesi. Waiters’ın yanı sıra sağlıklı bir Varejao, şut elini değiştiren bir Tristan Thompson ve çaylak Anthony Bennett da has adamlık adayları. Benchin ağa babası Jarrett Jack ise bu isimlerin arkasını sağlam tutacak. Geçtiğimiz sene Golden State’de aldığı rolün bir benzerini burada üstlenecektir. Oradaki performansını devam ettirebilirse ne ala, ama cozutup tercihsel yanlışlara düşerse kolay gele.
bynum
BEKLENTİLER
Takımdan öncelikli beklenti grup halinde sağlıklı kalınması. Kyrie Irving, Andrew Bynum, Anhtony Bennett, Anderson Varejao, Tristan Thompson… Bunların hepsi sakatlanmaya müsait metabolizması olan oyuncular. Eğer komple takım halinde sağlıklı kalabilirlerse Doğu Finali’ni zorlamamaları için herhangi bir sebep gözükmüyor açıkçası. Özellikle Bynum burada kilit nokta. En azından bi’ 50-60 maçta sağlıklı kalabilirse takım level atlar ve az önce dile getirdiğim Doğu Finali hedefi hayal olmaktan çıkar.
CavaliersMediaDayBasketballctn-M
EKSİKLER
Takımın saha içindeki kuşkusuz en büyük eksisi üç numara pozisyonu olacak. İlk beşte büyük ihtimal orası -NBA’in en pornocu isimli adamı- Alonzo Gee’ye emanet edilecektir ama bu kadro kalitesindeki bir takımda Alonzo Gee’nin ilk beş çıkması… Biraz sıkıntılı bir konu. Gee’yi backuplaması beklenen oyuncuların da Earl Clark, CJ Miles ve çaylak Karasev olacak olması da bu bölgede Cleveland’ın sıkıntı çekeceğinin bir diğer göstergesi. Tabii Bennett’in bu bölgeye kaydırılabilmesi ihtimali de var, böyle olursa bir nebze de olsa buradaki sıkıntı çözülmüş olur. Takımdaki diğer bir eksiklik ise saha dışında liderlik yapabilecek, Kyrie’nin sırtındaki mental yükü hafifletecek veteran bir oyuncu olmayışı. Tamam Jack ve Varejao önemli tecrübeye sahip oyuncular ama bu işi yapabilecek kalibrede adamlar değiller. Oraya daha çok Antaw Jamison tarzı bir adam lazım.
Lebron-fan-we-miss-you-come-back-2014
Sezonu çok büyük bir ihtimalle Doğu’da 4 ile 6 arası bir yerde bitirecektir Cleveland Caveliers. Heat, Bulls ve Pacers üçlüsünün arasından sıyrılması şu an için pek mümkün gözükmüyor. 2014 LeBron yatırımları da halihazırda devam ediyor. An itibariyle LeBron’a cap’ten verilebilecek bir salary var. Bakalım, sezon sonu neler gösterecek.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir