Çin Hükümeti, #NBA krizi konusundaki yol haritasını belirledi

Çin Hükümeti, NBA ile Çin arasında patlak veren kriz hakkındaki yol haritasını belirledi ve bu bağlamda yumuşama yoluna gidilmesi bekleniyor.

New York Times’ın Pekin’de gerçekleştirdiği habere göre Çin Hükümeti, Daryl Morey’nin Hong Kong’da Çin karşıtı eylemler düzenleyen göstericileri destekleyen bir paylaşım yapması sonrasında patlak veren krizi uzatmak istemiyor. Bu bağlamda yumuşama politikasına gidilmesi bekleniyor ve hükümet, kendisine yakın yayın organlarına bu olayı sıcak tutacak haberler yapmaması talimatını verdi bile.

Çin’de hükümete yakın medya organlarından Global Times’ın editörü Hu Xijin gazetesinin bu krizi sıcak tutmayacağını ve meselenin gittikçe düzeleceğini düşündüğünü söyledi. Çin cephesinde 2020 Olimpiyat Oyunları öncesinde bu krizin aşılması hedefleniyor.

Çin cephesi Morey’nin paylaşımını silip özür dilemesi ve NBA kanadından da özür gelmesine rağmen NBA ile olan tüm ortaklıkları süresiz olarak askıya almıştı. Fakat gelinen noktada NBA’in Çin pazarını kaybetmek istemediği gibi Çin de NBA gibi bir markayı kaybetmek istemiyor.


Kaynak: New York Times

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler