Chris Paul’un en tehlikeli silahı: Gözleri! | #SI – #çeviri

Yazı: Rob Mahoney, Sports Illustrated

Çeviri: Atakan Murzoğlu, TrendBasket


Russell Westbrook hızıyla, Curry şutuyla rakiplerini bozguna uğratırken Chris Paul’un özel yeteneği başka bir formda karşımıza çıkıyor: Saha görüşü.

Tüm NBA Chris Paul’un gördüğü şeyden korkuyor. Rakipler, Paul’un bakışlarına verdikleri tepkilerle bunu gösteriyorlar çünkü Paul’un gözleri herkesi kandırabiliyor. Sahayı gözetlemek için yavaşladığında savunmacısını tamamen etkisiz hale getirme olasılığı her zaman mevcut. Bunun en büyük nedenlerinden biri dikkati. Ve Paul’un yapabileceklerinin verdiği korku savunmacılara anlamsız şeyler yaptırabiliyor. Her süper yıldızı savunurken rahatsızlık duyarsınız ancak Paul’a karşı en büyük endişe belirsizlik.

Russell Westbrook hızıyla, Curry şutuyla size karşı galip gelirken Paul, kimsenin göremediğini görüp, savunmanın açığını cezalandırmasıyla galip geliyor.

Clippers koçu Doc Rivers: “Pası verdiği anda ne olacağını gören oyun kurucular var, evet. Pası vermeyip, topu bir saniye daha tuttuğunda neler olacağını görebilen ise çok çok az.”

Algılarımız, aletlerimiz tarafından şekillendirilmiştir. Sahip olduğun tek şey çekiçse her şey çiviye benzer. Ancak sahada her şeyi yapma becerisine sahipseniz (Paul gibi) oyun görüşünüz genişler.

Görüş ile işlev arasındaki ayrılmaz bağlantı, Paul’un yaptığı her şeyin merkezinde yer alıyor. Sınırsız yaratıcılığın tetiklediği teknik ustalık. Paul, kısmen o kadar çok şey görüyor ki, onun hücum silahları her şeyi mümkün kılıyor. Yaşla birlikte daha karmaşıklaşan bir repertuvarı var. 31 yaşındaki oyuncu her hücumda savunmacıya, düşünmesi gereken onlarca seçenek bırakıyor. Geri çekilerek attığı şutlara karşı önlem alırsanız içeri penetrelerini riske etmek zorunda kalıyorsunuz. Şut feykine reaksiyon göstermemek, gerçek şut atıldığında sizi zora sokabilir. Paul’un oyununun temeli içgüdülere karşı anlaşmazlık yaratmakta – bir savunmacıyı hareket ettirmek ve hemen ardından kendi eylemleri hakkında tahmin yürütmesini sağlamak.

Geri1 of 5

Chris Paul’un en tehlikeli silahı: Gözleri! | #SI – #çeviri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler