Charles Barkley: “James Harden 228 milyonluk kontrat aldı; bence diz çökmeyecektir”

NBA çevrelerinin en dobra isimlerinden Charles Barkley, ligin şimdiki yıldızlarına gönderme yapan açıklamalarda bulundu.

Ulusal Siyahi Gazeteciler Birliği’nin bir toplantısında konuşma yapan Barkley, NFL takımlarından San Francisco 49ers’da son olarak forma giyen oyun kurucu Colin Kaepernick ekseninde tespitlerini paylaştı. Eylül 2016’da oynanan bir Amerikan futbolu maçının öncesindeki milli marş sırasında “siyahi insanlara baskı uygulayan bir ülkenin bayrağına karşı ayakta durmayı reddeden” Kaepernick, tepkisini diz çökerek göstermiş ve bir anda gündemin merkezine oturmuştu. ABD’deki siyahlara karşı yapılan ırkçılığın ve son dönemde birçok olayda kendisini gösteren polis şiddetine karşı başlatılan Siyah Hayatlar Değerlidir hareketinin bir yüzü olan Kaepernick, ne var ki başta NFL takım sahipleri olmak üzere geniş kitleler tarafından tepki gördü. Hala tartışmalara konu olan Kaepernick, Mart ayında 49ers ile olan kontratındaki opsiyonunu kullanmayarak serbest kaldı ve kendisine kulüp aramakta. Birçok profesyonel sporcu Kaepernick’e destek verirken, takım sahiplerinin ortak tutumları dolayısıyla yıldız oyuncunun NFL’de tutunması zor gözüküyor.

Colin Kaepernick (sağda). Kaynak: si.com
Colin Kaepernick. (sağda) Kaynak: si.com

TNT’de siyahlara karşı yapılan ırkçılığı siyahi bireylerin gözünden aktardığı The Race Card adlı bir program yapan Barkley ise NBA oyuncularının Kaepernick gibi bir protestoya girmeyeceği görüşünde. Efsane basketbolcu bu fikrini, “James Harden 228 milyonluk kontrat aldı; bence diz çökmeyecektir.” ifadesiyle destekledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler