A Milli Erkek Basketbol Takımımızın yıldızı Cedi Osman, Millilerin bu yaz boy göstereceği 2019 FIBA Dünya Kupası’ndaki şansını değerlendirdi.

Dün akşamki Anadolu Efes – Barcelona Lassa maçının ardından BeIN Sports’un maç sonrası yayınına konuk olan Cedi Osman, Çin’deki turnuvayı heyecanla beklediğini ifade ederken Anadolu Efes maçını da değerlendirdi ve Avrupa basketbolu ile NBA’i kıyasladı.

Cedi Osman’ın açıklamaları şu şekilde:

“Herhalde hepimizin sabırsızlıkla beklediği bir turnuva 2019 Dünya Kupası. Ben gerçekten çok sabırsızım. Zaten Türkiye’ye geleli 10 gün oldu. Şimdiden antrenman yapmayı, hazırlanmayı düşünüyorum, nerede basketbol oynayabilirim diye düşünüyorum. Evin içinde dolaşıyorum, çok sıkılıyorum. Ama bir yandan da çok zorlu bir sezon geçirdim. O nedenle dinlenmem de gerekiyor. Milli takım zamanı geldiğinde kesinlikle hazır olacağım. Sonuçta bunu hep hayal ediyordum. Dünya Kupası, Çin… Herkes için büyük bir turnuva olacak. ABD ile aynı grupta yer almamız beni daha da heyecanlandırıyor.

Bugün Sinan Erdem’de gerçekten inanılmaz bir atmosfer vardı. Bence Anadolu Efes iyi basketbol oynadı, özellikle üçüncü çeyrekte. Ama Barcelona buna rağmen üçüncü çeyreği önde bitirmeyi başardı, bu bence dönüm noktasıydı. Hücumda çok iyi açılar bulduk, bazılarını ürettik bazılarını üretemedik. Ama Barcelona da bir şekilde hep cevap verdi. Maalesef son topta kaybettik. Ama ben Ergin Ağabey ve takımına güveniyorum. Ben biliyorum ki bu seri tekrar buraya gelecek ve beşinci maç sonunda Final Four’a giden taraf biz olacağız. Ama şimdi önlerinde iki zorlu maç var. Sadece Efes değil Barcelona da yorgun olacak. İki takımın da dinlenecek zamanı olacak. Ben Efes’in çok iyi hazırlanacağına eminim. Normal sezondaki deplasman maçını kaybettiler ama iyi oynayıp ilk yarıyı önde geçmişlerdi. Ben bu nedenle Anadolu Efes’in Barça’dan daha iyi bir takım olduğunu düşünüyorum, ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını da biliyorum.

EuroLeague ile NBA çok farklı basketbol kültürlerine sahip. Buradaki atmosfer ve taraftar oradakinden çok farklı. Avrupa’da oynamanın artılarını yaşıyorum. Bence Avrupa’dan NBA’e gitmek, kolejden EuroLeague’e gitmekten daha kolay. Gerçekten EuroLeague’de oynamanın artıları var, burada ne kadar sert bir oyun olduğunu tecrübe ederek gittim. O nedenle NBA’de oynamaya adapte olmakta hiç zorluk çekmedim. Buradan NBA’e gitmek daha kolay.”


Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir