Dünyanın en büyük basketbol organizasyonu olan NBA, yıllardır sosyal sorumluluk projelerini basketbol ekonomisinin içine almak, oyuncuların topluma iyi örnek olmalarını sağlamak için olağanüstü bir çaba gösteriyor. Yıllar önce başladıkları NBA Cares projesi hala devam ediyor. “This is why we play” yani “Oynama sebebimiz bu” ise bu sezonun sloganı.

Bunun yanısıra EuroLeague de One Team organizasyonu çatısı altında takımlara birer sosyal sorumluluk projesine destek “zorunluluğu” getirmiş durumda. Bunlar sporun güzel taraflarını ön plana çıkarmak için yapılmış projeler.

“This is why we play” hashtagini Zach Randolph, Marc Gasol ve Down sendromlu çocuğun videosu ile birlikte gördüğümde ve bunu haftasonu yaşananlarla birleştirdiğimde aklıma bir soru takıldı. “Biz neden oynuyoruz?”

Gerçek anlamda soruyorum. Bir spor karşılaşmasının çıkışında 44 kişinin canice katletilmesinden 15 saat sonra üstelik milli yas da ilan edilmişken maça çıkarmak doğru mu? Milli yas, doğası gereği eğlenceyi askıya almayı gerektirir. Başta futbol ve basketbolda tüm maçları oynatarak “Biz eğlence için oynamıyoruz” mesajını vermiş olmuyor muyuz? O zaman “Biz neden oynuyoruz?”

Takvim sıkışık EuroLeague maçları, Basketbol Şampiyonlar Ligi maçları oynatmak için bir sürü sebep bulunabilir ancak bence oynatmamak için tek sebep yeterli. Yasımız var…

Pazar gününden beri aklımda aynı soru. Hala da cevabını bulabilmiş değilim. Sahi biz neden oynuyoruz?

Can Uluğtekin

Website:

3 Comments

  1. Siraç - 15/12/2016

    Eline sağlık Can Abi çok güzel bir yere bağlamışsın sonunu.

  2. aytemiz - 21/12/2016

    Duygusallik cok one cikmis, mantik yerlerde. Ben tam tersini dusunuyorum, boyle durumlard mantik on planda olmali. Birde karsilastirilan seylerin ortak paydasi yok.

  3. beşiktaşlı - 21/12/2016

    zaten bizden oynayan kimse yok...oynayan abd li,sırp,fıransız,hırvat....soru biz neyi seyrediyoruz ?olmalıydı

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir