Beyrut ve Bangalore ilk kez düzenlenecek FIBA Asya Kupası’nın ev sahipleri!

FIBA Asya ofisinin yaptığı açıklamada yeni sistemde düzenlenecek olan ilk Erkekler FIBA Asya Kupası‘nın Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, ilk Kadınlar FIBA Asya Kupası‘nın ise Hindistan’da bulunan Bangalore şehrinde düzenleneceği bildirildi.

Asya kıtasına dair büyük heyecan vadeden 2017 sezonunun organizasyon takvimine dair basın duyurusu yapıldı.

FIBA Asya’nın bayrak organizasyonu olan Erkekler FIBA Asya Kupası bu sezon 17-27 Ağustos tarihleri arasında, Kadınlar Asya Kupası ise 23-29 Temmuz‘da yapılacak.

FIBA Asya CEO’su Hagop Khajirian, “2017 FIBA Basketbol organizasyonları Asya kıtası açısından yeni bir çağın başlangıcı olacak. Tarihte ilk kez Avustralya ve Yeni Zelanda bu yıl beş organizasyonda Asya takımlarıyla mücadele edecek. Bu değişikliğin turnuvalara yeni bir derinlik katarken aynı zamanda iki bölgede bulunan taraftarların daha fazla ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Avustralya ve Yeni Zelanda da dahil olmak üzere toplam on altı takım, 2017 FIBA Asya Kupası‘nda en iyi dereceyi almak için mücadele edecek. Bu turnuvanın yeni sisteminde sıralamadaki en iyi 14 takıma bölgesel ofis tarafından karar verilecek 2 takım eklenip toplamda 16 takımın Klasman A adı verilen bir grup sisteminde yer alması ön görülüyor.

FIBA Asya Kadınlar Kupası 2017‘de, yine Avustralya ve Yeni Zelanda’nın, Asya Şampiyonu Japonya ile Çin, Kuzey Kore, Tayvan, Kuzey Kore ve Filipinler ile Klasman A’da karşılaşacağı belirtildi. Ev sahibi Hindistan‘ın da içinde bulunduğu altı takım, daha sonra Klasman B’de karşı karşıya gelecek ve bir sonraki FIBA Asya Kadınlar Kupası’nda yer almak üzere Klasman A’ya çıkma mücadelesi verecek.

Hindistan ayrıca, sekiz takımın yer alacağı 2017 FIBA U16 Kadınlar Asya Şampiyonası‘na da ev sahipliği yapacak. Çin, Japonya, Kore, Tayvan, Hong Kong ve Tayland ile birlikte Avustralya ve Yeni Zelanda‘nın da katılacağı bu turnuva 22-28 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Hindistan, turnuvanın Klasman B’deki katılımcılarının başında olacak.

2017 FIBA Asya Şampiyonlar Kupası ise 22-30 Eylül tarihleri arasında Çin’in Shenzen kentinde oynanacak. Asya’daki önde gelen kulüp basketbol organizasyonlarından olan şampiyonada, Asya’daki 10 ulusal federasyondan gelen yerel lig şampiyonalarına yer verilecek.

FIBA U16 Asya Şampiyonası 2017 ev sahipliğinin ise yakında ilan edileceği ayrıca bildirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler