Beşiktaş, Sinan Erdem’deki yenilgisizliğini devam ettirdi

Spor Toto Basketbol Ligi’nin 18. haftasında bugün, ligden düşmeme mücadelesi veren Türk Telekom, bu sezon ligdeki performansıyla hayal kırıklığı yaratan Beşiktaş Sompo Japan’a konuk oldu. Sinan Erdem Spor Salonu’nda bu sezon maç kaybetmeyen Beşiktaş, son on dakikaya 16 sayı geride girmesine rağmen, 33 sayı ürettiği son çeyrekteki etkili oyunuyla 83-80’lik bir galibiyet aldı.

Beşiktaş Sompo Japan’ın ilk beşi: Nate Wolters-Engin Atsür-Tremmell Darden-Lamont Hamilton-Maciej Lampe

Türk Telekom’un ilk beşi: Ben Woodside-Michael Jenkins-Mutlu Akpınar-Ermal Kuqo-Marcus Haislip

Karşılaşmanın başında Türk Telekom, Ermal Kuqo’nun pota altından oyunu yönlendirmesiyle sonuca gitmeyi hedefledi. Nitekim, Ankara ekibi ilk 3 buçuk dakikada ürettiği sekiz sayının tamamında Ermal’den katkı aldı (2 sayı, 2 asist). Beşiktaş ise Nate Wolters ve Tremmell Darden gibi kısalarının deliciliğini ve Maciej Lampe’nin pota altındaki varlığını kullanarak çember etrafından kolay basketler bulmaya çalıştı. Televizyon molasına önde giren taraf, 13-10 ile Beşiktaş oldu. Moladan sonraki iki dakikada Türk Telekom savunmasının boyalı alanın dışında verdiği açıklardan yararlanarak rakibine 7-2’lik üstünlük sağlayan Beşiktaş, skoru 20-12’ye taşıdı. İlk çeyrekte üç sayı çizgisinin gerisinden sadece 2/8 isabet sağlayabilen Türk Telekom, çeyreğin son bölümünde yeni transferi Manny Harris ve Wolters’ın karşılıklı basketleriyle ilk çeyreği 24-16 geride kapattı.

İkinci çeyreğe Beşiktaş, Randy Culpepper’ın basketiyle girdi. İkinci periyodun başında da Eric Buckner’ın yokluğunda Türk Telekom’un çember savunması anlamında eksik kalmasını iyi değerlendiren Beşiktaş, Culpepper ve Lamont Hamilton’ın skor yükünü sırtlamasıyla önde kalmayı bildi. Ancak, Manny Harris’in hücumda sorumluluk almasıyla ve üç dakika içinde kaydettiği yedi sayıyla farkı azaltan Ankara temsilcisi, Cevher Özer’in devrenin bitimine 05:19 kala bulduğu üç sayılık isabetle 29-28 öne geçti ve rakibini bir mola almaya zorladı. Moladan sonraki iki dakikanın karşılıklı basketlere sahne olduğu ikinci çeyrekte, ev sahibi ekip Cenk Akyol’un maçın on sekizinci dakikası içinde kaydettiği yedi sayıyla 37-33 öne geçmeyi başardı. Devrenin bitimine yirmi dört saniye kala Michael Jenkins’in hücum süresi biterken attığı üç sayılık basketle, ilk devrenin sonucu 37-36 Beşiktaş lehine tayin edildi.

Beşiktaş JK Basket (@BJK_Basketbol)
Beşiktaş JK Basket (@BJK_Basketbol)

Üçüncü çeyrekte Türk Telekom, adeta bir fırtına gibi esti. Bu çeyrek içinde on beş sayı kaydeden Jenkins’in şut ritmini bulması ve Ermal ile Haislip’in alçak postta Beşiktaş uzunlarına sağladığı üstünlük, Ankara temsilcisinin çeyreğin bitimine 04:45 kala 54-42 öne geçmesine ve rakibine bir mola aldırmasına sebep oldu. Moladan sonra da bulduğu dış atış fırsatlarını yüksek yüzdeyle değerlendiren deplasman ekibi, Haislip ve Harris’in art arda kaydettiği üçlüklerle bitime 02:15 kala skoru 62-44’e getirdi. Türk Telekom’un ani gelişen serisi karşısında zihinsel olarak toparlanmayı başaramayan ve oyun ritmini kaybeden Beşiktaş, saha içinden 4/13 isabet kaydederken rakibinin üçüncü çeyrekte 30-13’lük bir üstünlük sağlamasına engel olamadı. Son on dakikaya Türk Telekom, 66-50 üstün girdi.

Son çeyrekte ise ev sahibi ekip üstün bir performans ortaya koydu. Final periyoduna iyi başlayan taraf ev sahibi ekipti. Savunma direncini yukarı çeken Beşiktaş, rakibini üst üste top kayıplarına sürükledi ve normal sürenin bitimine 07:12 kala skoru 66-57’ye getirdi. Farkın tek hanelere düşmesinin ardından mola alan Türk Telekom, Beşiktaş’ın Lampe önderliğinde farkı daha da kapatmasına mani olamadı. Bitime 05:28 kala 68-62’ye gelen mücadelede, kenardan gelen Chinemelu Elonu’nun deplasman ekibinin maç boyunca başarıyla kullandığı alçak post savunmasındaki başarısı Beşiktaş’ın maça geri dönmesinde anahtar oldu. Lampe’nin iki hücumda kaydettiği iki üç sayılık basketle bitime 03:29 kala 70-70 eşitliği yakalayan taraf siyah beyazlılardı. Bu andan sonra iki tarafın da bulduğu karşılıklı sayılarla, üstünlük bir çok kez el değiştirse de, eşitlik bozulmadı. Türk Telekom’da maç boyu iyi bir performans sergilemeyen Ben Woodside’ın skor yükünü sırtlamasıyla, Ankara ekibi maçın içinde kaldı. Kırkıncı dakikaya girerken Culpepper’ın turnikesiyle 78-77’lik üstünlüğü yakalayan ev sahibi ekip, kalan sürede üstünlüğünü koruyarak karşılaşmayı 83-80 kazanmayı başardı.

Bu galibiyetle Beşiktaş, ligdeki dokuzuncu galibiyetini alarak %50 galibiyet yüzdesine ulaştı ve play-off iddiasını artırdı. Ligde 4 galibiyet ve 14 mağlubiyetle on yedinci sırada bulunan Türk Telekom ise, düşme potasından kurtulma hedefinden bir adım daha uzaklaştı.

Bireysel İstatistikler:

Beşiktaş Sompo Japan

live.tbf.org.tr
live.tbf.org.tr

Türk Telekom

live.tbf.org.tr
live.tbf.org.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler